Talizman. Wielki dom.

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
"Le Talisman" i "Le Grande maison"
83-211-0225-5
Algieria
takisobiejac

Tom niniejszy obejmuje zbiór 9 opowiadań ("Talizman") oraz krótką powieść ("Wielki dom"). Tematyka opowiadań jest bardzo różnorodna, najlepsze z nich to te, które ukazują walkę wyzwoleńczą Algierczyków ("Zniknięcie Noemy", "Powrót", "Talizman"), kiedy to wedle wzorów hitlerowskich stosowano zasadę zbiorowej odpowiedzialności, karząc okrutnie całe rodziny, a nawet wsie. W innych autor snuje ciekawe rozważania filozoficzne, bądź też ukazuje sceny z życia codziennego.
"Wielki dom" jest opowieścią o losach ubogiej rodziny algierskiej, mieszkającej w Tlemsen, rodzinnym mieście autora, borykającej się każdego dnia z nędzą i głodem. Wszystko to widziane jest oczyma kilkunastoletniego chłopca, który również bierze udział w walce o chleb powszedni. Przedwcześnie dojrzały Omar widzi, jak budzi się świadomość narodowa Algierczyków, zaczyna zadawać sobie pytanie, gdzie jest jego prawdziwa ojczyzna.
Autor znakomicie oddaje egzotyczną dla nas codzienność algierską, jest też wnikliwym psychologiem. Prozę jego charakteryzuje refleksyjność i wielka wrażliwość na otaczający świat, na piękno przyrody.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy PAX, 1981

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

takisobiejac | 2011-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2011