Przewodnik ksenofoba. Chińczycy

Seria: Przewodnik ksenofoba
Wydawnictwo: Finebooks
The Xenophobe's Guide to The Chinese
Wiedenka

Ksenofobia - irracjonalny lęk przed cudzoziemcami, czasem nawet uzasadniony, a już na pewno zawsze zrozumiały. Przewodnik ksenofoba - szczere do bólu, zabawne i pouczające spojrzenie na zalety i słabości innych narodów jako niemal doskonałe lekarstwo na ksenofobię. Motto ksenofoba: Wcześniej ostrzeżony - na czas przygotowany. "Lenistwo i bezczynność są nie do zaakceptowania i sprzeciwiają się...

Motto ksenofoba: Wcześniej ostrzeżony - na czas przygotowany.

"Lenistwo i bezczynność są nie do zaakceptowania i sprzeciwiają się idei konfucjańskiej. Chińczyk zawsze musi coś robić."

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/przewodnik-ksenofoba-chinczycy/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/przewodnik-ksenofoba-chinczycy/

Jacek | 2017-04-23
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Spośród kilkunastu przeczytanych "Przewodników" ten wydaje mi się najmniej ciekawy. W przeciwieństwie do większości innych tomików, ten jest napisany w tonie poważnym i urzędowym. Kolejno wymieniane cechy Chińczyków, przedstawianych jako reprezentanci najstarszego państwa świata (chodzi o nieprzerwane istnienie), mają pokazać ich inność, wyjątkowość, odrębność. I niby wszystko jest w książce, ale zabrakło dystansu. Więc autorka niby gani niektóre zachowania, lecz zarazem je usprawiedliwia. Pokazuje różnorodność zachowań, ale nie zauważa zróżnicowania regionalnego czy narodowościowego. Tak, jakby nie było Tybetańczyków, Mongołów i wielu innych grup narodowościowych. Pomija kwestie biznesowe, tak charakterystyczne dla innych tomików. Mało zajmuje się edukacją dzieci, sportem. Kilka razy pojawiają się wieśniacy (pojęcie pejoratywne), ale o życiu wsi słów pada niewiele - Chińczycy według autorki zamieszkują miasta.
Mógłbym tak jeszcze pisać o tym ,czego w tej książce brak, jednak nie...

Cegła | 2019-02-05
Przeczytana: 2019 rok