Kiki van Beethoven

Tłumaczenie: Agata Sylwestrzak
Wydawnictwo: Znak Literanova
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Quand je pense que Beethoven est mort alors que tant de cretins vivent suivi de Kiki van Beethoven
978-83-240-1642-6
muzyka, Beethoven, sztuka, cisza
literatura piękna
Ag2S

Jeśli istotą twojego życia jest muzyka, co się stanie, gdy wokół ciebie zapadnie cisza? Czy poradzisz sobie z życiem, jego codziennym rytmem? Jak długo będziesz trwać w drętwocie, zanim zorientujesz się, że coś jest nie tak? Że od dawna nic nie czujesz. Dla Kiki początkiem zmian stała się zapomniana melodia. Wraz z nią wróciły bolesne wspomnienia, ale i coś jeszcze. Nadzieja. I wiara w to,...

Nadzieja. I wiara w to, że znowu można poczuć głód życia.

Kiki van Beethoven to bardzo osobista książka Erica-Emmanuela Schmitta, w której z właściwą sobie wrażliwością autor opisuje niezwykły związek sztuki i naszych najsilniejszych emocji.

Na dołączonej do książki płycie znalazły się ważne dla samego autora i wybrane przez niego utwory Beethovena.

„Uważacie, że jestem szalony, próbując ująć w zdanie to, co muzyka opowiada w dźwiękach? Nie sądzę”.
Eric-Emmanuel Schmitt

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2011

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3149,tytu...»

Oficjalna recenzja
Majka książek: 36

Jak opisać muzykę?

„Uważacie, że jestem szalony, próbując ująć w zdania to, co muzyka opowiada w dźwiękach? Nie sądzę” – tak Eric Emmanuel Schmitt podsumowuje treść swojej nowej książki. Zawiera ona krótką opowieści o Kiki, staruszce, która pewnego dnia stwierdza, że uwielbiana kiedyś muzyka Beethovena nie wywiera już na niej żadnego wrażenia. Żeby móc ponownie „usłyszeć” muzykę, Kiki musi pogodzić się ze stratą ukochanego syna i odnaleźć wewnętrzny spokój.

Druga część to esej zatytułowany „Kiedy pomyślę, że Beethoven umarł a tylu kretynów żyje…” – tytuł ten oryginalnie nosi cała książka i wydaje się on bardziej trafiony – sama historia Kiki jest bowiem nie tylko bardzo krótka – ma zaledwie sześćdziesiąt jeden stron – ale i wydaje się jedynie wstępem do rozważań zawartych w eseju.

Opowiadanie o Kiki utrzymuje podobny poziom, co pozostałe utwory Schmitta. Sam esej wydaje się początkowo nieco słabszy – podobnie zresztą jak poprzedzające „Kiki van Beethoven” wydane wcześniej „Moje życie z Mozartem”. Największym zarzutem stawianym autorowi w tej sytuacji jest pewna wtórność. „Kiedy pomyślę, że Beethoven umarł a tylu kretynów żyje” powtarza wiele myśli zawartych w „Moim życiu…” . Przybierają one jednak inną formę – Schmitt swobodnie dzieli się z czytelnikiem swoimi refleksjami, traktując go jako równorzędnego partnera, nie ubiera myśli w formę listów.

Przewodnia myśl eseju wydaje się zdecydowanie interesująca, a osobiste wrażenia autora związane z kontaktem z muzyką Beethovena oddane zostały w sposób dość przystępny dla czytelnika. Schmitt próbuje jednocześnie wpleść w tę część sporą liczbę wątków autobiograficznych, rozważania filozoficzne i etyczne, krótko podsumować historię muzyki (porównuje na przykład twórczość Mozarta i Beethovena, usiłując udowodnić wyższość tego ostatniego). Jednocześnie szuka drogi wyrazu, która pozwoli mu oddać w sposób literacki wrażenia doznawane podczas słuchania utworów Beethovena.

„Kiki van Beethoven” podobać się będzie na pewno miłośnikom twórczości Schmitta – autor ma dość charakterystyczny styl, który przypadnie do gustu miłośnikom parabolicznych opowieści z podtekstem filozoficznym i elementami humorystycznymi. Tych ostatnich nie zabrakło i w opowiadaniu o szukającej szczęścia staruszce i w „Kiedy pomyślę…”.

Maria Guzelak-Robaszkiewicz

Ida_wrześniowa | 2019-07-01
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2019
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Liczyłam, że lektura tej książki mnie porwie jak muzyka Beethovena; liczyłam, że znajdę w niej to, co osobiste, bo tak mi obiecują napisy na tyłach okładki. Przeliczyłam się. Miłość do muzyki, zespalanie z nią, tęsknota, Beethoven w roli głównej- nie trafiły do mnie tym razem. Za to Kiki, która mnie irytuje do granic możliwości-tak, jak najbardziej. Ale nie o takie emocje mi chodziło. Nie,nic dla siebie w tej książce nie znalazłam, nie przekonywuje mnie. Szkoda.
"Ponieważ unikamy ciszy, nie słyszymy muzyki, która się w niej odradza".

Joanna | 2019-05-04
Przeczytana: 03 maja 2019

Z serii tzw. muzycznej - lepsza od "Mojego życia z Mozartem".
Jeżeli odnieść ją do całej twórczości Schmitta - mocno średnia.
Choć to zależy,czego od niej czytelnik oczekuje.

"Kiki van Beethoven" podzielona jest na dwie odrębne z pozoru części. Pierwsza to beethovenowska inspiracja, spisana wystawiana wcześniej sztuka o tytułowej Kiki. Pozostała część tomiku to esej o tym, czym może być muzyka klasyka. To subiektywna wizja autora-filozofa(!), który stara się udowodnić, że Beethoven potrafi poruszyć w człowieku człowieczeństwo.

Część "Kiki..." mnie porwała.
Na części "Kiedy pomyślę, że Beethoven umarł, a tylu kretynów żyje"... prawie zasnęłam. Choć niektóre jej fragmenty warto zapamiętać i się nad nimi zastanowić.

Anula93 | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018

Początkowo wydała mi się nudnawa, ale z upływem stron bardzo wyciągnęłam się w ta ciekawą historię. Polecam!

LifeOnMars | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

"Kiedy pomyślę, że Beethoven umarł a tylu kretynów żyje..."

Absolutnie ge-nial-ne zdanie! I okładka tak świetna, że całkowicie oddałam jej serce.

A co do książki... Pierwsza część, o Kiki, jest ciepła, sympatyczna, napisana tak, że aż słyszy się jak Ludwig gra. I to jest tak piękne, że od razu po powrocie do domu samemu włącza się muzyka Beethovena.
Natomiast druga część... Wstyd się przyznać, ale przeskakiwałam wzrokiem po kolejnych zdaniach z myślą, by jak najszybciej to skończyć. Druga część mnie wynudziła i to bardzo.

Kat158 | 2017-10-19

Opisywanie słowami muzyki- najlepiej się czyta z IX Symfonią w słuchawkach.

agucha | 2017-08-17

Opowieść o Kiki niezwykłej staruszce, która robi rozrachunek z przeszłością i odnajduje na nowo sens życia była fantastyczna, mądra i zabawna. Natomiast tej drugiej części nie doczytałam......

kryminalnatalerzu | 2017-03-27

Kocham nad życie! Druga część książki zawiera esencję istoty ludzkiej, dokładnie to kim człowiek powinien być. Credo człowieczeństwa <3

Tsukiko | 2017-03-14
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 14 marca 2017

Podstawowym przesłaniem tej książki jest radość i optymizm. Umiejętność cieszenia się światem, które odnajdujemy w muzyce, nie tylko autorstwa tytułowego kompozytora. Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać, z jaką błyskotliwością i lekkością autor pisze o filozoficznych sprawach. Unika niepotrzebnego patosu, a mimo to jego książki poruszają i każą spojrzeć inaczej na swoje życie.

gooner92 | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

Kiki van Beethoven

Cztery starsze kobiety. Cztery głęboko skrywane żale. Dzięki muzyce cztery przebudzenia, uzdrowienia i, nareszcie, cztery uczucia długo wyczekiwanej ulgi, pogodzenia się z przeszłością. Schmitt po raz kolejny opisuje zawiłe emocje, którym wszyscy ulegamy, których się boimy, do których się nie przyznajemy. Po raz kolejny robi to tak prosto, lekko, w sposób tak oczywisty...

Kiedy pomyślę, że Beethoven umarł, a tylu kretynów żyje...

Druga część to rozterki, radość, rozwój, dojrzewanie, rozczarowania autora. Spora część jego życia duchowego na kilkudziesięciu stronach. Szczególną rolę odegrał w nim Beethoven. Opisy utworów mogą nużyć, jednak po nich następują ciekawe konkluzje. Schmitt to wielki humanista.

possessed | 2017-01-12
Na półkach: Przeczytane, POŻYCZONE, 2017
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Po ,,Trucicielce'' spodziewałam się od tej książki czegoś innego. Pierwsza część, o Kiki, niezmiernie mnie urzekła, z kolei druga część niemiłosiernie wynudziła. Nie oznacza to, że było to źle napisane - bo czytało się przyjemnie, po prostu ta "filozoficzna" gadka po jakichś 50 stronach stała się mieleniem w kółko tego samego.