Pieczeń dla Amfy

Wydawnictwo: Muza

Salcia Hałas zaprasza do gdańskiego falowca, najdłuższego bloku mieszkalnego w tej części Europy, miejsca objawionego cudu Matki Boskiej Falowcowej i niespełnionych miłości, do świata bolesnego realizmu i cudownej magii. Gdy portowe miasto okrywa śnieg, a anioły rozdają ludziom opłatki, smutna dziewczyna przytula psa i wierzy, że ludzie stają się lepsi. Samotna matka czeka na wielką miłość,...

Gdy portowe miasto okrywa śnieg, a anioły rozdają ludziom opłatki, smutna dziewczyna przytula psa i wierzy, że ludzie stają się lepsi. Samotna matka czeka na wielką miłość, kwiaciarka z cmentarza opowiada młodemu budowlańcowi najpiękniejsze historie świata a małe dziecko milczy, bo wszystko już zostało powiedziane.

To wyjątkowe zestawienie soczystej, barwnej polszczyzny polskich blokowisk i zaczarowanych opowieści rodem ze wschodnich baśni jest czymś niezwykle rzadkim w polskiej literaturze.

źródło opisu: muza.com.pl

źródło okładki: muza.com.pl

książek: 1937

„Siedzimy pod falowcem, bo tu mieszkamy. […] Falowiec, i to, co wyrosło wokół, wystarcza nam do życia”.

Pieczeń dla Amfy to tak nietypowa publikacja, jak samo imię i nazwisko autorki. Salcia Hałas wpadła na pomysł, aby osadzić fabułę niniejszej książki w tak zwanym falowcu, który jest dziesięciopiętrowy blokiem o długości 860 metrów, znajdującym się w Gdańsku przy ulicy Obrońców Wybrzeża na osiedlu Przymorze — jest to budynek mieszkalny, którego bryła przypomina falę. Mieści około 6 tysięcy mieszkańców, prowadzących prozaiczny żywot, są wśród nich bezrobotni, alkoholicy, narkomani, ale także przyzwoici obywatele oraz ludzie głęboko wierzący.

Bohaterki książki to: Maria Mania, wdowa po przejściach, wykonująca zawód florystki w kwiaciarni przy zakładzie pogrzebowym — właścicielka suki Amfy, oraz jej przyjaciółka Elwira, na co dzień pracująca w osiedlowym sklepie "Żabka”, dodatkowo zajmująca się strzyżeniem psów majętnych mieszkańców Trójmiasta. Obie panie jednoczy skłonność do...

WielkiBuk | 2017-10-08
Przeczytana: wrzesień 2017

CUDOWNA! Zabawna i melancholijna, idealna, kiedy wszystko wydaje się nie takie jak trzeba. Wcale mnie nie dziwi, że Salcia Hałas została laureatką Nagrody Literackiej Gdynia.

Justyna | 2016-05-04
Przeczytana: 03 maja 2016

W tej książce jest wszystko. Najdłuższy blog w Europie (do czasu pojawienia się internetu). Jest Matka Boska Zaciekowska, dziewczynka zombi z piątego wymiaru. Oraz Maria Mania i Elwirka. Ale o czym jest ta Pieczeń…? Przede wszystkim o brutalnym realizmie polskiego życia. Maria Mania pragnąca miłości florystka z przycmentarnej kwiaciarni. Niestety jej wybrankowie serca wolą czystą od Mani. Elwirka pracująca w Żabce samotna matka. Co prawda ma faceta, ale podobnie jak w przypadku Mari, Łysy też woli czystą od Elwirki. Więc obydwie panie spotykają się na ploteczki i jonta. I tak o to (nie) wesoło płynie im życie. A kim jest autorka całego zamieszania? O tuż Salcia Hałas urodziła się w Przemyślu. Ukończyła filologię polską, bo lubi czytać książki. Skończyła też ogrodnictwo, bo lubi również kopać. Autorka i nie jest to opinia na wyrost, ma bardzo oryginalny i specyficzny styl. W książce są nadzwyczaj prawdziwe dialogi. Nie spotkałam się z prozą która by oddawała tak realistycznie...

| 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

Ta powieść mnie wciągnęła a historia Elwirki, Marii Manii i dziewczynki zombi oraz psów (Amfy, Edka, Śledzia i Matki Czeszki) zaintrygowała więc jak siadłam, tak czytałam:)
Opowieść słodko - gorzka jak życie. Bez upiększeń, ozdobników, czułych słówek. Realna, miejscami wulgarna. Były miejsca, przy których śmiałam się do łez i takie, które powodowały smutek. Jednak zdecydowanie warto zanurzyć się w ten świat gdańskiego falowca i przysiąść z Elwirką i Marią Manią na skrzynkach za Żabką :)

angelika | 2016-04-28

Witam Was serdecznie dziś mam dla Was recenzje książki polskiej pisarki pochodzącej z Gdyni pt"Pieczeń dla Amfy".Ta powieść jest niezwykłym miszmaszem językowym,autorka w ciekawy sposób bawi się słowem.
Akcja powieści toczy się w Gdańsku, jednym z najdłuższych bloków mieszkalnych w Europie.W blokowcu zamieszkuję Maria z Amfą,która pracuję w kwiaciarni,w której zazwyczaj układa wiązanki pogrzebowe.Jej życie nie jest usłane różami:związek na odległość i problemy finansowe to tylko część problemów kobiety.Kolejną bohaterką jest Elwira zapoznaną podczas spotkania zorganizowanego przez Unię Europejską.Elwira pracuje w sklepie,a kiedy ma możliwość strzyże psy .Wydawać by się mogło,że życie bohaterów to prostolinijność,życie z dnia na dzień.Jednak życie w bloku rządzi się swoimi prawami.W gigantycznym blokowcu wszystko może się wydarzyć.
Pieczeń dla Amfy to wielorodzajowość bohaterów z różnych płaszczyzn społecznych co sprawia,że takie powieści są rzadkością na rynku wydawniczym.W...

Kasia b | 2017-09-09

Porażająco prawdziwa opowieść o mieszkankach szarego blokowiska... a dokładniej jednego bloku, za to największego w Polce. Kobiety pozornie zwykłe, lecz o niezwykle silnych charakterach. Bohaterki życia codziennego, kochające wciąż "po mimo", nieustannie ranione i odrzucane. Taka polska, kobieca wada wrodzona..

KasiaP | 2018-03-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2018

Wyjątkowa. Piękna. Smutna. Prawdziwa. Dowcipna. Niezwykła.
W dodatku kopalnia cytatów. Szkoda, że mam ebooka, tam się nie da co lepszych zaznaczać

KobieceRecenzje365 | 2016-05-10

„Siedzimy pod falowcem, bo tu mieszkamy.
Nie oddalamy się stąd zanadto.
Falowiec, i to, co wyrosło wokół, wystarcza nam do życia.
Mamy łąki i morze.
A także Policję, Sklepy Mięsne, Bank Millenium, Pranie Dywanów na Wskroś w Kąpieli i wiele innych atrakcyjnych lokali handlowo – usługowych.
Chociaż akurat policja jest naprzeciwko, a Pranie Dywanów na Wskroś w Kąpieli obok, w dobudówce.
Mamy też Kuchnię Wietnamską i Makdonalda.
Makdonald też jest w dobudówce.
Mieszkamy w najdłuższym budynku mieszkalnym w Europie.
To znaczy mieszkałyśmy, bo potem pojawił się internet i się okazało, że są dłuższe.
Ale my w to i tak uparcie nie wierzymy.
Mamy napisać bajkę, ale na razie tylko jaramy.
Mamy już początek.
Byłyśmy sobie Maria Mania, Elwirka i dziewczynka Zombie.”

Maria Mania to zadłużona wdowa, której życie kręci się obok śmieci, gdyż ma swoją kwiaciarnię zaraz obok zakładu pogrzebowego. Prócz własnej działalności, długów oraz czapek, Maria Mania posiada psa Amfę - znajdę oraz dwa...

Pieczeń dla Amfy to brutalnie prawdziwa opowieść o wszystkich odcieniach życia. Jest wielowątkowa, pobudza emocje i zmusza do refleksji. Polecam wszystkim tym, którzy szukają takiej niebanalnej, aczkolwiek prostej i przemyślanej lektury. Zachęcam do czytania, Warto.

desaparecido | 2016-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Jest w „Pieczeni dla Amfy” i świetlistość, i ciemność czarna jak lukrecja, burzowa rzeczywistość i tęczowa bajkowość, nonszalancja językowa i wytrawny humor. Świetna, a nawet wyśmienita, pękata i kosmata wyobraźnia autorki... Pozdrowienia dla dziewczynki zombi, co w chuligankę się bawi.

Książki nagrodzone w 2017 roku

Jak wybieracie książki, które chcecie przeczytać? Czytacie recenzje, pytacie znajomych, snujecie się po księgarni? A może zerkacie na najróżniejsze rankingi, których prawdziwy wysyp następuje pod koniec roku. My przygotowaliśmy dla was zestawienie książek, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy zostały wyróżnione najważniejszymi polskimi i zagranicznymi nagrodami literackimi.

Znamy laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA

Krzysztof Siwczyk, Michał Sobol, Salcia Hałas i tłumacz Ryszard Engelking zostali laureatami tegorocznej – dwunastej – edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Laureatów ogłoszono w sobotę podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni.