Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Opowieść dla przyjaciela

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Róża_Bzowa

Od "Opowieści dla przyjaciela" powinni zacząć lekturę ci, którzy Poświatowskiej dotąd nie czytali albo nie zdążyli polubić jej poezji. "Opowieść" została napisana w formie wyznania do konkretnej osoby, ale jest właściwie listem do czytelników.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2002

źródło okładki: scan

wiech | 2015-11-12
Przeczytana: 20 października 2015

Autobiografia - wspomnienia.
Opowieść o miłości i przyjaźni. O bezsilności, strachu i cierpieniu. O zmaganiach w walce z chorobą.
Poświatowska dedykowała książkę matce. Matce, która oddała jej całą swoją miłość – która namówiła ją do napisania tej książki. To dzięki matce miała odwagę walczyć z chorobą.
Jednak książka adresowana jest do wiernego przyjaciela. Przyjaciela, poznanego na wieczorze poezji w powiatowym miasteczku.
Poetka nigdy nie zakochała się w przyjacielu, choć była z nim emocjonalnie związana.
On jednak darzył ją wielką miłością. Bezwarunkową.
Napisała tę opowieść dla niego. Pokazała w niej całą swoją poetycką wrażliwość. To, jak bardzo pragnęła żyć. Jak potrzebowała ludzkiej przyjaźni. Jak umiała tę przyjaźń pozyskać.
Piękne, wzruszające wspomnienia - delikatnej, wrażliwej, a jednocześnie upartej, silnej dziewczyny.

PS.
Książkę dostałam kiedyś w prezencie razem z tomikiem wierszy „Jestem Julią”.
Dobrze jest przeczytać wcześniej tę Opowieść, a później sięgnąć po...

książek: 2095
Wojciech Gołębiewski | 2017-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2017

Poświatowska (1935 – 1967) - poetka zmagająca się z ciężką chorobą serca, przedwcześnie zmarła, za życia szerzej nieznana.
Wikipedia:
".....Długo po śmierci Poświatowskiej jej poezja została potraktowana wiarygodniej, przychylniej przez naukowców i biografów niż przez śmietankę literacką za jej życia. Jej poezja została gruntownie zrehabilitowana jako stricte intelektualna, analityczna, nowatorska oraz celująca technicznie, pomimo nagminnego fetyszyzowania jej krótszymi lirykami przez polskie dziewczęta i kobiety („otoczona jest nimbem sentymentalizmu”, podkreśla biografka Kalina Błażejowska)...
.......'Opowieść dla przyjaciela' – autobiograficzna powieść Haliny Poświatowskiej wydana w 1967 roku przez Wydawnictwo Literackie. Poświatowska pisała książkę pięć lat (1962–1967).
Główną bohaterką i narratorką powieści jest sama Poświatowska. Utwór jest utrzymany w konwencji pamiętnika. Autorka opisuje fakty ze swojej biografii: chorobę (ciężka wada...

ewa | 2013-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2013

Bardzo wzruszająca powieść biograficzna. Pokazuje wiarę w drugiego człowieka. W jego dobroć i bezinteresowność. Autorka opowiada o swojej podróży do Stanów i związanych z tym przeżyciami. Opowiada nam o swoich przyjaźniach i przeżytych miłościach. To opowieść o sile, wielkim uporze i o trudnej walce w dążeniu do realizacji własnych pragnień oraz marzeń. Książkę czyta się jednym tchem.

Alicja | 2011-09-07
Na półkach: Przeczytane, Ukochane, 2011
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie umiem wyrazić mojego pragnienia w słowie pragnę, mojej miłości w słowie kocham, ani mojego zachwytu w słowie piękne. Nijak nie potrafię przyrównać dziś moich słów do uczuć. Słowa nie chcą się połączyć w zdania, wirują i krążą, i jest ich tysiące, i chcą tak wiele powiedzieć! Lecz nie mogą, przyćmione wielkim talentem i ogromnym natłokiem uczuć, tak pięknie opisanych przeżyć.
Dlaczego tak właśnie jest- gdy jakiś tekst mnie zachwyci, gdy zawładnie myślami, porwie i poruszy, dlaczego tak trudno wyrazić to w słowach? Wszystkie one wydają mi się miałkie i nijakie, nienadające się do mówienia o uczuciach wzbudzonych zresztą innymi słowami. Słowami pięknymi, wzniosłymi i tak prawdziwymi! Słowami, w których czai się ból, strach i niespełnienie a jednocześnie takie pragnienie życia, radość, zadziorność i miłość.
Próbowałam wszystkie je na spokojnie przemyśleć, poukładać w głowie, ustawić w zależności od ich wielkości, zabarwienia uczuć, przydatności. Na nic jednak zdają się próby...

neta | 2013-11-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2009
Przeczytana: 02 kwietnia 2009

Zachwycona jestem tą opowieścią! Zachwycona stylem i budową zdań, które układają się tak często jak poezja.

Zdecydowana czołówka mojej prywatnej top listy ukochanych książek!

Książka będąca dowodem na to, jak pięknie można pisać, jak czule traktować każde przelewane na papier słowo, jak pięknie można żyć, jak kochać życie, jak walczyć o każdą tego życia minutę. To ona pozwoliła mi odnaleźć i zobaczyć moją ukochaną poetkę z zupełnie innej strony. Proza Poświatowskiej długo czekała na moje zainteresowanie, ale na szczęście mnie znalazła i totalnie oczarowała.
Opowieść wypełniona kolorowymi zakładkami zajmuje wyjątkowe miejsce na regale, takie na wyciągnięcie ręki, abym w dowolnej chwili mogła do niej wracać.

"Będę mówić, przyjacielu. Najchętniej milczałabym, ale milczenie nie jest żadnym rozwiązaniem, milczenie nie wyjaśnia nic. A ja usiłuję wciąż na nowo wyjaśnić sobie i tobie, że to, co uczyniłam, nie było zdradą. Nawet wtedy, gdy zapragnęłam umrzeć, nie popełniłam zdrady i nie...

Grażyna | 2012-12-28

ojej, no, co tu napisać, bardzo, bardzo wzruszająca książka, napisana przez poetkę tuż przed śmiercią....jedyny utwór napisany przez nią prozą, o zmaganiach z ciężką chorobą i o miłości...

Ptasiemleczko | 2013-08-07

Myślałam, że nie dokończę tej książki. Za oknem świeciło słońce, rośliny były soczysto-zielone, aura sprzyjała dobremu samopoczuciu. Nie zapobiegło to uczuciu, że książka mnie przygniata.
Autobiografia Haliny Poświatowskiej, zatytułowana „Opowieść dla przyjaciela”, przypomina, jakim niedocenionym, często nieszanowany przez nas podarunkiem jest zdrowie. Dla tej nastoletniej dziewczyny z niewydolnym sercem, każde bieganie, czy szybszy spacer mogły zakończyć się interwencją lekarza. Coco Channel miała racja pisząc, że najlepsze rzeczy są za darmo. W życie Haliny na stałe zostały wplecione pobyty w szpitalach i senatoriach. Mimo to, z każdej kolejnej stroni wyłania się delikatnia, świadoma swojego położenia młoda kobieta, która kocha życie. Wszystko w pięknym, poetyckim języku. Myślę, że można było znać Halinę w rzeczywistości przez pięć lat albo przeczytać tę książkę i wyszłoby na to samo. Ona tam naprawdę jest. Warto sięgnąć, żeby głębiej zajrzeć w jej wiersze.

Marcin | 2018-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2018

268 stron. Zdawałoby się niewiele. Ale te strony to rytm serca. Drganie serca młodej wrażliwej dziewczyny która kochała, tęskniła, cierpiała, bała się, zmagała się z chorobą i śmiercią ale też odczuwała niehamowany głód wiedzy i pragnienie życia. A jak kochała to na zabój... ja tak nie potrafię i pewnie nigdy nie będę potrafił. Ale przemawia Poświatowska do mojej kobiecej strony. Gdy czytam jej wiersze. W poezji, w prozie czy gdy oglądam jej zdjęcia - już na zawsze będzie dla mnie młodą, inteligentną i wyjątkową dziewczyną kochającą życie jak mało kto.

"Chcę żyć! Tak, bardzo chcę żyć! Chcę chłonąć czyste powietrze, chcę się całować z moim chłopcem, chcę tańczyć w jego ramionach!" - cholera, takie proste, takie niby nic odkrywczego ale jakoś mnie to uderzyło... bo w tych słowach jest wszystko co powinno być. Dzikość serca...

"A jednak potrzeba mi twoich słów i trzeba twojej pamięci. Pamiętaj o mnie, dobrze? Może będę się mniej bała, może będę usypiała spokojniej..."
Nie wiem...

ewka_beer | 2014-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2014

Przyszedł czas ocenić książkę Haliny Poświatowskiej "Opowieść dla przyjaciela". Niestety przyszedł też dzień, gdy dotarłam do ostatniej strony tej wspaniałej historii. Historii, która nie jest fikcją. Wszystkie wydarzenia opisane przez Halinę Poświatowską miały miejsce, lecz to nie one czynią tą książkę wyjątkową. Podejście autorki do tych wydarzeń jest ponadczasowe. Opisywane jest w formie wyznania, przybiera formę listu a my mamy tą szansę przeczytać to, ale niestety nie odpowiemy na żadne postawione tam pytanie, nie odpowiemy autorce na żaden list. Zresztą czy pisze się teraz listy? W dobie internetu i telefonów komórkowych zanika zamiłowanie do listów, pocztówek, kolorowej papeterii i tego wyczekiwania na nadchodzącą pocztę. "Opowieść dla przyjaciela" to wyznanie młodej osoby, która boryka się z problemami zdrowotnymi, a dokładniej z chorobą serca, lecz to nie jest epicentrum całej historii, to tylko tło. Halinę Poświatowską nurtują inne sprawy. Na pierwszych stronach opisuje...

Laruu | 2014-05-21
Przeczytana: 21 maja 2014

"Cisza, przyjacielu, nie przynosi słów. Cisza zabija nawet myśli".

Nie miałam jeszcze przyjemności czytać wierszy Haliny Poświatowskiej, ale po lekturze tego pięknego, osobistego, pełnego cichej melancholii pamiętnika, niezwłocznie sięgnę po poezję tej młodej pisarki, która stała mi się jakoś szczególnie bliska. Czytając jej zapiski momentami czułam, jakby to ktoś moje myśli wyrwał z głowy i przelał na papier. Te wszystkie rozważania, kontemplacje, dywagacje, poetyckie opisy...Niemniej jednak była niezwykłą osobą, choć tragiczną, ale dla mnie zawsze pozostanie wyjątkową kobietą i artystką.
"Opowieść dla przyjaciela" pełna jest różnorodnych, skrajnych uczuć, od strachu, przez bezradność i miłość po ekscytację, tak prawdziwa, bo wzięta z samego życia, a zarazem tak genialna jak niejedna fikcyjna powieść.

Myślę, że to dobra lektura dla każdego, nie tylko dla miłośników poezji czy literatury biograficznej. Myślę, że każdy w tej historii może znaleźć coś dla siebie.

"Kocham...