Tylman z Gameren (1632-1706). Twórczość architektoniczna w Polsce

Wydawnictwo: DiG
sztuka
Montgomerry

Nowa, uzupełniona edycja monografii poświęconej jednemu z najwybitniejszych architektów działających w Polsce – Tylmanowi z Gameren (1632-1706) – stanowi całościowe ujęcie jego życia i twórczości. Czynny przez blisko czterdzieści lat architekt pracował głównie na zlecenie dworu królewskiego i polskich rodzin magnackich, był ściśle związany ze Stanisławem Herakliuszem Lubomirskim. Pozostawił po sobie projekty licznych dworów, willi i pałaców, budowli sakralnych, założeń urbanistycznych, a także dekoracji i wyposażenia wnętrz, których realizacje w dużej części przetrwały do dziś. Wśród jego dzieł warto wymienić choćby pałac Lubomirskich w Puławach, pałac Krasińskich w Warszawie czy kościół Sakramentek przy Rynku Nowego Miasta. Tom wskazuje na źródła inspiracji twórcy, przybliża nam kolejne etapy powstawania jego projektów, będących syntezą jego rozległej wiedzy, znajomości wybitnych budowli i dzieł sztuki, wpływu polskiej tradycji, wzbogaconych o jego własne, nowatorskie rozwiązania.
Prezentowany polskiemu Czytelnikowi tom przynosi liczne korekty i nowe interpretacje wniosków zawartych w editio princeps zatytułowanym Tylman z Gameren, architekt polskiego baroku (1973) oraz w niemieckim wydaniu z 1994 roku. Zawiera obszerny, trzyczęściowy katalog projektów, tablice z projektami oraz zaktualizowany wykaz książek z jego warszawskiej biblioteki, świadczących o erudycji Tylmana — utalentowanego architekta, malarza i inżyniera.

ss. 375, il. 344, format A4

źródło opisu: DiG, 2011

źródło okładki: http://www.dig.pl/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!