Y: The Last Man, Vol. 1: Unmanned

Cykl: Y: Ostatni z mężczyzn (tom 1)
Wydawnictwo: Vertigo
postapokaliptyczne, zaraza, komiksy
komiksy
angielski
Szufe

"Y" is none other than unemployed escape artist Yorick Brown (his father was a Shakespeare buff), and he's seemingly the only male human left alive after a mysterious plague kills all Y-chromosome carriers on earth. But why are he and his faithful companion, the often testy male monkey Ampersand, still alive? He sets out to find the answer (and his girlfriend), while running from angry female Republicans (now running the government), Amazon wannabes that include his own sister (seemingly brainwashed), and other threats.

źródło opisu: Wydawictwo Vertigo, 2003

źródło okładki: Wydawictwo Vertigo, 2003

Krzysztof | 2015-05-18
Przeczytana: 18 maja 2015

Y:Ostatni z mężczyzn to fascynująca historia świata w którym odbyła się męska apokalipsa, a jedynym szczęśliwcem,który uszedł cało jest York, młody iluzjonista i właściciel małpki, którego dziewczyna została w Australii. Przyznam, że wizja świata bez mężczyzn nie bardzo mi się podoba, ale to rewelacyjny punkt wyjścia dla fabuły. W pierwszym tomie stajemy się światkami Zarazy, poznajemy Yorka, jego siostrę Hero, matko wysoko postawioną polityk, która zostaje panią prezydent oraz agentkę 355, która ma chronić Yorka i pomóc mu w odnalezieniu specjalistki od klonowania. Szykuje się wielka wędrówka przez USA, co najbardziej lubię w amerykańskich komiksach. Fabuła jest wstępem do prawdziwej historii, z którą z chęcią się zapoznam.

jkesil | 2017-09-13
Przeczytana: 13 września 2017

3 nagrody Eisnera, pomyślałem: "warto". Nic bardziej błędnego. Jeśli ktoś pisze w hurrarecenzji, że to bardzo oryginalne sci-fi zapewne nie widział "Seksmisji". Świat bez mężczyzn - ok, można próbować w to wchodzić, ale na litość - niech to da coś więcej niż pierwszy poziom refleksji u średnio rozgarniętego piętnastolatka "jakby to było". Ale nie - matka głównego bohatera - jedynego faceta na świecie (póki co) - gra drugie skrzypce w Białym Domu, jego siostra gra drugie skrzypce wśród amazonek na Harleyach, które postanawiają zamordować ostatniego faceta, by w końcu uwolnić świat od krwiożerczych mężczyzn i zastąpić go krwiożerczymi kobietami. Można było więcej - jest kilka fabularnych twistów, ale reszta pełna narracyjnych grepsów i płaskiej jak step psychologii. Facet, który upiera się, by jechać do Australii do dziewczyny, mimo że pół świata wymordowano. Słabe to wszystko i jeśli już się chce zobaczyć za co był Eisner to lepiej to skądś pożyczyć albo co... jeszcze w tej...

damciban | 2015-03-12

"Pamiętam jak w 2008 roku na naszym skromnym rynku komiksowym pojawiło się nowe wydawnictwo Manzoku i jaka była moja olbrzymia radość, gdy zaprezentowali swoje plany wydawnicze. Było tam między innymi Planetary i The Authority Warrena Ellisa, DMZ Briana Wooda. Oprócz tego w zapowiedziach było jeszcze kilka innych dobrych tytułów, których z racji czasu już nie pamiętam. Jednak wiem, że większość miałem w planach kupować. Dodatkowo były to komiksy wydawane w świetnej relacji ceny do jakości co zachęcało jeszcze bardziej. Wielce się cieszyłem z pojawienia wydawnictwa które wydawało dobre komiksy środka, a najbardziej byłem zadowolony z wydawania serii z Vertigo Y: The Last Man..."

Zapraszam na http://coszzupelnieinnejbeczki.pl/2012/04/136-y-ostatni-z-mezczyzn-scen-brian-k-vaughan-rys-pia-guerra/ gdzie można zapoznać się z całym tekstem.

krasnylud | 2017-01-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Ładne rysunki, przypisy na końcu, wbrew pozorom GB daje się lubić (choć ma też momenty, że irytuje). Podoba mi się konstrukcja czasowa, że pewne rzeczy poznajemy po tym, jak już się wydarzyły. Na początek dużo wątków (postaci), które wydają się niepowiązane ze sobą, ale nie gryzie się to jakoś bardzo.
Nie jest genialnie ale jest porządnie i póki co sądzę, że warto.
A. No i imiona są dużym plusem. Zwłaszcza Ampersand

Szejk | 2015-05-09
Przeczytana: 04 października 2013

Fantastyczny komiks, wciąga jak bagno, nie można się oderwać. Strasznie szkoda, że skończyło się na trzecim tomie. :(

olaf9000 | 2015-09-30
Na półkach: Przeczytane, Komiks

Seksmisja na poważnie. Spójna historia. Rysunek prosty, bez fajerwerków.

QUEENfan | 2018-08-27

Wkręciłem się w to nietypowe post apo bez facetów.

CubeX | 2014-01-07
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Intrygujący tytuł zachęcił, by sięgnąć po niego w księgarni. Przy pobieżnym przejrzeniu zawartości okazało się, że zastosowany rysunek w kadrach jest w stylu, który lubię. Taki konkretny, prosty, beż zbędnych fajerwerków. Nabyłem. W połowie tomu odniosłem jednak wrażenie, że ten przyciągający tytuł i kolorowe obrazki, to jednak jedyne plusy wydawnictwa. Treść początkowo zupełnie mnie nie przekonała, z czasem zrobiło się jednak trochę lepiej.

Biorąc ten komiks do ręki nie wiedziałem czego się spodziewać. Nie miałem pojęcia o fabule, choć biorąc pod uwagę tytuł, sugerował on historyjkę w stylu sf. Ponieważ nie stronię od tegoż gatunku, nastawiłem się pozytywnie. Zarówno format polskiego wydania komiksu, jak i obrazki skojarzyły mi się z moim ulubionym „Kaznodzieją”, co jeszcze bardziej zaostrzyło apetyt. Tymczasem teleespresowy mix wydarzeń zawiązujący akcję na początku opowieści jakoś mnie nie zaintrygował. Mało tego -pojawiły się całe irytujące strony z kadrami pokazującymi...

Casey_Jones | 2016-03-20
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, 2016
Przeczytana: 09 marca 2016

Jestem wielkim fanem wszelakich historii postapo. Kiedy kolega polecił mi ten komiks, byłem bardzo sceptycznie nastawiony. Wizja świata wydawała mi się za mało ponura, a motyw przewodni, znany nam dobrze z filmu Machulskiego, mało interesujący. Jak się jednak cieszę, że dałem tej historii szansę!

Y:The Last Man to komiks rewelacyjny pod każdym względem. Co czyni go tak dobrym? Przede wszystkim świetnie skrojeni bohaterowie - zarówno pierwszoplanowi, jak i Ci drugo, czy nawet trzecioplanowi. Każdy na swój sposób oryginalny, każdy niesie z sobą historię, którą wraz z kolejnymi odcinkami przyjdzie nam poznać. Po drugie, dialogi: niewymuszone, dowcipne, interesujące, naturalne. Po trzecie, historia. Wątek przewodni dość prosty, ale niesie ze sobą ogromny potencjał, który Vaughan wykorzystał w 100%, nie raz i nie dwa poruszając przy tym trudne tematy. Po czwarte, oprawa graficzna. Tradycyjna, prosta, bez fajerwerków, ale bardzo przyjemna dla oka - pasuje tutaj idealnie!

Y: The Last...

Krzysztof | 2015-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Seria komiksów, w której prawie każdy, nawet niepozorny wątek zostaje zamknięty w dalszych tomach, a historie zaczęte przez przypadkowo napotkane postaci co jakiś czas się przeplatają i mają często większy niż można by się spodziewać wpływ na rzeczywistość otaczającą bohaterów.

Komiks nie boi się mocnych tematów, które w ciekawy sposób kontrastują z dziecinnym usposobieniem głównego bohatera.

Na uwagę zasługuje także zakończenie, które śmiało sięga daleko w przyszłość.