Medytacje o pierwszej filozofii.; ( podtytuł: Zarzuty uczonych mężów wraz z odpowiedziami autora ),T. 1

Okładka książki Medytacje o pierwszej filozofii.; ( podtytuł: Zarzuty uczonych mężów wraz z odpowiedziami autora ),T. 1 Kartezjusz
Okładka książki Medytacje o pierwszej filozofii.; ( podtytuł: Zarzuty uczonych mężów wraz z odpowiedziami autora ),T. 1
Kartezjusz Wydawnictwo: Agora, Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Wielcy Filozofowie filozofia, etyka
268 str. 4 godz. 28 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Wielcy Filozofowie
Tytuł oryginału:
Meditationes de prima philosophia
Wydawnictwo:
Agora, Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
268
Czas czytania
4 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301162078
Tłumacz:
Stefan Swieżawski, Kazimierz Ajdukiewicz
Tagi:
Filozofia francuska XVII w . filozofia metafizyka
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
648
574

Na półkach: ,

Nieprzekonujące mędrolenie, o które nikt nie prosił.

Niby na początku nieśmiało zaznacza, że to taki tam pomysł, że to tylko dla nielicznych, którzy w swojej łaskawości zechcą z tego skorzystać. Że nie śmiałby się nikomu narzucać i właściwie nie wie czy cel osiągnął, więc prosi o uwagi i krytykę…, a gdy je dostaje..., listy zaczyna życzliwie od podziękowań dla Przesławnego męża, by po chwili besztać się wzajemnie jak żaki pierwszego roku i walczyć o każdą kropkę i kreskę, jakby odkrył najważniejszą prawdę świata, dzięki której pokonamy ból i śmierć.

Same medytacje mieszczą się na niecałych 100 stronach, za to kolejne 500 (w dwóch tomach) wypełniają zarzuty czytelników i odpowiedzi autora. Jedne z zarzutów są na prawie 100 stron! Można się momentami poczuć jak przy typowych internetowych przekomarzankach.
Wiele zarzutów jest słusznych, wiele odpowiedzi wymijających, albo Kartezjusz w ogóle nie odpowiada „na tak banalne zarzuty”. Wzajemne oskarżenia o niezrozumienie i jałowe spory o słówka.

Jak to trafnie ujął Boy-Żeleński, gdy czytałem same medytacje, to mniej więcej wiedziałem o co Kartezjuszowi chodzi – choć kompletnie mnie to w niczym nie urządza; ale gdy zacząłem czytać zarzuty i odpowiedzi, to już się zacząłem gubić, lecz nie tak jak Boy-Żeleński, przez objaśniaczy, ale przez samego Kartezjusza i jego odpowiedzi.

„Jedna tylko uwaga. Póki czytałem samego Descartes’a, rozumiałem wszystko, przynajmniej takie miałem wrażenie, w miarę jak porzucałem go, aby czytać jego objaśniaczy, rozumiałem coraz mniej, aż w końcu zaczynałem nie rozumieć zgoła nic. Dlatego przychodzi mi na myśl, czyby nie było dobrze zastosować czasem w dziedzinie ducha tę maksymę tak często figurującą w ogłoszeniach Kurierów: Pośrednictwo osób trzecich wykluczone. O, te osoby trzecie!” Boy-Żeleński (wstęp do „Rozprawa o metodzie”)

Po zaliczeniu dobrych „Namiętności duszy” wiele sobie obiecywałem w związku z kolejnymi pismami Descartesa. Cóż za potworne rozczarowanie. Nie nazwałbym „Medytacji” dziełem rozpoczynającym nowożytność.

Kto nie musi, może sobie darować.

Nieprzekonujące mędrolenie, o które nikt nie prosił.

Niby na początku nieśmiało zaznacza, że to taki tam pomysł, że to tylko dla nielicznych, którzy w swojej łaskawości zechcą z tego skorzystać. Że nie śmiałby się nikomu narzucać i właściwie nie wie czy cel osiągnął, więc prosi o uwagi i krytykę…, a gdy je dostaje..., listy zaczyna życzliwie od podziękowań dla Przesławnego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1860
1860

Na półkach: ,

Kartezjusz to całkiem ważna książeczka, polecam gorąco!

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Kartezjusz to całkiem ważna książeczka, polecam gorąco!

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    43
  • Chcę przeczytać
    41
  • Posiadam
    20
  • Filozofia
    8
  • Klasyki
    1
  • 2017 r.
    1
  • ♠Filozofia
    1
  • Przeczytane w 2014
    1
  • 2022/2023
    1
  • Filozofia, etyka
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także