Jak zaczęła się zimna wojna

Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
How the cold war began. The Gouzenko
historyczna

Przed kilkadziesiąt lat większość oficjalnych dokumentów na temat Guzenki - radzieckiego szyfranta w Kanadzie, w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych - była utajniona. Jednak archiwa rządowe w tych trzech krajach zostały wreszcie otwarte, a służby wywiadowcze Kanady i Wielkiej Brytanii ujawniły ogromną ilość fascynujących nowych świadectw. W 2003 roku Kanadyjska Tajna Służba Wywiadowcza (CSIS), na prośbę autorki tej książki, odtajniła setki dokumentów RCMP w sprawie Guzenki, a pod koniec tego samego roku Brytyjczycy udostępnili znaczną część dotyczących go materiałów MI-5.

Odtwarzając historię Guzenki, książka odnawia spór, który rozpoczął się w epoce McCarthy'ego i dzieli historyków do dzisiaj. W jakim stopniu ludzie, którzy w latach czterdziestych przekazywali tajne informacje Rosjanom, naprawdę byli agentami, a w jakim po prostu sympatykami sprawy komunistycznej, wciągniętymi niechcący w radziecką siatkę szpiegowską? Czy możemy dzisiaj powiedzieć, z ponad pięćdziesięcioletniej perspektywy i z ogromną ilością nowych dokumentów archiwalnych, że warto było toczyć zimną wojnę, tak jak toczył ją Zachód z radzieckim szpiegostwem we wczesnych latach powojennych? Ta książka jest próbą odpowiedzi na podobne pytania.

źródło opisu: www.proszynski.pl

morleigh | 2016-10-08