Edyta Stein. Filozof i łaska wiary

Wydawnictwo: Księgarnia św. Wojciecha
9 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
religia
poznanianka

"Nie trzeba, byśmy aż po kres naszego żywota szukali dowodu prawomocności doświadczenia religijnego. Konieczne jest jednak, byśmy opowiedzieli się za lub przeciw Bogu. Tego się od nas wymaga: zdecydować się, nie otrzymując w zamian kwitu gwarancyjnego. Oto jest wielkie ryzyko wiary. Droga wiedzie od wiary do oglądu, nie odwrotnie".

źródło opisu: fragment książki, Ksiegarnia św. Wosciech 2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie

poznanianka | 2011-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Jak sam tytuł mówi, książka traktuje o Edycie Stein. Po tytule można też byłoby spodziewać się też wykładu poglądów filozoficznych głównej bohaterki. Nie tym razem. Bardzo fascynuje mnie podejście bp Jędraszewskiego, który najpierw analizuje dogłębnie życiorys filozofa, aby potem wyciągnąć z niego odpowiednie wnioski i, bardzo często, zrozumieć lepiej jego poglądy.

Książka ta jest więc trochę biografią, trochę opisem duchowej drogi, trochę pozycją filozoficzną. I te elementy pięknie się równoważą. Autor jest wybitnym filozofem a do tego ma zacięcie historyczne (to jest pewne, nie każdy napisałby liczące ponad 1000 stron opracowanie na temat biskupa Baraniaka).

Najbardziej przemówiły do mnie rozdziały poświęcone korespondencji jaka nawiązała się pomiędzy Romanem Ingardenem a Edytą Stein. Ingarden, tak jak Stein był uczniem Husserla w Getyndze i Fryburgu Bryzgowijskim. Znaczy się był filozofem, fenomenologiem konkretniej a przy okazji także Polakiem (jednym z niewielu, o których mówi...

Hanna | 2011-07-31
Przeczytana: 30 czerwca 2007

Jedna z moich ulubionych książek.

APodlevsky | 2014-02-21
Przeczytana: 2000 rok