5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Von Kriegen
978-83-61072-05-8
wojna, fotografia
Aleksandra

Opowiadania Andreas Rostek Fotografie Krzysztof Miller Dla zdjęć i relacji o wojnie już dawno temu wynaleziono właściwą im „estetykę”, która jednak zakłamuje prawdziwy jej obraz. Nasza książka łącząc zdjęcia i opowiadania próbuje zmierzyć się z tym problemem i we właściwy sobie sposób świadczyć o niszczycielskiej sile i absurdalności wojny. Zarówno fotografie jak i teksty krążą wciąż wokół...

Opowiadania Andreas Rostek
Fotografie Krzysztof Miller

Dla zdjęć i relacji o wojnie już dawno temu wynaleziono właściwą im „estetykę”, która jednak zakłamuje prawdziwy jej obraz. Nasza książka łącząc zdjęcia i opowiadania próbuje zmierzyć się z tym problemem i we właściwy sobie sposób świadczyć o niszczycielskiej sile i absurdalności wojny. Zarówno fotografie jak i teksty krążą wciąż wokół tego samego jądra: wojna jest przemocą, a przemoc pociąga za sobą indywidualne cierpienia. I nic ponadto. Historie opowiadane tym tomie dzieją się w różnym miejscu i czasie: w średniowiecznej Florencji, Konstantynopolu, na Śląsku i w zagłębiu Ruhry. Zawsze krążą jednak wokół tego samego jądra… Fotografie Krzysztofa Millera z kolei to zdjęcia współczesnych wojen: w byłej Jugosławii, Iraku, Kongu, Afganistanie i Gruzji.

Krzysztof Miller, rocznik 1962. Od 1989 roku fotoreporter Gazety Wyborczej. Fotografował wydarzenia zarówno w Afganistanie, Sarajewie, Czeczeni jak i w Gruzji, Iraku oraz Kongo.

Andreas Rostek, urodzony w 1955 w północnej Nadrenii. Dziennikarz, wydawca, pisarz. Mieszkał i pracował w Bolonii, Rzymie i Waszyngtonie, stale powracając do Berlina.

źródło opisu: http://www.edition-fototapeta.eu/

źródło okładki: http://www.edition-fototapeta.eu/

Aleksandra | 2012-02-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012 r.
Przeczytana: 25 lutego 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Długo czekałam na tę książkę, a kiedy wpadła w końcu w koje ręce... trochę się zawiodłam - nie na zdjęciach, a na tekście, dlatego moja ocena to zaledwie 4 gwiazdki (choć za zdjęcia daję oczywiście wszystkie możliwe)

"O wojnach" to opowieść dwóch mężczyzn. Pierwszy to niemiecki dziennikarz i pisarz Andreas Rostek, drugi to Krzysztof Miller, fotoreporter wojenny Gazety Wyborczej. Opowieści tych dwóch ludzi są w książce zupełnie ze sobą nie związane, nie powiązane żadnym punktem wspólnym.

Oto mamy pierwszy tekst - opowieść o żołnierzu, który zmienia nazwisko z Bruno Schulz (choć to nie autor "Sklepów Cynamonowych") na Bruno Koschorrek i przeprowadza się do Niemiec, po pierwszej wojnie światowej, potem mamy 4 zupełnie oderwane od siebie wzajemnie rozdziały, które... nie wiadomo o czym są, bo styl pana Rostka jest tak zagmatwany, żmudny i nudny, że chyba tylko on rozumie to, co napisał. Nagle z Koschorrka skaczemy w rok 2005 i przemycamy ikonę, która okazuje się rzeźbą, a potem...

Offended | 2015-03-20
Bogusław | 2013-11-28