Okładka książki Oxford Wordpower: słownik angielsko-polski z indeksem polsko-angielskim

Oxford Wordpower: słownik angielsko-polski z indeksem polsko-angielskim

Autor:
papier
Donnie
7,44 (9 ocen i 1 opinia)

Opis książki

This is an enlarged edition of the popular Wordpower dictionary for Polish learners of English. It has been updated to include over 2,000 new words, expressions and senses, and has a new section of expressions and vocabulary for a wide range of topics: My Life, Lifestyle, Education and Work, Politics and the Economy, The World Around Us, Travel, Culture. It now comes with the Wordpower Genie CD-ROM. It retains its semi-bilingual character: definitions in clear, uncomplicated English alongside translations into Polish and problem-solving language notes in Polish. A Polish-English index helps users easily find the words and expressions they need. It also contains a large number of corpus-based examples, pronunciation, illustrations, study pages and appendices.

źródło opisu: Oxford University Press, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników

Dobry słownik do nauki języka angielskiego. Bardzo przydatny w przedziale edukacyjnym od szkoły podstawowej do liceum. Nie powstydzi się go nawet osoba studiująca język angielski jako lekkie i przyjemne narzędzie pracy. Jednak warto wesprzeć się tu jeszcze innymi słownikami, gdyż posiłkuję on się małą ilością słów typowo branżowych z różnych dziedzin nauki (medycyna, technika, itd.)

MeadowDew | 2014-05-16

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica