Białe pustynie - Antarktyka

83-88841-24-6
akrtyka, lodowce, biegun południowy,
popularnonaukowa

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna: zamiast opisów podróży, trzymających w napięciu epizodów ze zdobywania Bieguna i świadectw heroizmu odkrywców więcej tu informacji czysto naukowych z dziedziny fizyku, geologii, oceanografii czy glacjologii. Oczywiście, część poświęcona odkrywaniu Antarktyki nie została zupełnie pominięta - można powiedzieć, że jest to dość gruntowne opracowanie od pierwszych wzmianek podróżników o istnieniu takiego miejsca - jednak nie jest to główny cel tej książki. Szczególnie cenna wydaje mi się część dotycząca historii polskich badań w Antarktyce i wykaz misji badawczych, organizowanych przez polskie instytucje badawcze.

| 2012-10-23

Dla zainteresowanych tematem - prawdziwa gratka.

Sebastian Stramek | 2017-01-31
DIONKA | 2012-11-09