Zeszyty Oświęcimskie . Numer specjalny (II).

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zeszyty Oświęcimskie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Państwowego Muzeum w Oświęcimiu
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Holokaust, Oświęcim
czasopisma
mkbewe

"Ja proszę, by zebrano wszystkie moje rozmaite i w swoim czasie zakopane opisy i notatki podpisane J.A.R.A Znajdują się one w różnych pudełkach i słoikach na terenie podwórza krematorium III, i także dwa większe opisy, jeden zatytułowany "Wysiedlenie" który leży w grobie pod stosem kości na terenie krematorium II, a także opis pod nazwą Oświęcim", który leży wśród splantowanych kości na stronie zachodnio-południowej tego samego podwórza. Później to przepisałem i uzupełniłem i zakopałem oddzielnie wśród popiołów na terenie krematorium III. Proszę uporządkować wszystko razem i ogłosić pod tytułem "Wśród koszmarnej zbrodni..".
Rękopisy członków Sonderkommando

• Czarownica
  • Spektrum. Leonidy
  • Annabelle
  • Ryngraf
  • Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni
  • Większość bezwzględna

7,14 (7 ocen i opinii)
Ryngraf
Piotr Śliwiński

8 (1 ocen i opinii)
Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni
Joanne Kathleen Rowling

Wszyscy powinniśmy być feministami
Chimamanda Ngozi Adichie

8,6 (35 ocen i opinii)
Meehoow | 2012-08-05

Numer specjalny Zeszytów zatytułowany "Wśród koszmarnej zbrodni. Notatki więźniów z Sonderkommando odnalezione w Oświęcimiu", na który składają się cztery rękopisy więźniów pracujących przy obsłudze komór gazowych i krematoriów - Załmena Gradowskiego, Załmena Lewentala, Chaima Hermana i nieznanego autora, wykopane na terenie byłego obozu w Brzezince oraz zeznanie Stanisława Jankowskiego (znanego również jako Alter Feinsilber), 3-letniego członka Sonderkommando, złożone przed Komisją dla Badania Zbrodni Niemiecko - Hitlerowskich w 1945r. w Krakowie. Są to poruszające relacje, niezmiernie przemawiające do wyobraźni, w większości spisywane praktycznie "na żywo", często też opatrzone bardzo osobistymi prośbami i dramatycznymi apelami. Mimo przeszkadzającej w czytaniu niekompletności (brak poszczególnych wyrazów czy nawet całych zdań), spowodowanej naturalnym niszczeniem papieru zalegającego w ziemi - pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych tematyką obozową.

Mictlante | 2013-09-24
mkbewe | 2012-03-25