Koszmarny Karolek czyta książkę

Okładka książki Koszmarny Karolek czyta książkę Francesca Simon
Okładka książki Koszmarny Karolek czyta książkę
Francesca Simon Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Koszmarny Karolek- dla młodszych dzieci (tom -) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Koszmarny Karolek- dla młodszych dzieci (tom -)
Horrid Henry Reads a Book
Znak emotikon
2011-09-19
2011-09-19
Maria Makuch
dzieci książki Koszmarny Karolek

1974

Literatura dziecięca jest niezwykle bogata - niemal każdego dnia pojawiają się kolejne wspaniałe książki, które poruszają serca i bawią nie tylko małych czytelników, ale również tych starszych. Poznawanie nowych, interesujących i tajemniczych, przynajmniej początkowo, bohaterów to wspaniała i niezapomniana przygoda. Jednak z drugiej strony czasami przyjemnie jest powrócić do dobrze już znanych postaci literackich, które nadal potrafią zaskoczyć i wzbudzić uśmiech na twarzy...

W szkole Karolka zostaje zorganizowany konkurs na największą liczbę przeczytanych książek. Warunek jest jeden - należy napisać sprawozdanie po każdej skończonej lekturze. Nagroda jest niezwykle kusząca - rodzinny bilet do nowo otwartego tematycznego parku rozrywki. Koszmarny Karolek uwielbia czytać komiksy, ale z książkami jest na bakier... Chłopiec nie potrafi zabrać się za czytanie, poświęcając każdą wolną chwilę na poznawanie kolejnych komiksów, więc ogarnia go przerażenie, kiedy pewnego dnia uświadamia sobie, że nazajutrz konkurs dobiegnie końca. Wpada na genialny pomysł - zabiera listę przeczytanych i opisanych książek, które przeczytał jego brat. Jednak nie jest ich zbyt wiele, zatem główny bohater tworzy sprawozdania z lektur zupełnie nieznanych, bo... nieistniejących w rzeczywistości. Tylko czy kłamstwo popłaca?

"Koszmarny Karolek czyta książkę" to lektura, która powinna przypaść do gustu dzieciom, gdyż już sama okładka przyciąga barwami, a opis kusi niejednego młodego czytelnika. Osobiście nie zgadzam się z tekstem znajdującym się w górnym roku książeczki, jakoby przygody Karolka skierowane były do młodszych dzieci - myślę, że nadają się one dzieciom od siedmiu lat. Maluchy mogłyby opacznie zrozumieć przesłanie, jakie kieruje do nich Francesca Simon, tym bardziej jeśli same zabierałyby się do czytania, a u ich boku nie znajdowałby się żaden dorosły osobnik chętny do wytłumaczenia pewnych, być może niejasnych kwestii. Maluch z przerażeniem mógłby czytać fragment, w którym główny bohater rysuje krokodyle pożerające jego wychowawczynię, opisując jakie części ciała po kolei połyka. Uważam, że nie jest to treść odpowiednia do wieku młodszych dzieci, podobnie jak nieustające kłótnie pomiędzy Karolem a jego bratem, niezbyt pouczające wyzywanie się czy wreszcie nieuczciwe zachowanie Koszmarnego Karolka.

"Koszmarnego Karolka" znam, ponieważ zdarzało mi się wypożyczać jego przygody, odwiedzając oddział dziecięcy w bibliotece, a teraz mogę odświeżyć swoją pamięć, jednocześnie nierzadko poznając zupełnie nowe perypetie tego łobuza, dzięki mojemu młodszemu braciszkowi, który uwielbia czytać. Karolek jak to Karolek - nieustannie popada w tarapaty, ma milion pomysłów na minutę, jest uparty i niegrzeczny, dokucza bratu, któremu po cichu również zazdrości, a także nie słucha rodziców, ciągle stawiając się im. Podejrzewam, że wielu łobuziaków może utożsamić się z nim, ale też uświadomić sobie, że czasami warto odpuścić i pokazać swoje grzeczniejsze oraz spokojniejsze oblicze.

Uwielbiam literaturę dziecięcą, która nie tylko bawi i zapełnia wolne chwile, ale dodatkowo przekazuje pewne wartości, ucząc tego, co nie zawsze jest proste do zrozumienia, gdy ktoś przekazuje jedyne suche informacje dotyczące odpowiedniego zachowania. "Koszmarny Karolek czyta książkę" to lektura w pewien sposób promująca czytelnictwo, ale jednak nie w taki sposób, w jaki większość życzyłaby sobie tego. Z pewnością jest to książka zabawna, aczkolwiek wymaga ona rozmowy dorosłego z dzieckiem, który naprowadzi malucha na odpowiedni tor myślenia, pomocny w zrozumieniu tego, co warto wywnioskować z przeczytanego utworu.

Wszystkie książki Koszmarnego Karolka są SUPER FAJNE to moja ulubiona książka oraz Karolcia i dzieci z Bullerbyn. Polecam. Są boskie wciągnijcie się!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Któż z nas nie zna Koszmarnego Karolka? Od wielu lat niegrzeczny bohater książek Franceski Simon bawi młodych czytelników, intrygując i oburzając ich rodziców. Wszystkich wielbicieli serii książek, w których przedstawione zostają niesamowite przygody ekscentrycznego bohatera, zachęcam do czytania kolejnych pozycji: „Koszmarny Karolek czyta książkę” oraz „Koszmarny Karolek i wampirozmobi”. Przygoda z tymi lekturami może zostać urozmaicona, rozwiązywaniem zadań i malowaniem obrazków z „Koszmarnego Karolka. Narwanych kolorowanek”, powstałych na podstawie książek Franceski Simon.
Młodzi ludzie uwielbiają Koszmarnego Karolka za to, że jest spontaniczny, przebiegły i staje się bohaterem tak wielu przejmujących przygód. Rodzice z pewnością także, choć nie zawsze się do tego przyznają, nie mogą oprzeć się ujmującemu urokowi i prostolinijności tego chłopca.
„Koszmarny Karolek czyta książkę” jest tekstem przeznaczonym dla młodszych czytelników, którzy mogą przekonać się, że nie zawsze to, do czego dążymy, jest tym, o czym marzymy. Gdyby Koszmarny Karolek uważnie słuchał swej nauczycielki, wiedziałby być może, o co przyjdzie mu walczyć w szkolnym konkursie czytelniczym. Co prawda koszmarny plan został zrealizowany, jednak chyba nie na taką nagrodę liczył bohater, jaką otrzymał.
W pozycji „Koszmarny Karolek czyta książkę” dzieci po raz kolejny będą się dobrze bawić, przyglądając się bohaterowi zmagającemu się z otaczającą go rzeczywistością, która z powodu jego nieuwagi i niezdarności nigdy mu nie sprzyja. Tekst jak zawsze urozmaicony został, tak charakterystycznymi dla tej serii książek, ilustracjami Tony Rossa, tym razem w wersji kolorowej.

Poznałam Karolka, który należy do pomysłowych ale leniwych dzieci. Książkę czyta się błyskawicznie ponieważ na każdej stronie jest duży rysunek i tylko dwa, trzy zdania opowiadania. Moje wrażenia są mieszane. Pozytywne z racji dużej ilości dużych i kolorowych rysunków oraz poręcznego formatu. Negatywne z racji języka, który skierowany jest przecież do najmłodszych dzieci. Już samo określenie "koszmarny" jest pejoratywne. Z książeczki czytelnik dowie się też, że w klasie Karolka jest Ordynarny Olo czy Chciwy Henio. Pani nauczycielka jest panią Kat - Toporską. Na szczęście jest też pozytywny bohater i tak poznajemy Doskonałego Dominika - brata naszego Karolka.

Pierwszy raz miałam w rękach książkę o Koszmarnym Karolku. Po raz pierwszy od bardzo dawna czytałam też książkę o tematyce skierowanej do dzieci. Z przyjemnością więc przypomniałam sobie książkowy świat dzieci. I mimo mieszanych uczuć co do książki z chęcią przeczytam co Karolek wymyśli następnym razem. Polecam, choć może nie najmłodszym dzieciom, które dopiero poznały literki. Według mnie ta lektura przeznaczona jest do tych dzieci, które poznały już trochę świata i potrafią odróżnić dobre i złe zachowania.

Cena: 17,90zł według mnie za duża jak na taką książeczkę.
Moja ocena: 6/10

Francesca Simon stworzyła postać Koszmarnego Karolka dla milionów dzieciaków na całym świecie, a szczególnie dla Josha - jej syna. Autorka może pochwalić się dyplomem Yale i Oksfordu. Poza pisaniem książeczek dla dzieci, zajmuje się dziennikarstwem. Publikowała w Vogue, The Sunday Times czy w The Guardian. Imponujące, prawda?

Tym razem mały czytelnik dowie się o pewnym konkursie organizowanym w szkole Karolka. Jedynym warunkiem jest przeczytanie jak największej liczny książek i napisanie do każdej z nich krótkiej notatki. Atrakcyjna nagroda zachęca Karolka to wzięcia udziału w tym wyścigu. Koledzy i koleżanki małego urwisa poświęcają całe długie dnie na lekturę. Ich stosy piętrzą się po sam sufit. Nawet brat Karolka zaangażował się w czytanie.

Niestety, dla Karolka czytanie nie jest dobrym pomysłem na spędzanie czasu. Uważa, że nawet męczy go samo przewracanie stron. Zamiast zagłębiać się w lekturę, traci czas na oglądanie telewizji, granie w gry i przeglądanie komiksów. Godzina zero zbliża się jednak wielkimi krokami. Na jaki pomysł wpadnie Karolek? Czy nauczycielka da się nabrać na jego sztuczkę?

Książeczka przeznaczona jest dla tych mniejszych dzieci. Dużo w niej bowiem kolorowych ilustracji autorstwa Toniego Rossa. Lektura niesie ze sobą ważne przesłanie dla maluchów - lenistwo nie popłaca! Pazerność sprowadza na manowce.

Tym razem mały czytelnik dowie się o pewnym...

Nic specjalnego.

Nic specjalnego.

nigdy nie byłam wielką fanką Karolka, denerwowało mnie to, że był niegrzeczny i nie pasował mi do światopoglądu. :D dlatego przeczytałam tylko kilka książeczek z serii, nie przywiązując się do niej.

Zabawna książka dla dzieci ze starszych klas podstawówki, chociaż trochę nie wychowawcza.

Ah te dzieciaki ;) polecam każdemu rodzicowi do wspólnego czytania ;) Karol przechodzi sam siebie ;) Kolejny genialny pomysł - Konkurs czytania ;)

Nie da się nie lubić Karolka i jego przygód można z jego Opowieści wyciągnąć wiele morałów polecam.

• Dzieciństwo
  • Literatura dziecięca