Najpiękniejsze wiersze i piosenki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7648-492-1
poezja
Barbara

Wybór najpopularniejszych i najpiękniejszych piosenek oraz wierszy polskiej poetki! Agnieszka Osiecka miała wrodzony talent do pisania wierszy, które stawały się od razu chwytliwymi przebojami. Śpiewają je już od dziesięcioleci kolejne pokolenia, a ostatnio przypomnieli je publiczności na nowo m.in. Kasia Nosowska, Stanisław Soyka, Grabaż i Strachy na Lachy oraz zespół Raz Dwa Trzy. W...

Agnieszka Osiecka miała wrodzony talent do pisania wierszy, które stawały się od razu chwytliwymi przebojami. Śpiewają je już od dziesięcioleci kolejne pokolenia, a ostatnio przypomnieli je publiczności na nowo m.in. Kasia Nosowska, Stanisław Soyka, Grabaż i Strachy na Lachy oraz zespół Raz Dwa Trzy. W niniejszym zbiorze, wśród kilkuset lirycznych pereł, znajdują się tak znane utwory, jak m.in.: „Niech żyje bal!”, „Oczy tej małej”, „Małgośka”, „Piosenka o okularnikach”, „Na zakręcie”, „Czy te oczy mogą kłamać?”, „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, „Chwalmy Pana”, „Uciekaj, moje serce”.

Napisać coś?... Czy może lepiej nie?... Ponoć poezji się nie ocenia. Poezję się przeżywa! Coś w tym jest.
Nie wiem czy w Polsce istnieje człowiek powyżej trzydziestki, który nigdy nie zetknął się z twórczością Agnieszki Osieckiej. Bardzo wątpię. Znakomitą jej część stanowią piosenki, które wszyscy (przynajmniej w moim otoczeniu) znają i kochają. Odkąd pamiętam śpiewała je moja mama, siostra, krewni, znajomi i znajomi znajomych. Słyszało się je w radiu, śpiewano na licznych koncertach, w tym także w Opolu. Spopularyzowało je wielu znanych wykonawców, w tym - jak mówiła sama Osiecka - najbardziej wielobarwne ptaszydło polskiej sceny Maryla Rodowicz. Trudno się dziwić tej popularności. To przecież prawdziwe perły - refleksyjne, ponadczasowe utwory o życiu. Agnieszka Osiecka - jak Wisława Szymborska - miała niezwykły dar opowiadania rzeczy pięknych i ważnych prostymi, trafiającymi prosto do serca słowami.
Pewnie nie będę zbyt oryginalna jeśli powiem, że najbardziej kocham takie utwory...

Olala | 2015-01-26
Przeczytana: 03 września 2014

Uwielbiam twórczość pani Agnieszki Osieckiej. Ten tom stanowi ogromny zbiór jej twórczości, a dla mnie był zbiorem nie tylko wzruszeń,ale czegoś co porusza naszą czułą strunę.

Kasia | 2015-01-01
Na półkach: Poezja<3, Posiadam, Przeczytane

Dostałam w prezencie - myślę, że sama bym nie kupiła. Od poezji wymagam jednak więcej niż dobrze brzmiących słów, melodyjności, nostaligii. Aczkolwiek teksty Osieckiej zawierają uniwersalne przesłania, nie można powiedzieć, że są zle, słabe, itp. Niemniej dla mnie próby liryczne autorki zawsze będą mniej lub bardziej udanymi tekstami mniej lub bardziej udanych piosenek, a nie dobrymi wierszami.

aura131 | 2013-01-31

polecam...
A.

Winona | 2013-03-06
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

Zakochałam się w Osieckiej.

renata grześkowiak | 2014-01-06

W zbiorku skromnej poetki ta książka jest jak świecka "biblia". Piszę celowo z małej litery, aby nie urazić niczyich uczuć religijnych, łącząc niejako dzieło człowieka z dziełem "Wszechmocy"... Podobna natura, czyli poezja poprzez nuty, nuty inspiracją poetycką...misz masz który kochamy wszyscy.

melancholia | 2016-11-29

Jeden z najlepszych otrzymanych prezentów. Gdyby nie waga - nosiłabym w torebce jak najlepszego przyjaciela ;)

Adrian Kopp | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Pięknie wydany zbiór wierszy i piosenek Osieckiej. Jednak obok wierszy wybitnych pojawiają się te nieco słabsze. Brakuje mi również dat i choć krótkich przypisów, ale zdaję sobie sprawę, że z tego zrezygnowano, by zmieścić więcej wierszy. Cóż. Osiecką uwielbiam i przeżyłem dzięki niej naprawdę wiele.
Polecam - na wieczory, na obcowanie z naturą, na (nie)miłość. Na życie.

| 2016-03-20
Przeczytana: 2010 rok

Trzeba mi wielkiej wody,
tej dobrej i tej złej,
na wszystkie moje pogody,
niepogody duszy mej.
Trzeba mi wielkiej drogi
wśród wiecznie młodych bzów
na wszystkie moje złe bogi,
niebogi z moich snów...

saulle | 2016-09-09