Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz43
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać366
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Witruwiusz
Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Vitruvius.jpg
Znany jako: Marcus Vitruvius Pollio
1
6,9/10
Rzymski architekt i inżynier wojenny żyjący w I w. p.n.e. Zasłynął jako autor traktatu "O architekturze ksiąg dziesięć".
6,9/10średnia ocena książek autora
51 przeczytało książki autora
108 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
O architekturze ksiąg dziesięć Witruwiusz
6,9
Pomimo upływu ponad dwóch tysięcy lat od momentu napisania dzieła uważam, że jest to jedna z bardziej wartościowych pozycji dla każdego czytelnika zainteresowanego architekturą. Ukazuje stosowane przez starożytnych rozwiązania technologiczne, prezentuje proporcje, zasady, schematy - książka jest przepełniona informacjami.
Architektura to nie tylko projektowanie wyglądu budynku, to także technologia, a książka prezentuje dokładne rozwiązania, które były stosowane przez bardzo długi czas począwszy od starożytności.
"O Architekturze ksiąg Dziesięć" pozwala zrozumieć ewolucję estetyki starożytnej, która jest przestawiona w sposób jasny, czytelny i obrazowy, co więcej zawarte w niej są społeczne i kulturowe wątki, wyjaśniające etymologię nazw. Prezentuje spojrzenie na problemy z perspektywy człowieka, który nie posiadał jeszcze wiedzy nam dostępnej, ale próbował wytłumaczyć sobie zasady rządzące światem.
O architekturze ksiąg dziesięć Witruwiusz
6,9
Zrazu zaznaczę, że czytałam tylko III i IV księgę, ale sądzę, że jeśli życie pozwoli to chętnie przeczytam i pozostałe. Bardzo dokładny i szczegółowy opis proporcji w poszczególnych porządkach architektonicznych otwiera oczy na to ile wiedzy i umiejętności matematycznych musiał posiadać starożytny architekt. Poza tym zawsze lubię poznawać spojrzenie na sztukę okiem innej epoki, stąd też lektura, choć nie najlżejsza była dla mnie ciekawym doświadczeniem i źródłem ciekawostek.