Władca much


Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Ralf i inne chłopaki



106 8 32

Oceny

Opinia

avatar
522
262

Na półkach: , ,

„Władca much” to studium człowieczeństwa i polityki. Tak, również polityki, chociaż głównymi bohaterami powieści są chłopcy, Anglicy, w wieku od 6 do 12 lat. Samolot, którym podróżowali, rozbił się na bezludnej wyspie. Zostali sami, bez dorosłych, co budzi ich lęk i radość. Lęk, gdyż nie ma nikogo, kto powiedziałby im, co mają zrobić w trudnej sytuacji, kto dałby im jeść, zapewnił dach nad głową, ogólnie uratował. Brak dorosłych wywołuje radość, gdyż nie ma rodzicielskiej kontroli, nikt im nie mówi, jak mają się bawić, jak długo, o której godzinie mają pójść spać. Są skazani na samych siebie.
Władzę w grupie przejmuje Ralf, 12-latek, najstarszy z chłopców, ponieważ miał odpowiednią charyzmę i konchę, która stała się symbolem władzy, wiedzy i dorosłości. Władzę obejmuje Ralf, chociaż, jak sam to przyznaje, nie umie myśleć. W myśleniu dobry jest Prosiaczek, jednak on jest gruby, ma astmę, okulary i nie ma charyzmy. Przystaje więc do Ralfa, by ten stał się jego opiekunem przed drwinami. Prosiaczek w zamian oferuje swoje poparcie i pomoc w rządzeniu.
Ralf, nawet z pomocą Prosiaczka, nie jest idealnym dowódcą, lecz przedstawia myślenie racjonalne, logiczne, konsekwentnie dążąc do celu, jakim jest uratowanie się. Każe więc rozpalić wielkie ognisko na szczycie góry, by dorośli wiedzieli, gdzie ich szukać, na plaży każe zbudować namioty dla ochrony przed deszczem i strachem, wyznacza miejsce na toaletę, cykl noszenia wody. Wyznacza także grupę myśliwych, których zadaniem ma być zdobywanie mięsnego pożywienia. Ralf zapomina, że przewodzi dzieciom, a większość z nich nie umie myśleć długofalowo. Ważne jest tu i teraz. Chcą chleba i igrzysk, a Ralf daje im pracę i owoce. Dlatego ujawnia się konkurent Ralfa – Jack. Jack oferuje chłopcom zabawę w dzikusów i mięso ze świń, na które umie polować. Właśnie mięso przechyliło szalę zwycięstwa na Jacka. Dał chłopcom to, czego chcieli, ale nie to, co było im potrzebne.
Chłopcy wyzbywają się cywilizacji, w której się wychowali, a więc i praw nią rządzących. Natomiast Jack nie ustanawia żadnych praw, oprócz prawa do brutalności i agresji; bije on swoich „poddanych”. Bez prawa i norm, jest chaos, potęgowany przez strach. To przez chaos, odpowiedzialność grupy, czyli nikogo i strach dochodzi do pierwszego morderstwa. Jack nie wydaje się poruszony tym, że stał na czele grupy, która zabiła jednego z chłopców. Ważna jest dla niego krew i ich plemienna pieśń: „Nożem zwierza! Ciach po gardle! Tryska krew! Ukatrupić!”. Dlaczego dochodzi do drugiego morderstwa i prawie nie doszło do kolejnego? Bo ci nieszczęśnicy mieli odmienne zdanie od silniejszej i liczniejszej grupy. Albo jesteś z nami, albo przeciwko nam. Albo będziesz jadł z nami mięso, albo cię zabijemy. To jest straszne tym bardziej, że nikt nie pisnął słowa sprzeciwu. Niewykluczone, że dla bandy Jacka była to część zabawy, która dla jednego chłopca skończyła się upadkiem z wysokości na skały i rozbiciem czaszki. Jack jest jak Neron: daje chłopcom „chleb”, czyli mięso, „igrzyska”, czyli zabawę w dzikusów i morderstwa.
Kim natomiast jest tytułowy Władca much? To strach i nienawiść, nietolerancja i żądza krwi, walka o władzę i okrucieństwo. Władca much to ciemna strona duszy każdego człowieka, która może wydostać się na zewnątrz i opanować człowieka. I opanowuje. Wystarczy włączyć radio, telewizję, zajrzeć do prasy. Ciągle mówi się o wojnach, okrucieństwie, morderstwach, o ludziach, których opanował Władca much, którzy zignorowali prawa i nakazy. Często zżymamy się na nakazy i prawa. Dlaczego nie mogę zrobić tego albo tamtego? Bo bez praw byłby chaos, a chaos to pożywka dla Władcy much.
Wyobraźmy sobie, że nie ma ŻADNYCH praw; cokolwiek zrobisz nikt cię nie ukarze, co więcej wszyscy robią, co chcą. Ilu z nas miałoby tyle przyzwoitości w sobie, by nie ukraść czegoś, o czym się od dawna marzyło, nie pobić znajomego, który od dawna nas irytuje, zabić, bo już mamy go dość i nas nie słucha? Myślę, ze to tylko kwestia czasu. Bo chłopcy z „Władcy much” też potrzebowali czasu. Jack nie był w stanie na początku zabić nawet prosiaka, nie mówiąc już o koledze. Ciągle tkwiły w nim normy i prawa, które wpojono mu w domu. Lecz z czasem doszło do ich wypaczenia. Co to dla nas oznacza? Że wszyscy ludzie potrafią być źli. W rydzach trzymają nas prawa i wychowanie. Przesłanie nie zawiera nawet odrobiny optymizmu, lecz życie jest okrutne, a prawda czasem bardzo boli.

„Władca much” to studium człowieczeństwa i polityki. Tak, również polityki, chociaż głównymi bohaterami powieści są chłopcy, Anglicy, w wieku od 6 do 12 lat. Samolot, którym podróżowali, rozbił się na bezludnej wyspie. Zostali sami, bez dorosłych, co budzi ich lęk i radość. Lęk, gdyż nie ma nikogo, kto powiedziałby im, co mają zrobić w trudnej sytuacji, kto dałby im jeść,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    20 125
  • Chcę przeczytać
    12 534
  • Posiadam
    2 620
  • Ulubione
    890
  • Teraz czytam
    257
  • Chcę w prezencie
    200
  • Klasyka
    178
  • 2013
    110
  • 2014
    107
  • 100 książek BBC
    100

Cytaty

Więcej
William Golding Władca much Zobacz więcej
William Golding Władca much Zobacz więcej
William Golding Władca much Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także