Moja droga do Santiago. Opowieść pielgrzyma agnostyka

All the Good Pilgrims. Tales of the Camino de Santiago
978-83-61967-07-1
Camino, Santiago de Compostela
Patrycja

Robert Ward zawsze lubił podróżować, szczególnie pieszo. Kiedy odkrył prastarą trasę pielgrzymkową do hiszpańskiego Santiago, poczuł, że musi podążyć tym historycznym szlakiem i go doświadczyć. Począwszy od swojej pierwszej podróży po Camino de Santiago Ward zakochał się w krajobrazie, historii, sztuce i romantyzmie starego szlaku pielgrzymkowego. Ponad wszystko jednak zauroczyli Warda...

Począwszy od swojej pierwszej podróży po Camino de Santiago Ward zakochał się w krajobrazie, historii, sztuce i romantyzmie starego szlaku pielgrzymkowego. Ponad wszystko jednak zauroczyli Warda ludzie Camino, zarówno serdeczni Hiszpanie, którzy służą podróżnym pomocą, jak i wytrwali pielgrzymi, którzy przybywają z całego świata, aby dowiedzieć się, co to znaczy przebyć ponad osiemset kilometrów krok po kroku.

W książce Wszyscy dobrzy pielgrzymi Ward wraca na Camino po raz piąty i dzieli szlak z obsadą postaci jak z Opowieści kanterberyjskich, w tym z brazylijskim magiem, Buddą z Bawarii, pokutującym francuskim legionistą, lubiącym wypić Don Kiszotem na wózku, Najświętszą Panną z Wózkiem, Trzema Mariami, „Spice Pilgrims”, templariuszami i samym świętym Jakubem w postaci krzepkiego Holendra.

Wardowi wydaje się, że wie, na co się porywa, zaczynając swoją najnowszą pielgrzymkę, lecz - jak nauczyły go liczne poprzednie podróże na Camino - na Drodze nigdy nie brakuje niespodzianek. Każdy dzień przynosi nowe lekcje, przyjaźnie, pytania, wspomnienia, dary i wyzwania, udowadniając Wardowi, że to nie pielgrzym idzie po Camino - to Camino odbywa się w pielgrzymie.

źródło opisu: Wydawnictwo Sic!, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/ksiazka/281/Moja...»

Sobka | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

Książka przywołuje miłe wspomnienia z wędrówki, autor w dość wciągający sposób opisuje Camino, które "żyje" dzięki ludziom, z którymi po drodze można zamienić kilka słów, zjeść posiłek, ponarzekać na stan stóp. Nie ma tu żadnych magicznych odpowiedzi na pytanie o to, co ta droga zmienia w życiu człowieka ale oddaje klimat rozmyślań i mimowolnej przemiany pielgrzyma.

Marcin | 2012-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2012

Nie jest to książka o pielgrzymce, ale o pielgrzymkach. Autor w trakcie kolejnej Drogi, przywołuje poprzednie, wspominając wyjątkowych ludzi jakich spotkał. To właśnie oni są jej bohaterem zbiorowym. Cała gama osobowości, mająca różne powody, cele i dążenia, smutki i radości. Autor stara się nie oceniać żadnego z nich. Sam też obawia się oceny, tego, że jako niewierzący nie będzie mile widziany wśród pielgrzymów. Jak sam mówi, nowe Camino nie jest już tylko katolickie. Należy do każdego, kto chce odbyć pielgrzymkę, a każdy ma własny powód. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydać się niektórym płytki, mniej istotny, to jest on tak samo dobry jak każdy inny. Liczy się przecież Droga, która dla każdego jest taka sama i każdy doświadcza jej na swój sposób. A kto wie co będzie na końcu?
Autor oddaje hołd wszystkim tym, którzy tworzą i przez wieku tworzyli Camino:"Stoję jak dzieciak, nie wiem, jak ruszyć z miejsca. Wtedy myślę o nich, o wszystkich pielgrzymach, którzy tędy szli. Mówią...

Ola | 2016-05-07
Damian_K | 2016-01-25