O architekturze ksiąg dziesięć

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
De architectura libri decem
historia
Dominika

Dzieło Witruwiusza - jedyny zachowany w całości antyczny traktat o architekturze - jest dla nas bezcennym źródłem wiedzy o wszystkich rodzajach budowli wznoszonych przez Greków i Rzymian. Większość tego co wiemy o architekturze starożytnej - o porządkach architektonicznych, proporcjach, zasadach projektowania - wiemy właśnie od Witruwiusza. W czasach nowożytnych przez kilka wieków, począwszy...

W czasach nowożytnych przez kilka wieków, począwszy od renesansu, był to podstawowy podręcznik każdego architekta. Dziś nadal pozostaje on interesujący nie tylko dla miłośników historii sztuki, wywody autora wykraczają bowiem daleko poza główny wątek - obejmując takie dziedziny, jak mechanika, filozofia czy astronomia. Przejrzysty wykład ubarwiają też liczne anegdoty, jak ta o Archimedesie wyskakującym z wanny.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Puszzek | 2017-10-16
Przeczytana: 13 października 2017

Pomimo upływu ponad dwóch tysięcy lat od momentu napisania dzieła uważam, że jest to jedna z bardziej wartościowych pozycji dla każdego czytelnika zainteresowanego architekturą. Ukazuje stosowane przez starożytnych rozwiązania technologiczne, prezentuje proporcje, zasady, schematy - książka jest przepełniona informacjami.
Architektura to nie tylko projektowanie wyglądu budynku, to także technologia, a książka prezentuje dokładne rozwiązania, które były stosowane przez bardzo długi czas począwszy od starożytności.
"O Architekturze ksiąg Dziesięć" pozwala zrozumieć ewolucję estetyki starożytnej, która jest przestawiona w sposób jasny, czytelny i obrazowy, co więcej zawarte w niej są społeczne i kulturowe wątki, wyjaśniające etymologię nazw. Prezentuje spojrzenie na problemy z perspektywy człowieka, który nie posiadał jeszcze wiedzy nam dostępnej, ale próbował wytłumaczyć sobie zasady rządzące światem.

BeArcik | 2013-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Zrazu zaznaczę, że czytałam tylko III i IV księgę, ale sądzę, że jeśli życie pozwoli to chętnie przeczytam i pozostałe. Bardzo dokładny i szczegółowy opis proporcji w poszczególnych porządkach architektonicznych otwiera oczy na to ile wiedzy i umiejętności matematycznych musiał posiadać starożytny architekt. Poza tym zawsze lubię poznawać spojrzenie na sztukę okiem innej epoki, stąd też lektura, choć nie najlżejsza była dla mnie ciekawym doświadczeniem i źródłem ciekawostek.

KaMiŚ | 2015-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2015, Studia, Historia

Uczciwie - przeczytałam tylko księgę IV, V i kawałek VI. Czyli dokładnie to co było mi potrzebne na zajęcia. Prawdopodobnie dla pasjonata sztuki pozycja niezbędna, niestety dla przeciętnego człowieka zupełnie niezrozumiała i niestety bezsensowna.

Zwykle nie piszę opinii o książkach, w rzeczywistości jest to moja pierwsza. Niestety książka była tak zła, że aż musiałam się podzielić moim zdaniem ze światem :D

alchima129 | 2016-12-17
Gwiazdopatrznia | 2016-07-25