Filozofia nauki

Okładka książki Filozofia nauki
Jan SuchMałgorzata Szcześniak Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu filozofia, etyka
124 str. 2 godz. 4 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
124
Czas czytania
2 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
83-232-1637-1
Tagi:
Filozofia filozofia nauki metodologia nauk
Średnia ocen

                5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Filozofia kosmologii Jan Such, Małgorzata Szcześniak, Antoni Szczuciński
Ocena 8,0
Filozofia kosm... Jan Such, Małgorzat...
Okładka książki Filozofia 1 Zarys dziejów Karol Matraszek, Cezary Pawłowski, Marian Ryndak, Jan Such
Ocena 0,0
Filozofia 1 Za... Karol Matraszek, Ce...
Okładka książki Filozofia 2 Ontologia, teoria poznania i ogólna metodologia nauk Karol Matraszek, Jan Such
Ocena 9,0
Filozofia 2 On... Karol Matraszek, Ja...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
570
353

Na półkach:

„Prawdą jest to, co zgodne z rzeczywistością”, powiedział Arystoteles. Jego definicja ma swoje słabe punkty, co błyskotliwie wykazali naukowcy szkoły lwowsko-warszawskiej, jednakże przywołana została przeze mnie nie w celu deliberacji lecz aby przypomnieć czego w zasadzie oczekujemy od nauki. To właśnie ona jest postrzegana przez większość ludzi jako dziedzina obiektywna, której wyniki przeważnie akceptuje się bez dyskusji charakterystycznych w innych sferach (światopoglądowych, kulturalnych). Mało kto interesuje się bardziej dogłębnie kwestią: na czym w ogóle zasadza się obiektywizm nauki, choć wbrew pozorom, jest to zagadnienie bardzo ciekawe. Otóż wiarygodność tej dziedziny to zasługa metodologii, którą się posługuje, wypracowanej przez naukę o wyższym stopniu abstrakcji, czyli filozofię. Z książki prof. Sucha dowiecie się, jakie są kryteria naukowości, ich słabe strony i związane z nimi spory. Większości z nas obiły się o uszy pojęcia takie jak dedukcja, indukcja czy empiryzm. Po zapoznaniu się z lekturą czytelnik dowie się, co konkretnie kryje się za tymi terminami. Niektóre ze stanowisk metodologicznych mogą wydać się zabawne, choć śmiałe np. anarchizm metodologiczny P. Feyerabenda.
„Filozofia nauki” to podręcznik akademicki, przeznaczony dla studentów, jednakże poleciłabym go wszystkim choćby do przekartkowania. A to dlatego, gdyż w mojej opinii, w obecnych czasach w środkach masowego przekazu serwuje nam się najrozmaitsze poglądy, opakowane w status dowiedzionych faktów, a w istocie o wątpliwej proweniencji, nie mającej nic wspólnego z rzetelnością naukowych rezultatów lecz raczej z wiarą, że jest tak a nie inaczej. Oczywiście, jeśli ktoś ma ochotę wierzyć, że jest tak, a nie inaczej, to jego suwerenna decyzja. Sytuacja staje się jednak problematyczna, gdy czyjeś przekonania narzuca się opinii publicznej jako fakty dowiedzione i obiektywne. „Filozofia nauki” będzie dobrym materiałem, z którego czytelnik dowie się, jakie kryteria muszą zostać spełnione, byśmy mówili o nauce i naukowych rezultatach. Poza tym lektura to niezła przygoda intelektualna, która pozwoli oprzeć się przed zakusami rozmaitych hochsztaplerów:).

„Prawdą jest to, co zgodne z rzeczywistością”, powiedział Arystoteles. Jego definicja ma swoje słabe punkty, co błyskotliwie wykazali naukowcy szkoły lwowsko-warszawskiej, jednakże przywołana została przeze mnie nie w celu deliberacji lecz aby przypomnieć czego w zasadzie oczekujemy od nauki. To właśnie ona jest postrzegana przez większość ludzi jako dziedzina obiektywna,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    17
  • Chcę przeczytać
    11
  • 2) Filozofia
    1
  • 2014
    1
  • Filozofia/Metodologia
    1
  • Filozofia
    1
  • Naukowe
    1
  • Studia
    1
  • 2019 r.
    1
  • Czytane w krótkich fragmentach
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Filozofia nauki


Podobne książki

Przeczytaj także