Der Zahir

Wydawnictwo: Diogenes
O Zahir
niemiecki
Ela

'Der Zahir' ist die Geschichte einer Suche. Sie handelt von der Beziehung zweier Menschen, die im gleichen Abstand wie Eisenbahnschienen nebeneinanderher leben und einander verlieren. Eine gleichnishafte Erzählung über eine innere und äußere Reise, an deren Ziel jeder sich selbst findet - und vielleicht auch wieder die Liebe.

źródło opisu: http://www.amazon.de/Zahir-Paulo-Coelho/dp/3257235801

źródło okładki: http://www.amazon.de/Zahir-Paulo-Coelho/dp/3257235801

Eleckra | 2018-06-11
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2018

No i znowu to samo. Coelho, powtarzasz się.

Dalej twierdzę, że Autor powinien znaleźć sobie inny temat do rozmyślań i spróbować spojrzeć inaczej na świat. Naprawdę. W jego książkach nie widzę w ogóle prób dojścia do czegoś, zmieniania się, osobistego rozwoju, postępu. Na wszystko patrzy cały czas tak samo, a mnie osobiście jego punkt widzenia drażni coraz bardziej i bardziej. Ale może od początku...

"Zahir" opowiada o słynnym pisarzu, sławnym, bogatym, mającym "idealne" życie, aż do czasu gdy nagle znika jego ukochana żona- Ester. Mężczyzna nie może o niej zapomnieć, ułożyć sobie życia na nowo, w każdej mijanej na ulicy twarzy widzi tylko ją. Staje się dla niego tytułowym zahirem- obsesją. Obsesja ta pcha go w najdziwniejsze miejsca, do nietypowych ludzi, osobliwych środowisk, oraz rozważań na temat wszystkiego co kobieta po sobie zostawiła, tak w jego jak i innych pamięci. Jak to u Coelho zwykle bywa pojawia się również motyw wędrówki.

Rozmyślania wszelkiego rodzaju, abym...

Hipek | 2016-10-09
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: październik 2016

Zahir to kolejna książka Coelho o wartościach. W Zahirze autor podejmuje się dyskusji o miłości. Autor pokazuje miłość z perspektywy mężczyzny, który traci swoją żonę i poprzez wewnętrzną przemianę może ją odzyskać. Bohater oswaja nas z tym co ważne w życiu i z tym co, choć dużo bardziej jest widoczne dla naszego otoczenia, okazuje się bezwartościowe. Szczególnie w relacjach z drugim, bliskim człowiekiem.
Coelho ma styl, który polaryzuje czytelników. Ja należę do tych, którzy uwielbiają jego sposób postrzegania świata. Ta książka po raz kolejny ukazała mi jego mistrzostwo w podejściu do problemów współczesnego świata.

Danway | 2012-03-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, @Blog, 2012
Przeczytana: 12 marca 2012

Zahir w języku arabskim znaczy: widoczny, obecny, niemogący ujść uwagi. Może to być istota lub przedmiot. Gdy napotkamy go na swej drodze zajmuje stopniowo cały nasz umysł, aż do momentu, kiedy nie jesteśmy już w stanie myśleć o niczym innym. Może to być postrzegane jako oznaka świętości lub szaleństwa (według Jorge Luisa Borgese).

I właśnie z czymś takim mamy tutaj do czynienia... Tytułowym Zahirem staje się Ester, żona pisarza i zarazem narratora powieści... W powieści możemy znaleźć kilka wątków autobiograficznych samego Paulo Coelho...

Ester pewnego dnia znika z życia bohatera książki... Ten z początku wydaje się być wyzwolony od małżeństwa, od kobiety z którą spędził blisko 10 lat życia. Jednakże pozostawia to ślad w jego psychice... Jest bardzo przygnębiony i z biegiem czasu goją się rany zadane przez żonę... Lecz później myśli o żonie wracają ze zdwojoną siłą...

Myśli Bohatera są całkowicie zaprzątnięte przez Ester, która jest gdzieś daleko, a może całkiem blisko... Nie...

hanterkaa | 2016-03-15

W tej książce Coelho ukazuje człowieka pozornie szczęśliwego,który osiągnął sukces,ma kochającą żonę,podróżuje po świecie,jest bajecznie bogaty,ludzie rozpoznają go na ulicy,wszyscy go kochają i szanują.Ale w rzeczywistości jego życie to nie bajka.Pewnego dnia bez wieści znika jego ukochana żona.Człowiek ten szuka jej,tęskni,w końcu postanawia ułożyć sobie życie bez niej,wiąże się z inną kobietą.Jednak nie potrafi zapomnieć o Ester,która staje się jego Zahirem.W książce znaleźć można wiele pięknych i uczących cytatów.Książka daje niesamowicie wiele do myślenia o związkach pomiędzy ludźmi,o miłości i walce o uczucia.Jednym zdaniem"Zahir"jest opowieścią o poszukiwaniu energii miłości.

ZARAZA | 2012-04-12
Przeczytana: marzec 2012

Nie za bardzo podoba mi się styl pisania Coelha, mam na myśli narrację.
Książka monotonna, momentami była jednak całkiem ciekawa.
Jeśli chodzi o miłość.. Ja chyba jeszcze do niej nie dojrzałam, więc i może nie dojrzałam też do tej książki.
Mam zamiar kiedyś do niej wrócić, ale to daleka przyszłość :)

Kasia | 2010-06-11
Przeczytana: 2010 rok

Podobało mi się jeszcze mniej niż "Alchemik". Opisana historia jest, jak dla mnie, mało prawdopodobna. Nie rozumiem całej tej pseudofilozofii.

Elżbieta | 2015-04-14
Przeczytana: 2005 rok

To pierwsza i jedyna czytana- przeczytałam jej jakieś 70%- przeze mnie książka Coelho. Było to kilkanaście lat temu. Coelho był wtedy ogromnie popularny. A mnie jedyne co pozostało po jej czytaniu,to ogromne rozczarowanie. Nie rozumiałam tych zachwytów nad tą jego pseudofilozofią. Dla mnie to grafomania. I tyle.

Książkowo_czyta | 2011-10-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011, *!!
Przeczytana: 28 października 2011

Kolejna filozoficzna odsłona twórczości autora. Opisuje zmagania z wewnętrznym Zahirem oraz wędrówkę służącą ponownemu spotkaniu się z samym sobą i odkryciu na nowo właściwego oblicza miłości.

Dominika | 2013-11-27
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Książki Paula Coelho są zawsze rewelacyjne!!!!!

nieperfekcyjnie | 2010-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2010

Jest to kolejna książka Paula Coelho, którą przeczytałam. Historia całkiem ciekawa, aczkolwiek nie porwała mnie - przyznam, że momentami czytałam ją trochę na siłę.
Na pewno "Zahir" zawiera w sobie kilkanaście naprawdę ciekawych i mądrych sentencji, do których powraca się przez cały czas.