Kiki van Beethoven

Okładka książki Kiki van Beethoven Éric-Emmanuel Schmitt
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kiki van Beethoven
Éric-Emmanuel Schmitt Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Quand je pense que Beethoven est mort alors que tant de cretins vivent suivi de Kiki van Beethoven
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2011-11-07
Data 1. wyd. pol.:
2011-11-07
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-240-1642-6
Tłumacz:
Agata Sylwestrzak-Wszelaki
Tagi:
muzyka Beethoven sztuka cisza

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Jak opisać muzykę?



162 0 38

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
1372 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
746
700

Na półkach: ,

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się czy muzyka ma ukryty sens? Czy znaczy coś więcej niż tylko dźwięki składające się na miłą dla ucha melodię? A może muzyka potrafi wstrząsnąć człowiekiem i go zmienić? Na te oraz inne pytania próbuje odpowiedzieć Eric Emmanuel Schmitt w książce "Kiki van Beethoven".

To pięknie wydane przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak dzieło składa się z dwóch krótkich rozdziałów. W pierwszym poznajemy staruszkę, która oczarowana kupioną w sklepie ze starociami maską Ludwiga van Beethovena, próbuje przywrócić do życia to co zostało zapomniane z twórczości kompozytora. Dzięki swojemu odkryciu udaje jej się pogodzić z najważniejszymi życiowymi porażkami i zachować w podeszłym wieku wigor i optymizm. Drugi rozdział jest kwintesencją wyobrażeń o muzyce prekursora romantyzmu. Jest też zapisem uniesień i rozczarowań samego Schmitta, wynikających z poznawania kolejnych symfonii Beethovena.

Mam wrażenie że książka jest morzem ogromnej ilości dźwięków. Pisarz przedstawia swoje dywagacje na tematy muzyczne i odwołuje się głównie do twórczości ostatniego z tzw. klasyków wiedeńskich. W bardzo barwny sposób przedstawia możliwości, które uczestniczą w tworzeniu nowej filozofii zapoczątkowanej ekspresyjnymi dziełami Ludwiga van Beethovena.

Muzyka kompozytora zaraża radością, dzięki niej odkrywamy szczęście i uczymy się być optymistami. Sięga ona do najgłębszych pokładów dobrej woli jaka tkwi w człowieku. Schmitt nie ukrywa, że w tym wypadku dobrem nadrzędnym jest sam człowiek. To on a nie zjawiska nadprzyrodzone dyktuje porządek. Tym samym przeciwstawia Beethovenowi dorobek Bacha i Mozarta, którzy jego zdaniem w większym stopniu liczyli się z Bogiem. Ta wirtuozeria daje iskrę, która jest w stanie podpalić świat, a to wszystko w imię odpowiedzi na pytanie kim tak naprawdę jest gatunek ludzki.

"Kiki van Beethoven" przedstawia czytelnikom moralność która wynika z dzieł klasyka. Jest to propozycja moralności wolnej od cynizmu, nihilizmu i pesymizmu. Ta bardzo otwarta na nasze intelektualne potrzeby książka, pokazuje jednocześnie jaka była muzyka Beethovena. Według Schmitta cechował ją heroizm, dramatyzm i władczość. Zauważył też, że czasami wydawała się histeryczna i chaotyczna. Być może było to wynikiem postępującej głuchoty mistrza.

Warto wspomnieć że do przeczytania książki potrzebne będzie wysłuchanie chociaż kilku uwertur do najbardziej znanych symfonii Ludwiga van Beethovena. Nie będzie to trudne, gdyż wydawnictwo dołączyło przezornie płytę z kilkoma utworami. Jest to tym bardziej ważne z tego powodu, że Eric Emmanuel Schmitt pięknie wkomponował w treść dźwięki które aż kipią w każdym zdaniu.

Wszystkich tych którzy dotrą do końca tej pisanej symfonii czeka miła niespodzianka. Jest nią "Credo nowoczesnego humanizmu" w którego kilkunastu zdaniach zawarto dlaczego powinniśmy być optymistami.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się czy muzyka ma ukryty sens? Czy znaczy coś więcej niż tylko dźwięki składające się na miłą dla ucha melodię? A może muzyka potrafi wstrząsnąć człowiekiem i go zmienić? Na te oraz inne pytania próbuje odpowiedzieć Eric Emmanuel Schmitt w książce "Kiki van Beethoven".

To pięknie wydane przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak dzieło...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 886
  • Chcę przeczytać
    1 458
  • Posiadam
    461
  • Chcę w prezencie
    176
  • 2012
    54
  • Ulubione
    47
  • 2013
    39
  • Teraz czytam
    31
  • Z biblioteki
    25
  • Literatura francuska
    21

Cytaty

Więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Kiki van Beethoven Zobacz więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Kiki van Beethoven Zobacz więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Kiki van Beethoven Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także