Słownik artystów starożytności

Bastet

źródło okładki: KSIĄŻNICA

| 2013-01-17

Nowy Pauzaniasz

Sztuka starożytna wydaje się być dobrze znana. Działy podręczników historii poświęcone dziejom antycznym ilustrowane są na ogół zdjęciami ówczesnych rzeźb, fragmentów architektury czy malowideł, np. na wazach greckich. Podobnie podręczniki literatury – pełno w nich podobizn dłuta antycznych twórców. Wraz z lekturą mitologii greckiej i rzymskiej niektóre powtarzające się fragmenty dzieł zaczynają się utrwalać. Czasem w pamięci zostają nawet niektóre imiona: Fidiasz, Lizyp, Poliklet, Myron. W którymś momencie można nieskromnie stwierdzić, że sztuka starożytna, szczególnie grecka, nie jest nam obca.

Jak dalece mijamy się wówczas z prawdą dowodzi praca Janusza Ostrowskiego. „Niniejszy słownik, będąc pierwszą (o ile się orientuję) tego typu publikacją popularnonaukową w literaturze światowej, prezentuje tylko skromną liczbę (600) artystów spośród tysięcy” – pisze autor. Dla uściślenia i uświadomienia sobie właściwych proporcji dodajmy, że wyboru dokonano spośród około...

Shahrivar | 2012-09-22
CreatureOfTheNight | 2012-01-11