Psychologia osobowości. Nurty, teorie, koncepcje

Wydawnictwo: Difin
83-7251-634-0
footprints

Teorie są uporządkowane według zasady od właściwości podmiotu (teorie cech realnych, deskryptywne teorie cech), poprzez znaczenie sytuacji w kształtowaniu osobowości (sytuacjonizm jako przeciwwaga teorii cech) do właściwości podmiotu kształtowanych w procesie interakcji z warunkami życia, kulturą, oraz innymi (teorie interakcyjne). Druga linia uporządkowania przebiega od podlegającego...

Druga linia uporządkowania przebiega od podlegającego uwarunkowaniom i procesom uczenia podmiotu do podmiotu spełniającego swoje potrzeby w interakcji z innymi, podmiotu działającego, podmiotu doświadczającego i kreującego siebie samego.

Całość rozważań kończy prezentacja autorskiej personalistycznej koncepcji osobowości. Tego typu uporządkowanie oraz przedstawienie rzadko omawianych teorii osobowości stanowi o odmienności interpretacji w stosunku do dotychczas spotykanych.

źródło opisu: Wydawnictwo Difin, 2006

źródło okładki: http://ksiegarnia.difin.pl

kamila | 2013-06-17

Zarys historyczny nurtów, z których wywodzi się psychologia osobowości rzeczowo napisany. Bardzo dobre podsumowania po każdym rozdziale. Pozycja godna polecenia. Dla mnie niezwykle przydatna w momencie pisania licencjatu.

Horus | 2015-06-04
Na półkach: Psychologia, Przeczytane