Fascynujące pierwiastki. W krainie fundamentalnych składników rzeczywistości

Tłumaczenie: Adam Tuz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wiedza i Życie - Orbity Nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Periodic Tales: The Curious Lives of The Elements
chemia, pierwiastki
Michał

Pasjonująca opowieść o pierwiastkach, historii ich odkrywania oraz roli, jaką odegrały w nauce i ludzkiej cywilizacji. Autor opisuje pierwiastki tak, jak zazwyczaj pisze się biografie – są bohaterami wciągających, wypełnionych niezwykłymi perypetiami historii, w których napotykamy zarówno dociekliwych naukowców oraz wspaniałe odkrycia, jak i artystów i wielkie dzieła sztuki. W układzie okresowym pierwiastków autor widzi przede wszystkim podstawową prawdę o budowie naszego Wszechświata i klucz do fascynujących tajemnic budowy materii.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

kolmanka | 2012-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2012

To, że wszystko co nas otacza zbudowane jest z malutkich cząsteczek zwanych pierwiastkami, wie każdy z nas. Na lekcjach chemii nauczyciel pokazywał nam szkielety najpopularniejszych cząsteczek jak woda czy dwutlenek węgla. Wtedy raczej mało kogo interesowały kolorowe kuleczki połączone białym patyczkiem. Gdyby jednak rozruszać wyobraźnie, można by w każdej rzeczy dostrzec sieć przedziwnych połączeń, nieustannie się zmieniających pod wpływem rozmaitych bodźców zewnętrznych.

Piękno i magię pierwiastków odkrywa przed nami Hugh Aldersey-Williams, naukowiec z Uniwersytetu w Cambridge. Swoją książkę podzielił na 5 części, a każda z nich opisuje inne spojrzenie na wykorzystanie i rozpowszechnienie pierwiastków. Okazuje się bowiem, że miliony pierwiastków mogą tworzyć piękno, kreślić historię świata, decydować o losie ludzkim czy zapewniać bezpieczeństwo.

Pierwszy rozdział poświęcony jest władzy, drugi pojęciu ognia, a kolejne to opowieści o rzemiośle, pięknie i ziemi. Należy zaznaczyć,...

Agata | 2014-02-24
Na półkach: Przeczytane, Nauka
Przeczytana: 24 lutego 2014

To książka raczej dla chemików z ciągotami humanistycznymi niż dla humanistów, którzy chcieliby liznąć nieco chemii. Ja należę do tej drugiej grupy, dlatego jestem rozczarowana. Oczekiwałam pozycji, w której znajdą się informacje o tym, jak wyglądają poszczególne pierwiastki, jaki mają ciężar, kolor, zapach i smak, jak się zachowują w otaczającym nas świecie, gdzie występują i w jakich ilościach, jakie tworzą ciekawe związki, do czego są wykorzystywane. Tymczasem autor więcej pisze o pierwiastkach w kulturze, religii i sztuce (poezji, prozie, malarstwie, rzeźbie, filmie). Do tego dorzuca trochę historii i anegdot dotyczących ich odkryć oraz samych odkrywców. Właściwości pierwiastków stanowią raczej dygresję niż główny nurt opowieści. Do tego klasyfikacja pierwiastków do poszczególnych rozdziałów nie jest dla mnie do końca zrozumiała. Dlaczego rozdział "Walizki Mendelejewa" opowiadający o formułowaniu okresowego układu pierwiastków znalazł się w części zatytułowanej "Władza"?...

Lilek404 | 2017-05-26

Fajne, ciekawe. Dobre dla licealistów i dla starszych. Może zainteresować chemią albo zachęcić do rozwijania innych pasji. Można się też czegoś dowiedzieć o sztuce i historii. :)

Joanna | 2018-07-09
Art | 2018-03-27