Przewodnik ksenofoba. Grecy

Wydawnictwo: Finebooks
The Xenophobe's Guide to The Greeks
przewodnik, grecja, grecy
BeArcik

"Przewodnik ksenofoba" to seria zabawnych i pouczających książeczek, opisujących wyjątkowe cechy, zalety i słabości różnych narodów. Szczere i lekko kpiące teksty stanowią gwarantowane lekarstwo na ksenofobię. Lektura obowiązkowa dla turystów i wszystkich ciekawych świata. Przewodnik pozwala zrozumieć Greków, dowcipnie prezentując ich postawy i charakter narodowy.

źródło opisu: http://www.adamantan.pl

źródło okładki: http://www.adamantan.pl

Jacek | 2017-04-18
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Pozostał spory niedosyt po przeczytaniu tego tomiku "Przewodnika ksenofoba". Właściwie nie powinienem się skarżyć, bo przecież są te same działy, co w innych częściach cyklu, ale coś jest nie tak. Może za mało tu śródziemnomorskiego klimatu? Może zbyt mało humorystycznego podejścia do zagadnień? A może brakuje kilku istotnych wątków.
Bo emocjonalność Greków została przedstawiona całkiem ciekawie, bo jest o ich specyficznym podejściu do życia (upraszczając - kompletne lenie), bo są odwołania do dorobku starożytnych i ciągłym odwoływaniu się do tegoż współcześnie, lecz to nie wszystko, czego czytelnik oczekuje. Na pewno nie ma zbyt wielu informacji o relacjach rodzinnych. Ogromnym brakiem jest niemal pominięcie pozycji kobiet w społeczności greckiej. I wreszcie Grecy zostali przedstawieni jako jednolity naród, bez uwzględnienia lokalnych różnic, bez zwrócenia uwagi, że mieszkaniec Aten i Salonik to nie taki sam Grek, jak mieszkający na wyspach czy Epirota. I w rezultacie otrzymujemy...

Zuzia | 2017-07-26
Michał | 2017-03-11