Władca much

Wydawnictwo Literackie
2012-04-19
2012-04-19
Wacław Niepokólczycki, Maciej Świerkocki
Golding King Władca much Dobro zło Alegoria Powieść paraboliczna Robinsonada Antyutopia Literatura współczesna Dzikość Cywilizacja Upadek człowieka Wola mocy
Inne

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Ralf i inne chłopaki

Link do recenzji

Po prawie dwudziestu latach, zainspirowana przeczytaną "Fabryką os", sięgnęłam kolejny raz do "Władcy much".
I to jest kawał wybitnej literatury.

"Kill the beast! Cut his throat! Spill his blood!"

Na początku zostajemy bezceremonialnie wepchnięci w pozornie rajską scenerię - bezludna wyspa, pełna owoców, błękitna woda, prażące słońce, dzieci pozostawione bez opieki rodziców - bez znajomości dalszego biegu historii można by pomyśleć, że jest to wstęp do powieści przygodowej, gdzie bohaterowie jednocząc się pokonują...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Razem mogliby mieć wszystko. No ale..

Niewinnie rozpoczynająca się opowieść o odnalezieniu się w nowych realiach bezludnej wyspy, przeradza się w niekontrolowaną walkę o władzę.
Opowieść o tym jak pojedyncze, z pozoru nic nie znaczące zdarzenia, zmieniają postrzeganie siebie i otoczenia.
Jak bezkarność napędza ludzi do czynów, których w codziennym życiu by się...

Kojarzycie tą metaforę o gotującej się zabie? Gdy wrzuci się żabę do wrzątku, wyskoczy. Gdy włoży się ją do letniej wody, zacznie powoli podgrzewać, nie zauważy, jak się ugotuje. Myślę, że tak właśnie pisze Golding. W "Władcy much" jesteśmy stopniowo przyzwyczajani do zła, okrucieństwa. Nawet Simon, od którego czytelnik oczekuje jakiegoś gestu, aktu sprzeciwu staje się...

Brak mi słów, żeby ją opisać.

„… ludzie nigdy nie okazują się tacy, za jakich się ich brało”

Jak to możliwe, że dobrze wychowani chłopcy, którzy ocaleli podczas katastrofy samolotu dzielą się na grupy i zaczynają polować na siebie?
Do czego jesteśmy w stanie się posunąć by przeżyć?
Czy „nieludzkie” zachowanie tak naprawdę jest ludzkie tylko siedzi gdzieś głęboko w nas?
Nie jeden raz człowiek się...

Jak to możliwe, że grupa dobrze wychowanych chłopców w trudnych warunkach dzieli się na szczepy i zaczyna zabijać? Ta książka pokazuje, w drastyczny i szczery sposób czym jest ludzka natura. Zmusza do przemyśleń.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka jest dla mnie symbolicznym przedstawieniem społeczeństwa, które wyrzeka się odpowiedzialności na rzecz wiecznej zabawy i uciekania od rzeczywistych problemów. Z drugiej strony może ukazywać przemożny wpływ lidera na otaczające go osoby. Wszystko gra dopóki lider kieruje się szlachetnością, uczciwością i honorem, gorzej gdy zaczyna być zaprzeczeniem tych cech, a...

Zachwyciła mnie ta powieść. Co mistrz to jednak mistrz.

Świetna książka, przyjemnie napisana. Nie zgadzam się ze stwierdzeniami że przez całą ksiazke nic się nie dzieje. Z każdym rozdziałem zauważalna jest przemiana bohaterów spowodowana życiem na bezludnej wyspie, książka ma fenomenalne zakończenie. Zostawiła mnie z refleksjami na temat ludzkiej matury.

17 560
    10 890