1 496
Lord of the Flies
978-83-60717-79-0
literatura piękna
Andrzej

Opowieść o mrocznej naturze człowieka i obyczajach, panujących w zamkniętej grupie ludzi. Akcja dotyczy dyktatu zła, panującego wśród społeczności chłopców, odciętych od świata na jednej z wysp.W swoim funkcjonowaniu schodzą oni do najniższych instynktów, rządzenia się prawem siły i przemocy. Inspiracji do powieści upatrywano się w przeżyciach wojennych autora. Książka "Władca much" została sfilmowana w 1963r. przez Petera Brooka.

źródło opisu: Okładka

Marcin | 2019-07-05
Na półkach: Przeczytane, 52/2019
Przeczytana: 04 lipca 2019

Wybitna opowieść o człowieczeństwie, pierwotności i drzemiących w nas demonach. Lektura idealna ku temu, aby zadać sobie pytanie o kres naszej niewinności. Pełna grozy i zdumiewająca kreacją postaci. Kto nie zna - koniecznie niech nadrobi.

Mr_BC | 2019-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2019

Trochę chaotyczny styl książki zaburza jasny przekaz utrudniając właściwą interpretację. Niemniej jednak Golding świetnie zobrazował folklor osobowości przypadkowej grupy chłopców rozbitych na bezludnej wyspie. Zgadzam się w pełni z ze słowami recenzji pana Wojciecha Gołębiowskiego "...Przepraszam, lecz chciałbym wtrącić swoje trzy grosze do powszechnych szerokich opracowań, a mianowicie zwrócić uwagę na scenę zawarcia znajomości przez Ralfa i Prosiaczka. Nie poznajemy imienia Prosiaczka, natomiast Ralf natychmiast wykorzystuje ujawnione przezwisko, by chłopca upokorzyć. Jest to początek ustawiania hierarchii, tak istotnej i w tej cywilizacji. Ciąg dalszy jest przerażający i dlatego ta książka winna być obowiązkową lekturą już w szkołach podstawowych pod nadzorem odpowiednio przygotowanego nauczyciela." Jw. temat jest trudny ale posiada treść edukacyjną, ku przestrodze.

szkonk | 2019-06-26
Przeczytana: 22 czerwca 2019

Mam trochę problem z tą książką.

Z jednej strony bardzo "Orwellowska", pełna brutalnych nawiązań do rzeczywistości i bardzo dobrze napisana.

Z drugiej jednak, wydaje mi się że jest odrobinę przereklamowana. Choć może to być moja wina, bo oczekiwałem od niej dosyć sporo.

Nie będę się rozwodził nad fabułą, bo inni ludzie robią to lepiej, jedyne co potrzebujecie wiedzieć to: grupa młodych chłopców trafia na bezludną wyspę i zakłada społeczeństwo.

To co przykuło moją uwagę (żeby nie było: pozytywnie) to to jak chaotycznie są napisane dialogi. Postacie przerywają sobie w pół zdania, nie są w stanie dojść do porozumienia, gubią wątki. Dokładnie tak jak wyobrażałbym sobie bandę dzieci na bezludnej wyspie i bardzo mi się to podoba.

Książka jest średniej długości ale pomimo to pojawiają się tam gorsze fragmenty. Dosyć często czułem Deja Vu, ale da się przeżyć.

"Władca Much" jest klasykiem i nie wiem czy potrafiłbym powiedzieć o nim coś nowego, więc skończę tutaj.

almos | 2019-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2019

Opowieść o grupie angielskich chłopców, którzy znaleźli się na bezludnej wyspie i muszą sobie radzić sami, jest w gruncie rzeczy studium psychologiczno-antropologicznym o dynamice stosunków grupowych i tworzeniu nowej kultury. To okrutna kultura łowców-zbieraczy, mamy zatem błyskawiczne cofanie się cywilizacyjne o tysiące lat. Wizja autora przeraża, ale mam nadzieję, że to tylko fantazja...

Pomysł książki jest prosty, oto grupa angielskich chłopców odnajduje się na bezludnej wyspie bez żadnej opieki ze strony dorosłych. Dlaczego tak się stało, niedokładnie wiadomo, gdzieś tam na świecie może toczy się wojna, a chłopców pozostawiono samych sobie. Wyspa jest rajem na ziemi, owoców w bród, łagodny klimat, świnie na które łatwo można polować, ale wśród chłopców tak pięknie nie jest. Wychodzą na powierzchnię różne atawizmy, mamy rywalizację, okrucieństwo, bezwzględną walkę.

Książkę można traktować jako studium psychologiczno-antropologiczne, oglądamy oto wyizolowaną grupę ludzi i...

dot | 2019-06-09

Jedna z tych książek, których nigdy się nie zapomni, ale do których strach wracać.

Czytelnik_Dominik | 2019-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2019

Dawno temu oglądałem film na podstawie tej książki ale nie znałem tytułu. Potem przypadkowo trafiłem na książke i w trakcie zrozumiałem, że już to widziałem. Po wszystkim ponownie obejrzałem film...
Książka dość długo się rozkręca i zbyt mało akcji jak dla mnie.
Być może dlatego, że nie jestem wielkim fanem tego typu powieści. Zwykle wole czytać coś opartego na faktach.
Natomiast jest to dość ciekawa historia z punktu widzenia tego, co może się stać, jeśli zamkniemy pewną grupę ludzi w odosobnieniu, na pewien czas.

Bitel | 2019-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Tym razem szukając kolejnej książki zależało mi na czymś w klimatach antyutopijnych i padło na tę pozycję.To zdecydowanie najlepsza książka z dziećmi w rolach głównych.Akcja dzieje się w czasie wojny,zestrzelono samolot nad bezludną wyspą,jedynymi ocalałymi z katastrofy były brytyjskie dzieci.Głównym bohaterem jest Ralf,który został przywódcą dzieciaków,ustalili oni żeby rozpalać ogień,dawać znaki dymne licząc,że ktoś ich zobaczy i uratuje.Jednak wśród dzieci był też drugi chłopiec o zdolnościach przywódczych-Jack,któremu to głównie zależało na polowaniu na świnie.Wkrótce dochodzi do rozłamu i podziału na grupy,a wyspa okaże się krwawa,wyzwalając w dzieciach dzikość i szaleństwo.Czyta się wyśmienicie,akcja i opisy są bardzo wciągające.Można powiedzieć,że wydarzenia są z pogranicza snu i jawy,niczym senny koszmar.Do samego końca powieść trzyma w napięciu,ciekawi i intryguje.Zdecydowanie doskonała pozycja,która przeszła do klasyki gatunku.

Wojciech | 2019-04-27
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Pokaz działania ludzkich instynktów w społeczności, kiedy statystyka musi być zachowana i dostrzegamy potencjalnych dyktatorów, konformistów, mediatorów, tchórzy czy statystów. Warta uwagi lektura ze względu na głębię treści, natomiast sama fabuła trochę mnie zawiodła.

Sylwka | 2019-04-26
Na półkach: Przeczytane, Czytnik
Przeczytana: 20 marca 2019

O książce Władca much Williama Goldinga jakiś czas temu przypomniała mi Kirima z bloga Misie czytanie podoba. Tak jakoś mnie wtedy natchnęło, że w sumie to chciałabym przeczytać tę książkę jeszcze raz. Wszystko przez to, iż jest to pozycja ponadczasowa, która do tego „starzeje się” z klasą.

Ralf i Prosiaczek na wyspie.
Grupka chłopaków w wyniku wypadku ląduje bez dorosłych na bezludnej, rajskiej wyspie. Sytuacja wydaje się beznadziejna, ale jak wiadomo, w takich sytuacjach potrzebny jest przywódca oraz ustalenie praw i zasad współpracy. Na początku wszystko się układa, a wybrany na przywódcę Ralf stara się bardzo rozsądnie podchodzić do tematu ich pobytu na wyspie. Niestety te wysyłki i wszystkie roztropne pomysły szybko odchodzą na dalszy plan, a do głosu powoli dochodzi chęć nieustannej zabawy, strach i dzikość.

Niewinność i przebudzenie demonów.
Książka, a może raczej ludzka natura zaprezentowana na jej kartach jest przerażająca i porażająca.

Wszystko przez to, że Golding...

Alicja | 2019-03-23

Czytane dawne temu, ale ocenię dopiero, gdy wrócę i zrozumiem.