Pieśni

Państwowy Instytut Wydawniczy
1982-01-01
1982-01-01
83-06-00404-3
refleksja filozofia patriotyzm erotyka wiersze

Pieśni są utrzymane w zdecydowanie poważniejszej atmosferze niż fraszki, są one najwybitniejszym osiągnięciem poetyckim w dorobku Kochanowskiego. Poeta pisał go podążając za Horacym. W treści "Pieśni" można doszukać się odwołań do filozofii stoików, jaki i do filozofii epikurejskiej. Epikurejskie hasło "carpe diem" powtarza się w wielu czarnoleskich "Pieśniach". Oczywiście we wszystkim należy zachowywać złoty środek co również odbija się w treści utworu. Kochanowski zdawał sobie również doskonale sprawę z przeznaczenia swojej poezji. Dla humanisty to zapomnienie jest śmiercią a pośmiertna sława jest jedyną ludzką nieśmiertelnością.

Cieszy mię ten rym: Polak mądr po szkodzie:
lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
nową przypowieść Polak sobie kupi,
że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.

Pieśń o spustoszeniu Podola w wielu cierpkich słowach odnosiła się do klęski Polaków, nieudolności i niezdecydowaniu szlachty, która doprowadziła do tej tragicznej sytuacji w kraju. Podmiot liryczny wytyka błędy, wskazuje na najczęstsze powody zaistniałego stanu rzeczy, wzywa do porzucenia ówczesnego stylu życia i naprawy błędów z przeszłości. Przerażające jest jak ostatnia strofa jest trafna z obecnego punktu widzenia. Przez lekkomyślność zmiany o których napominał Kochanowski, nigdy się nie dokonały w efekcie czego Polska utraciła niepodległość. Ostatnia strofa ciągle przychodzi na myśl i za mną chodzi, obserwując kolejne spory w przestrzeni publicznej.

"Jan znał życie" - tak skomentował tekst jednej z pieśni przyjaciel, który trafił w zasięg mojej potrzeby dzielenia się nowym odkryciem. Po paru już latach od ukończenia szkoły i kroczenia dorosłymi ścieżkami wróciłem do zbioru pieśni Kochanowskiego i przeżyłem pozytywny szok - Jan był naprawdę mądrym, niezwykle utalentowanym człowiekiem, potrafiącym celnie opisać otaczającą go rzeczywistość, ze zdrowym dystansem, ale nie bez serca.
"Pieśni" to taki zbiór tekstów "do tańca i do różańca" - jest tu Bóg, los, przemijanie, ale i miłość, piękne kobiety, dobra zabawa z przyjaciółmi, troska o własną duszę ale i dobro ludzi wokół...
A do tego wszystkiego finezja rytmu, rymu... Piękno polszczyzny w czystej postaci.
Do Jana po prostu trzeba wracać, nie tyle po to, by spojrzeć w przeszłość, ale raczej na nowo spojrzeć na to, co wokół nas i to, co przed nami. Pieśni to taka poetycka lekcja dobrego życia - a nauki dobrego życia nigdy za wiele, byle pamiętać o tym:
"Żyj dobrze nie odkładając:
Bo dalszych czasów czekając
Niepodobnym obyczajem
Nie począwszy żyć - przestajem."

,,Pieśni" są wspaniałym dorobkiem Jana Kochanowskiego. W utworach widać, że poeta renesansowy dwoił się i troił, by jego dorobek autorski był jak na najwyższym poziomie. Z pewnością wzorcował się na autorach antycznych, lecz robił to jako pierwszy i jedyny polski autor. Pieśni po pierwszych czytaniach wydają się być łatwe do zrozumienia, lecz gdy sięgniemy po głębię tekstu na nowo odkrywamy różne aluzje, metafory i wskazówki przekazu, którymi poeta chciał nas zainteresować. Polecam

Przyznam, że ,,Pieśni" są wspaniałymi którkimi formami(szybko się czyta),z którymi każdy powinien mieć kiedyś do czynienia. Kochanowski był bardzo dobrym twórcą, doskonałym rzemieślnikiem, który z pewnością wiedział, że pozostanie nieśmiertelny w poezji, twórczości, etc. Polecam!

Absolutna podstawa naszej kultury. Nieznajomość pieśni Kochanowskiego to czysta ignorancja.

Genialne dzieło pióra naszego wybitnego poety.Znakomity język, choć miejscami bywa trudny. Polecam wszystkim, gdyż warto poszerzać swoją wiedzę o doskonałych polskich wybitnościach.

Jakoś przypadły mi do gustu bardziej niż 'Treny'.

Jakoś przypadły mi do gustu bardziej niż 'Treny'.

słabe

słabe

"Czego chcesz od nas Panie..."

"Czego chcesz od nas Panie..."

"Czarnoleskiej ja rzeczy
Chcę - ta serce uleczy!"