Królewski taniec

Okładka książki Królewski taniec Mohammed Dib
Okładka książki Królewski taniec
Mohammed Dib Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Współczesna Proza Światowa literatura piękna
Współczesna Proza Światowa
La danse du roi
Państwowy Instytut Wydawniczy
1976-01-01
1976-01-01
Barbara Durbajło
Algieria literatura algierska literatura arabska

Okładka książki Literatura na Świecie nr 7/1987 (192) Rachid Boudjedra, Jean Déjeux, Mohammed Dib, Marcin Giżycki, Tahar Ben Jelloun, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Stefan Themerson
Literatura na ... Rachid Boudjedra, J...

On: były terrorysta, ona: dowodziła oddziałem partyzanckim w górach.

Opowieść o bezsensie walki, cierpień i agonii. Miałam wrażenie, że rozdziały opowiadane z perspektywy każdego z bohaterów pisały zupełnie dwie inne osoby. Generalnie jednak napisana prosto, urywanymi zdaniami - czyta się szybko.

Doświadczeni przez wojnę (powracające obrazy, wątpliwości czy można było postąpić inaczej) - teraz ścigani przez wyrzuty sumienia.

On: były terrorysta, ona: dowodziła oddziałem partyzanckim w górach.

Doświadczeni przez wojnę (powracające obrazy, wątpliwości czy można było...

Ona i on snujący się po nocy ulicami miasta. Kiedyś dzieci rewolucji nie wahające się ani przez moment dla sprawy, a teraz ścigane przez wyrzuty sumienia. Rewolucja zwyciężyła ( chodzi o wojnę algiersko-francuską),ale tych dwoje jest już wyzbytych wszystkiego, złudzeń, uczuć, majątku, a za nimi podąża złowrogi cień, ściga ich własna potworna przeszłość. Ta ich włóczęga zawieszona jest w sennym nastroju, pełna majaków i zniekształconych osobników, niestety te widziadła, dawne i teraźniejsze, są jak najbardziej prawdziwe.
Mało kogo dzisiaj obchodzą problemy z tak nierealnej przeszłości, to oczywiste, ale choćby dla dialogu partyzantów próbujących dojść do mitycznego celu warto. Napisana prosto, urywanymi zdaniami, w których więcej należy się domyśleć niż powiedziano, oddająca niesamowitość, absurdalność a jednocześnie grozę sytuacji, a autor osiągnął tutaj doskonałość, oddał to, co tak trudno oddać słowami, bezsens tych wszystkich okrutnych poczynań człowieka.
Zresztą ta wojna nie jest nawet tłem tej opowieści, jest tylko po to by umiejscowić ją w czasie i przestrzeni. Bo to opowieść o erozji, agonii, bankructwie, klęsce, lecz tej moralnej, bo w końcu rewolucja wygrała, lecz niszcząc samą siebie. I cały czas w powietrzu wisi to pytanie nie zadane przez nikogo: po co to było?
Więc kto teraz zostanie królem?

• Maghreb, Misr, Mashrek, Turcja, Azja Mn., Iran, Afganistan
  • Fikcja
  • Algieria
  • L: Francja
  • Poszukiwane
  • Nie posiadam

Dodaj cytat z książki Królewski taniec