Złota Twierdza

9 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Gdańsk,
literatura piękna
Pistacia

Akcja "Złotej Twierdzy" rozgrywa się w roku 1635 i 1636. Trójka młodych przyjaciół - Ezdrasz, Piotr i Maciek - z polecenia kilku magnatów oraz władz Gdańska pełni tajną misję przy Charlesie Ogierze - sekretarzu posła francuskiego de Mesmesa, który bierze udział w polsko-szwedzkich rokowaniach pokojowych. Ogier na bieżąco notuje swoje wrażenia z pobytu w Prusach Królewskich, zaś zadaniem bohaterów powieści jest dotarcie do jego zapisków, celem przekazania swym mocodawcom poufnych informacji, gdyby takie się w nich pojawiły. Trójka młodzieńców postanawia też z własnej inicjatywy zatroszczyć się o to, by w zapiskach nie znalazły się treści niepochlebne dla nadmotławskiego grodu i Rzeczypospolitej. Sekretarz bowiem planuje wydać je w przyszłości drukiem... Wkrótce między młodymi Pomorzanami a Francuzem zawiązuje się nić przyjaźni. Ci pierwsi zostają przy okazji misji wplątani w miejscowe intrygi, przeżywając przy tym masę przygód na lądzie i morzu. Niejednokrotnie ratują ich z opresji gdańscy znajomi, w tym astronom i browarnik Jan Heweliusz.

"Złota Twierdza" to powieść skierowana przede wszystkim do młodzieży, choć wiele przyjemności z jej lektury będzie miałrównież czytelnik dorosły.

Książka ukazała się w ramach obchodów Roku Jana Heweliusza 2011.

źródło opisu: Maszoperia Literacka, 2011

źródło okładki: maszoperia.org

Gilles | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Trochę mi zeszło jak na taką książeczkę ale ważne, że skończone.
Lekka, łatwa i przyjemna, czyli chyba taka jak autor zakładał.
Przyjaźń, miłość, wojna, handel a to wszystko okraszone humorem.
Wydarzenia mają miejsce w Polsce a głównie w Gdańsku czyli w tytułowej Złotej Twierdzy, w czasach mi najbliższych czyli w XVII wieku.
Książka jest raczej kierowana do młodzieży, jednak polecam ją każdemu kto chciałby się odprężyć i troszkę pośmiać przy lekturze.