Obrzędy i rytuały współczesne

978-83-7192-406-4
rytuały, obrzędy
religia
Midori88

Obrzędy tworzą, dzięki ich powtarzaniu, sens dla tych, którzy w nich aktywnie uczestniczą. Od drugiej wojny światowej nowe przestrzenie społeczne przydają sił sprawowaniu obrzędów, szczególnie obrzędów związanych z rokiem kalendarzowym. Na przykład Boże Narodzenie świętuje się dziś we wszystkich przedsiębiorstwach, a w holach przedsiębiorstw i wielkich budynków stawia się choinki. ...

Współczesne rytuały, z których niektóre cieszą się godną uwagi ekspansją, mianowicie rytuały związane ze sportem, polityką, przedsiębiorstwem, a nawet z życiem prywatnym, zawierają wiele charakterystycznych cech, które czy nią je wydarzeniami swego czasu. Są one czynnikami kształtowania się nowych form tożsamości, i to zarówno tożsamości lokalnej, jak i wiejskiej czy miejskiej, a nawet czynnikiem odzyskiwania już utraconej tożsamości.

fragmenty z zakończenia

źródło opisu: Verbinum - Wydawnictwo Księży Werbistów, 2009