Beria. Prawa ręka Stalina

Beria: Stalin`s First Lieutenant
8320715032
historia
Getos

Do dziś nazwisko Berii budzi lęk u ludzi pamiętających mroczne czasy stalinowskiego terroru. Do niedawna postać wszechwładnego szefa NKWD była owiana tajemnicą, a szczegóły z życia - skrzętnie ukryte w radzieckich archiwach. Amy Knight, autorka biografii Berii, postawiła przed sobą bardzo trudne zadanie wyjaśnienia okoliczności towarzyszących karierze i upadkowi drugiego po Stalinie człowieka w Związku Radzieckim. Dotarła do pamiętających go ludzi, odwiedziła miejsca, gdzie mieszkał, jako jedna z niewielu zdołała przejrzeć tajne dokumenty i protokoły z posiedzeń kremlowskiej "wierchuszki". Nawet plotki dotyczące temperamentu Berii zostały przez nią poddane próbie prawdy historycznej.

Śmierć Berii przez wiele lat stanowiła zagadkę dla historyków, podobnie jak śmierć Stalina. Dziś wiadomo już, jak było naprawdę.

Czy był potworem w ludzkiej skórze, czy też świetnym politykiem, dla którego cel uświęcał środki?

Biografia Berii to także relacja z wydarzeń politycznych, portrety wielkich epoki stalinizmu, ale i obraz tragedii milionów obywateli radzieckiego państwa.

źródło opisu: Iskry 1996

źródło okładki: Iskry 1996