Księga wszechświatów

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Book of Universes
9788378392026
Barbara

Jedna z najbardziej oczekiwanych książek popularnonaukowych ostatnich lat, prezentująca koncepcję Multiświata – ogółu wszystkich możliwych wszechświatów, których istnienie jest zgodne z aktualnymi teoriami fizycznymi. W tej niezwykłej opowieści napotkamy wszechświaty, w których prawa fizyki zmieniają się w czasie i przestrzeni, wszechświaty z ukrytymi wymiarami czasoprzestrzennymi,...

W tej niezwykłej opowieści napotkamy wszechświaty, w których prawa fizyki zmieniają się w czasie i przestrzeni, wszechświaty z ukrytymi wymiarami czasoprzestrzennymi, wszechświaty, które są wieczne, wszechświaty znajdujące się wewnątrz czarnych dziur, wszechświaty, których ewolucja nieoczekiwanie dobiega końca, wszechświaty zderzające się ze sobą, wszechświaty inflacyjne oraz wszechświaty, które powstają z czegoś innego – albo i wręcz z niczego. Jedne rozszerzają się, inne kurczą, niektóre wirują niczym bąk, a jeszcze inne zachowują się zupełnie chaotycznie. Jedynie nieliczne dopuszczają powstanie życia, reszta nie ma szans, by kiedykolwiek doszło do pojawienia się w nich istot rozumnych.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 2012

Wojciech | 2019-09-22
Przeczytana: 03 marca 2015

Jedna z moich ulubionych pozycji z serii "na ścieżkach nauki".
Napisana bardzo przystępnym językiem, daje ogromną dawkę wiedzy na temat kosmologii i mechanizmów struktur kosmicznych. Cytaty umieszczane na początku każdego rozdziału wprowadzają czytelnika w magiczny świat gdzie rzeczywistość graniczy z fizyką teoretyczną.

jatymyoni | 2018-05-02
Przeczytana: 2017 rok

Fascynująca, ale trudna pozycja. Do początku XX wieku opisane są różnego rodzaju spekulacje na temat naszego wszechświata i innych wszechświatów. Wraz z pojawieniem się ogólnej teorii względności Einsteina nastąpił przełom. Einstein pokazał jak znaleźć wszystkie możliwe wszechświaty. Wiąże się to jednak z rozwiązywaniem skomplikowanych równań Einsteina przy różnych warunkach brzegowych. Jednak wyniki są wprost zachwycające. Książka przedstawia historię odkrywania całych wszechświatów i sylwetki naukowców, którzy tego dokonali. Wizje wszechświatów z książek science-fiction przy tym bledną.
Książka wymaga wiedzy z fizyki i matematyki. Jednak dla tych, którzy się z nią zmierzą, czeka wspaniała przygoda.

Sensej | 2017-04-28

Wiele fizycznych teorii prowadzi do wniosku, że wszechświat, w którym żyjemy, nie może być jedynym. Jednak nasze badania dotyczą tylko dostępnych nam rzeczy. Tam gdzie zawodzi empiria, otwarło się pole dla teorii i wszechświatów możliwych. "Księga Wszechświatów" Johna D. Barrowa to solidne, liczące przeszło 400 stron opracowanie na temat koncepcji Multiświata – zbioru wszystkich teoretycznych wszechświatów.

Autor rozpoczyna swój wykład od opisu różnych wizji kosmosu, jakie wypracowała ludzkość od Arystotelesa do roku 1915. Rok 1916 jest w historii kosmologii przełomem, ponieważ wtedy Einstein ogłosił powszechną teorię względności. Ona (wraz z innymi teoriami Einsteina) otworzyła świat fizyki teoretycznej na zupełnie nowe pola naukowej refleksji.

Książka Barrowa jest lekturą fascynującą, ponieważ w pewnym momencie zaczyna przypominać wciągający serial science-fiction. Kolejne rozdziały odkrywają przed czytelnikiem następne teoretyczne wszechświaty, a każdy z nich rządzi się innymi...

Mateusz | 2015-05-28
Przeczytana: 28 maja 2015

Jedna z lepszych książek popularnonaukowych, jakie przeczytałem. Barrow opisuje, jak rozwijała się wizja Wszechświata na przestrzeni lat, miło poczytać o wyobrażeniach Diraca czy Gödela. Opisy Multiświatów czy Wszechświata Symulowanego zmieni pogląd każdego na otaczającą go rzeczywistość. Polecam tę książkę każdemu, bo jest w miarę łatwa do zrozumienia.

amen | 2012-12-11
Na półkach: Ukochane, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 22 listopada 2012

Książka tak cudowna, że aż przerażająca. Odkąd ją przeczytałam inaczej patrzę na gwiazdy i całe nocne niebo.