Zmartwychwstanie

Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Wydawnictwo: Magnum
Rosja, Federacja Rosyjska, Jelcyn
literatura faktu

Fascynująca relacja o podejmowanych przez Rosję trudnych i chaotycznych próbach określenia nowej tożsamości. David Remnick z pasją i bezpośredniością, jak w Grobowcu Lenina, przenosi czytelnika w centrum wydarzeń w dzisiejszej Rosji. Pokazuje ją poprzez barwne wizerunki polityków, pisarzy, biznesmenów, ale i przeciętnych ludzi. Tłem jest gwałtownie zmieniająca się Moskwa oraz krwawa wojna w Czeczenii.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/showbook.php?id=68

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/showbook.php?id=68

Książka autora "Grobowca Lenina" prezentuje portret Rosji w okresie od końca 1991 roku (rozwiązanie ZSRR) do 1996 (początek drugiej kadencji Jelcyna).

"Zmartwychwstanie" jest książką słabszą od "Grobowca...". Z czego to wynika? Być może z tego, że dotyczy okresu, który mniej mnie interesuje, lecz również z charakteru książki (głównie przemiany polityczne i gospodarcze w Rosji), a także z nierównego poziomu poszczególnych rozdziałów (jedne ciekawsze - np. o zamachu stanu z 1993 roku, inne słabsze - np. o literatach w nowej Rosji).

Książka ta ukazuje w pełnej krasie powiedzenie, że władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie. Ukazuje ona drogę, jaką przebył Jelcyn: od człowieka, który uosabiał walkę z systemem panującym w ZSRR, nadzieję na przemiany, wolność i demokrację, po człowieka, którego działania stały się zapowiedzią tego, co dzieje się w Rosji teraz pod rządami Putina.

ahannke | 2015-03-13
Agness | 2013-08-28