8321332013
sztuka
Aerethril

Niezwykłe były dzieje Muzeum Narodowego w Warszawie, które dzieliło burzliwą historię stolicy Polski, Warszawy. W ciągu trzystu kilkudziesięciu lat kilkakrotnie powstawały warunki, które w pomyślnych okolicznościach doprowadziłyby do powstania w Warszawie muzeum na miarę światową, ale nawet wtedy, gdy oficjalnie utworzono w r. 1862 Muzeum Sztuk Pięknych, przez długie lata nie stworzono dla niego warunków rozwoju. Pierwszy okres pomyślny w dziejach naszego Muzeum przypadł na lata między I i II wojną światową. Po katastrofie z lat 1939-45 Muzeum Narodowe szybko odbudowało się, zrekonstruowało swoje zbiory i rozwinęło je w wielu kierunkach. Dziś jest Muzeum Narodowe w Warszawie centralną instytucją muzealną państwa Polskiego o charakterze instytutu naukowego i konserwatorskiego oraz instytucji oświatowo-wychowawczej w szerokim znaczeniu tego pojęcia. W Muzeum Narodowym mieszczą się obecnie: Galeria Sztuki Starożytnej, Galeria Sztuki Średniowiecznej, Galeria Malarstwa Europejskiego, Galeria Malarstwa Polskiego. Ponadto są tu, z braku miejsca w salach wystawowych, przechowywane w magazynach zasoby zbiorów sztuki zdobniczej, rycin i rysunków polskich i europejskich, Gabinet monet i medali. Zbiory z tych działów są udostępniane publiczności na wystawach czasowych.

źródło opisu: wstęp prof. Stanisława Lorentza

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!