Seen and heard in Ireland

Irlandia, dowcipy
rozrywka
angielski
Iza

"Sign seen on a Connemara pub: Good clean entertainment in this pub every night except Tuesday" "Two aul wans talking in a pub in Donegal. First aul wan: 'How is your son gettin' on in the army?' Second aul wan:' He's getting on terrific. Only two years in uniform and they've already made him a court marshal.'" Des MacHale collects these and hundreds of other witty snippets of conversation,...

Des MacHale collects these and hundreds of other witty snippets of conversation, signs, misunderstanding and downright cheek in this hilarious book. An ideal gift for those who like the mischievous side of life.

źródło opisu: Poolbeg Press Ltd., 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Cieniutka książeczka zasłyszanych i zaobserwowanych śmiesznych sytuacji, znaków, rozmów itp. w Irlandii. Część z nich jest specyficzna i śmieszna tylko dla tych, którzy mieszkają w Irlandii i wiedzą co to jest Spectsavers, VHI czy Granny Smith, jednakże większość żartów powinna być zrozumiała dla przeciętnego czytelnika, niezwiązanego z Irlandią ;) Co ciekawsze autor zawsze podaje w jakim miejscu daną śmieszną sytuację zasłyszał, czy widział, więc niejako można potraktować tą książeczkę jako przewodnik po humorze sytuacyjnym w Irlandii.

Jedne z moich ulubionych:
- A huge Ryanair advertising hoarding read: BREAKFAST IN DUBLIN - LUNCH IN NEW YORK. Underneath a wag had scribbled: LUGGAGE IN HONG KONG
- Sign seen in a pub in Carrick-on-Suir: JUST BECAUSE YOUR DOCTOR SAYS YOU NEED GLASSES, THERE'S NO NEED TO TAKE OURS.
- A Dubliner, a Kerryman and a Cavan man go into a strip club. They like the girl stripping so much that the Dubliner puts a 10 euro note on one of her butt cheeks....

Na półkach