Wojenna Spała

Okładka książki Wojenna Spała Małgorzata Szymańska, Juliusz Szymański
Okładka książki Wojenna Spała
Małgorzata SzymańskaJuliusz Szymański Wydawnictwo: Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale albumy
albumy
Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale
2011-01-01
2011-01-01
Spała zdjęcia archiwalne regionalia historia album

Okładka książki Konewka i Jeleń. Małgorzata Szymańska, Juliusz Szymański
Konewka i Jeleń. Małgorzata Szymańsk...
Okładka książki W krainie wielkich bunkrów. Hitlerowskie ośrodki dowodzenia na Mazurach Małgorzata Szymańska, Juliusz Szymański
W krainie wiel... Małgorzata Szymańsk...

Precyzyjna Spała
Małgorzata i Juliusz Szymańscy, Wojenna Spała, The Wartime History of Spała, Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale, Spała 2011, s. 199
Wydany z okazji 500 lecia Spały album. Jest publikacją niezwykle ciekawą. Już na pierwszy rzut oka widać, że autorzy przemyśleli swoje działania i dołożyli starań, żeby publikacja była przejrzysta oraz spełniła swoją podstawową rolę – promocję regionu. Biegnące równolegle do siebie teksty polski i angielski przybliżają najciekawsze momenty z trudnych kart historii. Począwszy od myśliwskiej rezydencji rosyjskich carów, poprzez militarne działania pierwszowojenne, czasy II Rzeczypospolitej, kiedy to Spała pełniła charakter reprezentacyjny, aż do walk we wrześniu 1939 roku, czasów okupacji i obrony umocnionego rejonu rzeki Pilicy przez wojska niemieckie w 1945 roku.
Każdej stronie, dobrze zredagowanego tekstu, towarzyszy strona z dokumentalnymi zdjęciami, z których wiele, jak zaznaczają autorzy, dotychczas nigdzie nie było publikowanych.
Fotografie Romanowów, Piłsudskiego, Mościckiego czy Blaskowitza przeplatają się ze zniszczonymi niemieckimi czołgami, wysadzonymi mostami oraz budową umocnień ziemnych.
Album przyda się wielu miłośnikom historii, a już szczególnie wszystkim, którzy wybierają się w rejon spalskich lasów. Do czego zachęcam.
Recenzja opublikowana na łamach lipcowego numeru miesięcznika "ODKRYWCA"

Precyzyjna Spała

Dodaj cytat z książki Wojenna Spała