rozwińzwiń

Drzwi Gnieźnieńskie

Okładka książki Drzwi Gnieźnieńskie Tadeusz Dobrzeniecki
Okładka książki Drzwi Gnieźnieńskie
Tadeusz Dobrzeniecki Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klejnoty sztuki polskiej sztuka
90 str. 1 godz. 30 min.
Kategoria:
sztuka
Seria:
Klejnoty sztuki polskiej
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1953-05-04
Data 1. wyd. pol.:
1953-05-04
Liczba stron:
90
Czas czytania
1 godz. 30 min.
Język:
polski
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Muzeum Narodowe w Warszawie Tadeusz Dobrzeniecki, Stanisław Lorentz, Kazimierz Michałowski, Krystyna Sroczyńska
Ocena 8,0
Muzeum Narodow... Tadeusz Dobrzenieck...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
588
581

Na półkach: ,

Opis znajduje się na zaledwie 18 stronach, natomiast na 63 stronach są duże fotografie fragmentów Drzwi Gnieźnieńskich. "Odlane z brązu w pierwszej połowie w. XII, drzwi zdobiące obecnie boczny – południowy – portal gotyckiej katedry w Gnieźnie stanowią najświetniejszy zabytek sztuki polskiej wczesnego średniowiecza". Badania historyczne przeprowadza między innymi Joachim Lelewel, który w 1850 roku wydaje specjalną rozprawę o tym zabytku sztuki. "W plastycznej opowieści Drzwi Gnieźnieńskich zarysowują się wyraźnie dwa cykle. Cykl pierwszy, utrzymany w tonie spokojnej narracji, opowiada wydarzenia poprzedzające przybycie Wojciecha do Gniezna. (...) Drugi cykl – to dzieje akcji misyjnej, przedstawione z wyraźną tendencją wydobycia i sugestywnego ukazania stopniowo narastającego konfliktu, kończącego się aktem zabójstwa Wojciecha". Przyczyny powstania tego dzieła są natury politycznej. "W Polsce w pierwszej połowie XII stulecia sprawa Wojciecha nabrała ponownie doniosłego znaczenia. Krzywousty na pierwszy plan swej działalności wysunął walkę o Pomorze połączoną z akcją misyjną, której zadaniem miało być dalsze ugruntowanie i umocnienie wpływów polskich. W wywalczaniu sobie wpływu na misje pomorskie musiała Polska rywalizować z cesarstwem niemieckim, metropolia gnieźnieńska – z arcybiskupstwem w Magdeburgu". Warto pamiętać, że za czasu panowania Bolesława III Krzywoustego w latach 1107 – 1138 żyje Gall Anonim, który spisuje sławną Kronikę i w niej wzmiankuje o Drzwiach Gnieźnieńskich.

Opis znajduje się na zaledwie 18 stronach, natomiast na 63 stronach są duże fotografie fragmentów Drzwi Gnieźnieńskich. "Odlane z brązu w pierwszej połowie w. XII, drzwi zdobiące obecnie boczny – południowy – portal gotyckiej katedry w Gnieźnie stanowią najświetniejszy zabytek sztuki polskiej wczesnego średniowiecza". Badania historyczne przeprowadza między innymi Joachim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Posiadam
    2
  • Przeczytane
    2
  • 40 Posiadam
    1
  • 02a Historia Polski średniowiecznej (i nie tylko)
    1
  • 10 Sztuka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Drzwi Gnieźnieńskie


Podobne książki

Przeczytaj także