Najpiękniejsza molekuła

Tłumaczenie: Piotr Lewiński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tajemnice Nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
The most beautiful molecule
83-7245-315-2
Koval

Fuleren. Trzecia po diamencie i graficie forma węgla pierwiastkowego. Z powodu niezwykłej, pięknej, symetrycznej budowy, która przypomina kształt piłki futbolowej, nazwana została „najpiękniejszą molekułą”. Odkrycie fulerenu w 1985 roku stało się „bombą” naukową, jednym z ważniejszych dokonań dwudziestowiecznej chemii. Hugh-Aldersey Williams, brytyjski chemik, autor znanych publikacji i...

Odkrycie fulerenu w 1985 roku stało się „bombą” naukową, jednym z ważniejszych dokonań dwudziestowiecznej chemii. Hugh-Aldersey Williams, brytyjski chemik, autor znanych publikacji i artykułów, m. in. w „Independent”, „Guardian”, „New Scientist”, przedstawia pasjonującą historię odkrycia tej zdumiewającej cząsteczki. Ujawnia nieznane fakty dotyczące współpracy i rywalizacji w świecie nauki oraz rolę przypadku w odkryciach naukowych. Omawia fascynujące perspektywy ewentualnych zastosowań fulerenów w nanotechnologii, elektronice i medycynie, które mogą okazać się największą chemiczną przygodą nowego stulecia.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Koval | 2012-05-19
Przeczytana: 19 maja 2012

Nie jestem specjalistą od chemii fizycznej (czy też fizyki chemicznej), ale też książka Aldersey-Williams nie jest podręcznikiem do przedmiotu. Interesował mnie proces rozpoznawania - czy może lepszym określeniem byłoby tu: poszukiwania – najdoskonalszej cząstki, czyli fulerenu. W wielkim skrócie są to cząsteczki zbudowane z parzystej ilości atomów węgla, których konstrukcja przypomina piłkę futbolową (pełna symetria w bryle pustej w środku). Jak autor sam zaznacza, okres przed odkryciem poprzedzało swoiste „przycichnięcie” chemików, którzy nie mieli się czym pochwalić w znaczeniu odkrycia na miarę fizyki czy matematyki i ich teorii.

Sama działalność zmierzająca do ujawnienia istnienia fulerenu była procesem bardzo żmudnym, długotrwałym oraz nierzadko zbaczającym w ślepe uliczki. W książce udało się pokazać to, że kiedy gra idzie o dużą stawkę, to nawet naukowcy i badacze – czyli osoby, które powinny być teoretycznie skupione na swojej pracy i osiągnięciu jak najlepszych efektów...

Paweł | 2013-06-29
haifisch | 2017-10-01