Fenomen pszczół miodnych

Okładka książki Fenomen pszczół miodnych Jürgen Tautz
Okładka książki Fenomen pszczół miodnych
Jürgen Tautz Wydawnictwo: Galaktyka nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Phanomen Honigbiene
Galaktyka
2008-01-01
2008-01-01
978-83-7579-040-5
Natalia Gajewska, Jerzy Woyke
pszczoły pszczelarstwo fenomen pszczół miodnych

Z każdej strony tej pozycji bije zachwyt nad wszelkimi przejawami życia pszczół. Autor gloryfikuje te owady ponad wszystkie inne i w sumie za to spada gwiazdka. Pomijając ten drobny szczegół książka jest bardzo rzetelna i oparta na badaniach naukowych.
Powiedziałbym, że dla kompletnego laika z dziedziny biologii może być trudna, gdyż przydaje się wiedzą z zakresu teorii ewolucji i genetyki populacji. Nie jest to warunek konieczny by cieszyć się lekturą, aczkolwiek z pewnością sprawę ułatwia.
Zdecydowanym atutem książki są przepiękne fotografie, obrazujące omawiane w tekście zjawiska, którymi jest wzbogacony każdy rozdział.

Ładna książka. Zawiera fajne informacje, tylko autor ma skłonność do wodolejstwa. Jak chce o czymś opowiedzieć (np. o przystosowaniu pszczół do środowiska),to zaczyna od płazów ("Płazy cierpią z powodu wysuszenia organizmu... Więc radzą sobie z tym tak, że...) - to chyba w zamierzeniu ma być taki rozpęd czy przykład? (Domyślamy się, że gdyby autor pisał książkę o tym jak płazy przystosowują się do środowiska, to zacząłby od pszczół.)

Ostatecznie trochę trzeba poziewać podczas czytania i poczekać, aż ogródkami dojdziemy do interesujących nas fragmentów.

Generalnie tę książkę trzeba potraktować jako zbiór ciekawostek na temat pszczół. Nie jest to tekst dla pszczelarzy, zawierający jakieś konkretne rady. Wiedza ogólna.

1984

Książka nie tylko interesująco napisana, ale też pięknie wydana, z licznymi fotografiami. Świat pszczół zachwyca swoją złożonością, współzależnością, mądrością i organizacją. Na szczęście pozostaje wiele pytań, na które człowiek nie znalazł odpowiedzi, więc pszczoła wciąż pozostanie tajemniczym zjawiskiem. Fenomen ten nadal będzie ludzi pociągał i skłaniał do dalszych badań.

• Pszczelarstwo
  • -- DOC: SCI: Biologia
  • Biologia
  • -- DOC: MOT: Dzikie zwierzęta

Dodaj cytat z książki Fenomen pszczół miodnych