Pochodnia miłości Bożej z piącią strzał ognistych

Seria: Biblioteka Pisarzy Staropolskich
Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN
klasyka
Fox Mulder

Do końca życia pozostał poeta wierny wyznaniu katolickiemu i sprawom duchowym poświęcił większość swych kolejnych dzieł. Najważniejszym utworem w dorobku dojrzałego Twardowskiego jest Pochodnia Miłości Bożej z piącią strzał ognistych (1628), kolejny poemat alegoryczny o tematyce religijnej. W dojrzałych (a więc stworzonych po przełomie wewnętrznym) utworach Twardowski ukazuje i propaguje żarliwa religijność. Wpisuje się tym samym do istotnego nurtu literatury XVI i XVII wieku uogólniająco nazywanego "poezją metafizyczną". Twórczość Twardowskiego wyrasta z estetyki kontrreformacyjnej, szczególnie istotne są wobec niej konteksty sztuki (literatury oraz sztuk plastycznych) jezuickiej i z Societas Iesu powiązanej. Neutralny w kwestii polemik religijnych propaguje poeta katolicyzm jako drogę do zbawienia z pominięciem kontekstu typowej dla epoki konfrontacji z protestantyzmem. Nie jest więc Twardowski poetą kontrreformacyjnym, a bardziej wyrosłym z estetyki kontrreformacji.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kasper_Twardowski

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=61267

książek: 1964
kryptonite | 2012-02-27
Przeczytana: styczeń 2011

Dla mnie nic nowego - typowy schemat w tamtym okresie.

LouiseDunaway | 2017-03-28
Izabela Jasińska | 2017-03-27