rozwiń zwiń

Nowy wspaniały świat

Okładka książki Nowy wspaniały świat
Aldous Huxley Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Fantastyka i Groza literatura piękna
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Fantastyka i Groza
Tytuł oryginału:
Brave New World
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1988-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
8308015360
Tłumacz:
Bogdan Baran
Tagi:
antyutopia fantastyka powieść
Inne
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
273 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
188
107

Na półkach: , , , ,

„Nowy Wspaniały Świat” to legendarna już anty-utopia, o której mówi się, że mimo powstania kilkanaście lat wcześniej od „Roku 1984” Orwella celniej oddaje rzeczywistość XXI wieku. Trzeba przyznać, że z wieloma elementami naszej rzeczywistości Huxley trafił w sedno. Dla mnie jednak jest to książka o ludziach niepasujących do systemowych ram, którzy śmią kultywować takie wartości jak wiedza, prawda i piękno w świecie totalnie zawłaszczonym przez rozrywkę, uczucia niższe i niewiedzę.
W roku 2540 istnieje wspólna Republika, której trzy główne hasła, boleśnie wykręcające łeb hasłom Rewolucji Francuskiej, mówią nam wiele o jej funkcjonowaniu. Wspólność, Identyczność, Stabilność. Takie wartości osiąga się zaawansowaną technologią jutra; dzieci nie rodzą się już, a zostają wyprodukowane, „wybutlowane”. Taka metoda pozwala kreatorom na dowolne ukształtowanie psychiczne i fizyczne człowieka, a także na tworzenie blisko 100 jednakowych bliźniąt z jednego jaja. I tak świat zaludniają ludzie podzieleni na kasty, o ściśle określonym przeznaczeniu, niczym przedmioty, jedne bardziej wartościowe niż inne. Kształtowanie ich do życia we Wspólnocie dopiero się zaczyna, gdyż każde dziecko poddawane jest codziennie hipnopedii, a więc ciągłym słuchaniem tych samych zdań przez sen. Pozwala to przekonać ludzi, że frazesy wpajane przez władzę to ich własne poglądy lub oczywiste oczywistości.
Jednakże nie jest to świat jednoznacznie zły. Ludzie od urodzenia są niewolnikami, jednak kochają swoją niewolę. Żyją w dostatku, nigdy nie są smutni, maja zapewniony dostęp do somy, narkotyku doskonałego. Czytając książkę zastanawiałem się ilu ludzi zamieniłoby życie w Polsce na życie w Nowym Wspaniałym Świecie, gdzie człowiek uwolniony jest od krępujących wyborów i może skupić się na pracy, której wręcz nie może nie lubić i rozrywkach, które ma zapewnione w nadmiarze. Niewola, która uwalnia od desperackiej walki o jutro, od chorób, od myślenia… To siła tej książki, ponieważ świat w niej przedstawiony nie jest jednoznaczny i choć szalony, to jednak logiczny w swoim szaleństwie.
Kolejną siłą są bohaterowie książki, gromadka ludzi wyróżniających się na tle innych. Wszyscy oni szukają ujścia z systemu; Bernard nie godzi się na absolutny brak intymności i prywatności, Helmholtz to poeta, który nigdy nie nauczony pojęcia piękna i sztuki szuka ujścia dla swojego talentu, Lenina to wzorowa przedstawicielka kasty beta, która jednak przejawia jakieś wyższe uczucia. No i postać Johna Dzikusa, mieszkańca rezerwatu Indiach, człowieka, który wie co to Bóg (świetnie skrzyżowano w książce motywy chrześcijańskie z totemizmem), rodzina i sztuka. On też będzie musiał skonfrontować się z Nowym Wspaniałym Światem.
Podsumowując: jest to po prostu świetna, mądra książka. I choć część wizji Huxleya urzeczywistniła się w naszym świecie, np. reżimowe telewizje niczym hipnopedyczne sesje, umiłowanie prostej rozrywki itd., to wciąż nie jesteśmy uwarunkowanymi niewolnikami. Skoro mamy dostęp do sztuki, literatury i wszelkich wartości wyższych, to trzeba z nich gorliwie korzystać. Mnie, NWŚ wręcz zachęcił do częstego czytania i doskonalenia siebie, do przedkładania rzeczy ambitnych i trudnych nad głupie i proste (choć nie jest to łatwe). A skoro książką potrafi wywołać coś takiego, to trzeba jej dać wysoką ocenę :-)

„Nowy Wspaniały Świat” to legendarna już anty-utopia, o której mówi się, że mimo powstania kilkanaście lat wcześniej od „Roku 1984” Orwella celniej oddaje rzeczywistość XXI wieku. Trzeba przyznać, że z wieloma elementami naszej rzeczywistości Huxley trafił w sedno. Dla mnie jednak jest to książka o ludziach niepasujących do systemowych ram, którzy śmią kultywować takie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29 341
  • Chcę przeczytać
    17 017
  • Posiadam
    4 822
  • Ulubione
    1 150
  • Teraz czytam
    676
  • Chcę w prezencie
    226
  • Fantastyka
    218
  • 2021
    202
  • Klasyka
    172
  • 2018
    147

Cytaty

Więcej
Aldous Huxley Nowy wspaniały świat Zobacz więcej
Aldous Huxley Nowy wspaniały świat Zobacz więcej
Aldous Huxley Nowy wspaniały świat Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także