Przestrzeń i miejsce

Okładka książki Przestrzeń i miejsce Yi-Fu Tuan
Okładka książki Przestrzeń i miejsce
Yi-Fu Tuan Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Myśli Współczesnej
Space and place : the perspective of experience
Państwowy Instytut Wydawniczy
1987-01-01
1987-01-01
Agnieszka Morawińska
kultura przestrzeń psychologia teoria literatura chińska

Okładka książki Krajobrazy: antologia tekstów Gregory Bateson, Arnold Berleant, Jan Białostocki, Józef Burszta, Tim Edensor, Tim Ingold, Jean-François Lyotard, Stanisław Pietraszko, Rainer Maria Rilke, Yi-Fu Tuan, praca zbiorowa
Krajobrazy: an... Gregory Bateson, Ar...

Najlepsze są te fragmenty, w których autor nie sili się na nadawanie swoim przemyśleniom charakteru naukowego. Taka książka sprawdziłaby się jako czysto literacki zbiór esejów. Wtłaczanie skądinąd bardzo ciekawych i inspirujących, ale abstrakcyjnych i niemierzalnych przemyśleń w sztywne ramy nauki naukowych tez wymagających dowodzenia jest nieporozumieniem.

Ciekawa pozycja nie tylko dla osób które interesują się architekturą, historią czy urbanistyką. Autor dzieli się różnymi przemyśleniami (zaznaczając we wstępie ze duża część książki to w zasadzie tezy które moznaby zakończyć znakami zapytania zamiast kropkami) i przybliża nam jak różne grupy etniczne, ludzie w rożnym wieku, z różnych środowisk, a rozwniez zwierzęta postrzegają abstrakcyjne pojęcia takie jak miejsce, przestrzeń, terytorium i czas. Forma filozoficzna, ale całkiem przystępna w odbiorze.

Jestem mile zaskoczony tą książką. Miałem z nią styczność podczas nauki. Musiałem trochę popracować na jej podstawie. Kiedy przeczytałem fragment, zdecydowałem się na przeczytanie całej książki. Uważam, że bardzo mądre są to, w sumie to rozważania. Spodobał mi się taki luźny styl, oraz bardzo pouczający pisarza. Uważam, że wiele osób powinno przeczytać tą książkę. Można się wiele nauczyć.

Autor porusza wiele ważnych kwestii. Między innymi dotyczy ona naszego miejsca na ziemi. Przedstawia, jak podchodzą do tego ludzie, oraz, jak słowa "przestrzeń" oraz "miejsce", postrzegają zwierzęta. Odnosi się do uczuć, którymi darzymy nasze stałe miejsca zamieszkania, oraz te, których czujemy się dobrze. Ważną kwestią, którą porusza jest fakt, że dal każdego to "miejsce", może być inne.

Zgadzam się w większości z autorem. Uważam, że jest to bardzo mądra książka, która może wiele powiedzieć o: życiu, uczuciach oraz naszym miejscu na ziemi. Te wysoko filozoficzne rozważania, bardzo przypadły mi do gustu. Polecam!

Książka Tuana to zbiór ciekawych rozważań na temat przestrzeni i miejsca. Poszczególne teksty w niewielkim tylko stopniu są ze sobą powiązane. Autor ujmuje też tytułowe zagadnienie z bardzo różnych perspektyw. Rozdział trzeci dotyka spraw psychologii i postrzegania świata przez dziecko, natomiast siódmy mówi o miejscach mitologicznych. Chińskie pochodzenie Autora sprawia, że czytelnik może się zapoznać z pewnymi dalekowschodnimi poglądami czy zwyczajami, jak choćby uważanie za "lepszą" strony lewej, a nie prawej. Myślę, że książka byłaby lepsza, gdyby wszystkie zawarte w niej teksty były nieco bardziej spójne i silniej podporządkowane jakiejś myśli przewodniej. Niewątpliwie jednak geografia humanistyczna wydaje się kierunkiem interesującym i tak samo jak w naukach historycznych environmental history poszerza perspektywy badań współczesnych humanistów.

• Architektura
  • Studia