7,53 (11409 ocen i 649 opinii) Zobacz oceny
10
918
9
2 123
8
2 718
7
3 450
6
1 267
5
602
4
148
3
131
2
26
1
26
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Lord of the Flies
data wydania
ISBN
9788308049181
liczba stron
256
język
polski
dodał
Aesir

Opowieść paraboliczna o grupie młodych chłopców, którzy ocaleli z katatastrofy lotniczej w okresie nieoznaczonego konfliktu nuklearnego. Rozbitkowie znajdują schronienie na nieznanej, egzotycznej wyspie. Pomimo różnic charakterologicznych, podjęta zostaje przez nich próba rekonstrukcji cywilizacji w obcym zakątku świata. Niestety rozsądne i roztropne wysiłki części chłopców obracane są w...

Opowieść paraboliczna o grupie młodych chłopców, którzy ocaleli z katatastrofy lotniczej w okresie nieoznaczonego konfliktu nuklearnego. Rozbitkowie znajdują schronienie na nieznanej, egzotycznej wyspie. Pomimo różnic charakterologicznych, podjęta zostaje przez nich próba rekonstrukcji cywilizacji w obcym zakątku świata. Niestety rozsądne i roztropne wysiłki części chłopców obracane są w niwecz, gdy grupa stopniowo upada w barbarzyństwo i dzikość.
Książka opatrzona wstępem autorstwa Stephena Kinga, nagrodzona literackim Noblem w 1983 roku.

 

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://test.wydawnictwoliterackie.pl/storable/prod...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
Punnuf książek: 106

Ralf i inne chłopaki

Poważne i poważane powieści, jeśli oprócz tego są dobre, często biorą udział w różnych zestawieniach, listach przebojów i rankingach. Popularną metodą przydawania blasku wybitnym tytułom jest plasowanie ich wysoko, oby blisko Biblii, w zbiorze najchętniej czytanych (tzn. kupowanych przez szkoły i partie rządzące) książek wszech czasów. Domyślam się, że „Władca much” Williama Goldinga zajmuje w tym towarzystwie liczące się miejsce. A jak wybornie się starzeje!

Ta krótka książka o chłopcach na wyspie doczekała się kolejnego polskiego wydania. Wydawnictwu Literackiemu należy się głęboki ukłon za fantastyczny projekt okładki i doskonałe złożenie (spis treści!) powieściowego debiutu brodatego Brytyjczyka. Jakby tego było mało, dostajemy także przedmowę Stephena Kinga – kilka stron bezpretensjonalnego opisu upojnego pierwszego razu amerykańskiego pisarza z książką o dzieciach napisaną dla dorosłych.

Dla tych (King nazywa ich szczęściarzami), którzy nie czytali jeszcze „Władcy much”, małe wprowadzenie. W otwierającej książkę scenie poznajemy dwóch głównych bohaterów: chłopięco powabnego Ralfa oraz otyłego Prosiaczka przedzierających się przez dżunglę. Początkowy nastrój powieści przygodowej szybko ulega zmianie. Już na pierwszej stronie obrazotwórcza siła stylu Goldinga wgryza się w wyobraźnię czytelnika: Jasnowłosy chłopiec zatrzymał się, machinalnie podciągnął skarpetki, co nadało dżungli na chwilę jakiś swojski charakter. Chłopcy okazują się ocalałymi z katastrofy lotniczej....

Poważne i poważane powieści, jeśli oprócz tego są dobre, często biorą udział w różnych zestawieniach, listach przebojów i rankingach. Popularną metodą przydawania blasku wybitnym tytułom jest plasowanie ich wysoko, oby blisko Biblii, w zbiorze najchętniej czytanych (tzn. kupowanych przez szkoły i partie rządzące) książek wszech czasów. Domyślam się, że „Władca much” Williama Goldinga zajmuje w tym towarzystwie liczące się miejsce. A jak wybornie się starzeje!

Ta krótka książka o chłopcach na wyspie doczekała się kolejnego polskiego wydania. Wydawnictwu Literackiemu należy się głęboki ukłon za fantastyczny projekt okładki i doskonałe złożenie (spis treści!) powieściowego debiutu brodatego Brytyjczyka. Jakby tego było mało, dostajemy także przedmowę Stephena Kinga – kilka stron bezpretensjonalnego opisu upojnego pierwszego razu amerykańskiego pisarza z książką o dzieciach napisaną dla dorosłych.

Dla tych (King nazywa ich szczęściarzami), którzy nie czytali jeszcze „Władcy much”, małe wprowadzenie. W otwierającej książkę scenie poznajemy dwóch głównych bohaterów: chłopięco powabnego Ralfa oraz otyłego Prosiaczka przedzierających się przez dżunglę. Początkowy nastrój powieści przygodowej szybko ulega zmianie. Już na pierwszej stronie obrazotwórcza siła stylu Goldinga wgryza się w wyobraźnię czytelnika: Jasnowłosy chłopiec zatrzymał się, machinalnie podciągnął skarpetki, co nadało dżungli na chwilę jakiś swojski charakter. Chłopcy okazują się ocalałymi z katastrofy lotniczej. Rozproszone aluzje informują nas o wybuchu wojny atomowej i rozbitym na wyspie samolocie, ewakuującym brytyjskie dzieci. Wypadek przeżyła większość z nich, ale żaden z dorosłych. Ralf i Prosiaczek podczas badania okolicy, w której się znaleźli, spostrzegają leżącą w wodorostach konchę i używają jej jako rogu, żeby zwołać z lasu pozostałych rozbitków. Wkrótce dołączą do nich maluchy, charyzmatyczny Jack Merridew z grupą chórzystów, miłośnik kamieni Roger i inni.

Golding lubi umieszczać swoich bohaterów w skrajnych sytuacjach, dając im pewną swobodę w odkrywaniu i nazywaniu rzeczywistości od nowa. W „Spadkobiercach” widzimy upadek świata Neandertalczyków, w „Chytrusie” autor poskąpił bohaterowi nawet wyspy, osadzając go na wystających z wody skałach. Dzięki temu zabiegowi pisarz przygląda się przez lupę procesowi oswajania i kreowania świata w świadomości postaci, wyłapuje wyrwy w charakterach, opisuje prywatne małe apokalipsy.

Chłopcy też mogą zacząć od nowa, ale potrzebują praw i zasad. Wybierają więc Ralfa na przywódcę. Po części z rozsądku, a po części ulegając magii trzymanej przez niego konchy i rześkiemu urokowi jego fizyczności. Ralf po prostu wydaje się dzieciom naturalnym wodzem. Podobnie Prosiaczek w drodze podświadomych wyborów staje się celem żartów i kpin. Uważny czytelnik już na pierwszych stronach dostrzeże subtelne znaki pozostawione przez autora; złe wróżby kryjące się w zielonych cieniach palm i przeraźliwym kwiczeniu uciekających świń. Początkowy plan przetrwania jest dziecinnie prosty: okiełznać naturę, rozpalić ognisko i oczekiwać ratunku. Rozbitkowie zachowują się prawie jak kwadratoszczęcy bohaterowie Verne’a, podporządkowując sobie dziką przyrodę mocą rozumu. W te przebłyski dorosłości szybko jednak wkrada się dziecięce okrucieństwo, niezaspokojony głód zabawy i dialogi przypominające te z książki o przygodach Mikołajka. Kiełkują pierwsze nasiona niechęci, złe decyzje owocują poważnymi problemami. Możliwość stworzenia nowego porządku zostaje przekreślona z chwilą, kiedy na wyspę z pozostawionego za wodą świata przyniesione zostaje upokarzające przezwisko Prosiaczka. Nawet Ralf, w którego imieniu odbija się echo hipnotyzującego szumu fal i uporu raf koralowych, i który tak bardzo chce być dojrzałym wodzem, jest bezbronny wobec własnego lubieżnego chichotu.

„Władca much” nie traktuje o kondycji naszej cywilizacji, ani nie jest alegorią czegokolwiek, a dzieci biegające po dżungli nie są rozczochranymi symbolami w krótkich spodenkach. To książka o prawdziwych chłopcach na wyspie, o zabawie w wojnę i o przyrodzie, która jest tu żywa i bardzo niebezpieczna. Golding, dzięki poetyckiemu i przejrzystemu stylowi, osacza czytelnika misternie utkaną pajęczyną lepkiego, wilgotnego strachu. Im dalej w dżunglę, im więcej stron przewracamy, tym głośniejszy staje się niepokojący puls „Władcy much”, pierwotny jak dudnienie bębnów, tętniący równym rytmem jak krew w żyłach.

Nie czytajmy książek według list popularności, lekceważmy surowe spojrzenia srogich dam z literackiej socjety, zarzucających nam brak znajomości kanonów. Do czytania nie powinno się nikogo zmuszać. Ale można posadzić znajomego w fotelu, wręczyć mu dobrą powieść i z ukrycia, popijając przez rurkę ulubiony sok w podłużnej szklance, rozkoszować się widokiem gęsiej skórki na jego rękach. I właśnie to robi Stephen King we wstępie. Bez wątpienia „Władca much” wywarł wielki wpływ na twórczość mistrza horroru. Zamyślony Ralf z grzywką opadającą na czoło, Prosiaczek wycierający samotne szkło w okularach, Jack z błyskiem szaleństwa w oczach, a przed wszystkim Simon – wszyscy oni pojawiają się jako odblaski i pobłyski w wielu jego powieściach. Dlatego, życząc niezapomnianej lektury, oddaję głos amerykańskiemu pisarzowi: (...) dobra powieść powinna zakłócać normalny tryb życia odbiorcy, sprawiać, że będzie on zapominał o umówionych spotkaniach, posiłkach i spacerach z psem. W powieściach najwyższych lotów świat wyobraźni autora staje się rzeczywistością czytelnika i promienieje, żarzy się wściekłymi rozbłyskami.

Rafał Łukasik

Cytaty za: „Władca much”, William Golding, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012.

pokaż więcej

Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (23742)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 664
Marlena | 2014-03-30
Przeczytana: 29 marca 2014

Powieść o istocie zła, ukrytej w każdym z nas. Grupa dzieci - wydawałoby się istot czystych i niewinnych - ląduje sama na bezludnej wyspie, tworząc swoje własne społeczeństwo. Strach i żądza krwi sprawiają, że w chłopcach budzą się demony.
"Władca much" dosłownie wbił mnie w fotel. Przeczytałam całość w jeden wieczór, praktycznie nie mogąc się od książki oderwać. Trzyma w napięciu lepiej niż większość horrorów. Dlaczego? Bo jest przeraźliwie prawdziwa w diagnozowaniu ludzkich zachowań. Porusza odwieczny problem , zadaje pytanie, nad którym ludzkość zastanawia się od wieków: unde malum - skąd zło?
Powieść porusza podobną tematykę co "Folwark zwierzęcy" Orwella (oczywiście, fabularne wątki są całkiem inne). Pokazuje mechanizmy systemu totalitarnego, jego narodziny, sterowanie ludźmi za pomocą irracjonalnego strachu, rzekomą potrzebę obrony przed zagrożeniem z zewnątrz.
To jedna z tych powieści, które zostają na dłużej, każą się bowiem zastanowić nad istotą człowieczeństwa....

książek: 292
Paco | 2015-12-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Synapsa
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Przekrój społeczeństwa? Człowieczeństwa ?
A gdzie dziewczyny ? Gdzie kobiety ?
To co się wydarzyło, mogło zdarzyć się tylko za sprawą genu.
Chromosomu płci.
W zbiorowości mieszanej, ta historia nie miałaby racji bytu.
W komunie kobiet – wykluczona.
Porównywanie małolatów do ich lustrzanych odbić w przyszłości ? Zgoda.
Alegoria populacji? Zgody brak.
Akceptuję odniesienia apokryficzne, syndrom myśli grupowej, pesymistyczne przesłanie. Afirmuję ostrzeżenia o skutkach zła i nieprawości. Podpisuję się pod majstersztykiem myśli przewodniej. Nie aprobuję jednak kompleksu apokalipsy odnoszącej się do cywilizacji. Nie dam sobie wmówić, że tego typu sytuacje prowadzą nas niechybnie na dno. Czy jest tym samym obrazoburcza ? Uchowaj Boże. To przedni uniwersał . Mimo,że to półprawda.
Nie ma co truchleć. Chromosom XX, będzie nas chronił nieustannie.

książek: 722
Na półkach: Przeczytane

Są takie książki, które każdy szanujący się czytelnik znać powinien. „Władca much” jest jedną z nich. Co ważne, jest to też przykład literatury trafiającej do szerokiego grona czytelników. Powieść Goldinga poruszy zarówno młodzież, jak i wytrawnego czytelnika mieniącego się znajomości dzieł Prousta, Joyce’a czy Manna.
W czym więc tkwi uniwersalność i siła „Władcy much”? Golding napisał tę książkę bardzo prostym językiem, bez stosowania skomplikowanych wybiegów literackich, bez odniesień do kultury starożytnej, bez zbędnej liryczności i rozpisywania. Jego książkę czyta się jak klasyczną przygodówkę, gdy dzieci trafiają na wyspę, oraz jak rasowy thriller, gdy dochodzimy do momentu buntu. Równocześnie z tym gatunkowym ukierunkowaniem akcji, pisarz nie zapomniał o czymś więcej, dodatku który winduje tę powieść do miana klasyki. Tym czymś jest niewątpliwie szereg pytań, na które autor próbuje nam odpowiedzieć poprzez opis losów Ralpha, Prosiaczka, Jacka i ich kompanów. Są to pytania...

książek: 346
_____ | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Wspaniała a przy tym jak wstrząsająca książka. Dawno żadna pozycja nie dostarczyła mi tylu emocji i wrażeń jednocześnie. Czytałam ją w osłupieniu z niepokojem czekając na to co wydarzy się dalej. A wydarzyło się sporo. Autor jest dla mnie niekwestionowanym mistrzem świata. Wymyślić coś takiego!!!

Rewelacyjnie wykreowana postać Ralfa, opanowanego i spokojnego, ale także i Jacka - dominującego i wywierającego silny wpływ na pozostałych.
Golding po mistrzowsku pokazał jak mali chłopcy stopniowo z normalnych cywilizowanych ludzi stają się dzikusami i zatracają w sobie resztki człowieczeństwa. Scena na plaży - bardziej przerażająca niż najgorszy horror. Momentami miałam ciarki na plecach. Mimo, że zakończenie mogłoby się wydawać szczęśliwe, ja odczuwam w pewnym rodzaju smutek. Szkoda, że to wszystko miało taki a nie inny finał.

Książkę uważam za arcydzieło literatury angielskiej. Obowiązkowa dla każdego. Myślę, że wstrząśnie nie jednym.

książek: 705
Karol | 2013-09-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 września 2013

Momentami przerażająca książka. Niby chodzi o bandę małych dzieciaków, ale jak dobrze wiemy to właśnie dzieci są najbardziej okrutne wobec siebie. Świetnie przedstawiona sytuacja, zgrabnie prowadzona historia, od mniej-więcej połowy książki ciężko się od tego wszystkiego oderwać. Troszeczkę zawiodło mnie zakończenie, to wszystko zostało urwane zbyt gwałtownie. Jako posiadacz najnowszego wydania mam również pretensję do Pana Kinga za potworne spoilery w swoim wprowadzeniu. Jak tak można?

książek: 441
Łokieć_Pana_D | 2016-11-27
Na półkach: Przeczytane

Całkowita korozja. Korozja od wnętrza, korozja, którą karmi potrzeba rządzenia innymi. Potrzeba znalezienia ofiary. Bo gdy grupa jednemu ulega, to już dobrze nie będzie. Dzieci w roli złych - działa na wyobraźnię. Najbardziej szczere, więc nie grają. Powielają dorosłych zapędy? Nie, chyba nie. Tacy właśnie jesteśmy od początku. Wyssane z mlekiem.
Książka wielka, z gatunku orwellowskich. Taka, co to na styl (taki sobie) się nie patrzy, bo przesłanie bije po oczach. Dla mnie to krok milowy. Stumilowy. Za nic ma poprawność, że my starzy to źli, ale dzieci to takie pupaśki, słodkie i w ogóle. Dzieci to miodowa dla zła pożywka. Trzeba chronić. Tu jest wyspa bezludna. Może być podwórko i korytarz w szkole.
Mocne, dołujące obserwacje. To nie jest literacka uczta ale nie znać książki to obciach.

książek: 270
Nozomi | 2018-11-08
Na półkach: Przeczytane

Myślałam, że to będzie coś podobnego do "Króla szczurów". Bardzo się zawiodłam. Nie zdołałam polubić ani jednej postaci. Pomysł był naprawdę obiecujący, ale wykonanie jak dla mnie rozczarowujące.

książek: 30208

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka "Władca much" to klasyka, która się nie starzeje i której dogłębniej nie trzeba przedstawiać, bo każdy ją doskonale zna.
Muszę przyznać, że czytając tę powieść byłam wstrząśnięta dziecięcym okrucieństwem, które jednak nawet zdarza się w naszym realnym świecie, którym żyjemy.

W obliczu katastrofy lotniczej grupa rozbitków trafia na wyspę. Początkowo spotyka się dwóch chłopców Ralf i Prosiaczek. Odnajdują muszlę - konchę, w którą dmucha Ralf, a ta wydaje dźwięki. Wówczas zaczynają wokół nich pojawiać się inne dzieci. Ralf zostaje przywódca i ustala prawa, które maja panować na wyspie. Jednak wszystkie dzieci, będące pod wrażeniem wyspy, wody, braku dorosłych zapominają dlaczego się tu znaleźli. Wraz z upływającym czasem sielanka i beztroska zamieniają się w koszmar. Bowiem okazuje się, że na wyspie żyje zwierz, który chce ich krzywdy. Tylko jeden chłopiec odkrywa, że jest to spadochroniarz.
Jack nie jest w stanie pogodzić się z tym, że to on nie jest wodzem na wyspie....

książek: 784
ChicaDeAyer | 2014-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2014

To kolejna z pozycji, które w moim odczuciu powinny przynależeć do kategorii obowiązkowych. Wielowymiarowa, daje pole do szerokiej wykładni- świeżo po lekturze szereg interpretacji ciśnie mi się na usta. Od regresu ludzkiej cywilizacji i co za tym idzie człowieczeństwa, poprzez starcie dwóch modeli politycznych, aż po alegorię świata rzeczywistego. Książka pełna symboliki i głębokiego uniwersalizmu, nie stroniąca od analizy zachowań społecznych.

Wstrząsająca, ważna i niezapomniana.

książek: 978
nadzieja1925 | 2015-07-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 22 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Prawo silniejszego? Zew natury? Prawo przemocy i mięsa?
Z dobrze wychowanych (z pozoru, nie zaplątujemy się w szczegóły) chłopców, z dnia na dzień wychodzą potwory.
„Można by sądzić, że brytyjscy chłopcy [...] potrafią się lepiej spisać...”
Sami na wyspie, bez żadnych dorosłych, postanawiają stworzyć jakiś ład i porządek; prawa, regulaminy, straż pilnującą ognia, ale....
„Nikt ci tu nie może pomóc. Tylko ja. A ja jestem Zwierz.”
Każdy po kolei zaczyna widzieć „Zwierza”, potwora, ucieleśnienie najgorszych koszmarów. A gdy strach przejmie władzę nad człowiekiem...


Może jakbym przeczytała tę książkę 8 lat temu... Cóż – na dzisiejszy dzień mnie niestety nie zachwyciła. Spodziewałam się czegoś innego po tak dobrych opiniach.

zobacz kolejne z 23732 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Diabelskie nasienie – najbardziej przerażające dzieci w opowieściach grozy

Uśmiechem potrafią roztopić nawet najbardziej zlodowaciałe serca. Potrzebują opieki i poczucia bezpieczeństwa, w zamian dając jednak bezwarunkową miłość. Przynajmniej… zazwyczaj. Na kartach literatury znajdziemy bowiem dowody na to, że niektóre dzieci mają za skórą diabła. Całkiem dosłownie.


więcej
Dziesięć najlepszych książek według Stephena Kinga

Czytaj cztery godziny dziennie i pisz cztery godziny dziennie. Jeśli nie masz na to czasu, to nie oczekuj, że będziesz dobrym pisarzem – stwierdził kiedyś Stephen King. I żeby nie być gołosłownym, sporządził właśnie listę swoich dziesięciu ulubionych lektur. Wśród nich są m.in. „Władca much” Williama Goldinga i „Krwawy południk” Cormaca McCarthy'ego.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd