83-06-01732-3
Towiański, mesjanizm, poezja
Ula

Obszerna monografia poświęcona działalności i ideologii jednej z najbardziej kontrowersyjnych grup "Wielkiej Emigracji". Idea, ludzie, udział Adama Mickiewicza, Seweryna Goszczyńskiego i innych. Kulisy działalności Towiańskiego, etc.

źródło okładki: fotografia własna

Napisana lekkim piórem monografia, którą czyta się jak powieść. Bardzo ciekawe są fragmenty przedstawiające wpływ Towiańskiego na romantyków, przede wszystkim na Mickiewicza i jego relacje ze Słowackim.
To także książka o manipulacji i próba odpowiedzi na pytanie, czy Towiański rzeczywiście był geniuszem i uduchowionym prorokiem, czy też zwykłym szarlatanem i mistrzem intrygi.

Elevander | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Solidna monografia bardzo oryginalnego i ciekawego zjawiska, jakim była w kulturze polskiego romantyzmu. Witkowska chętnie pisząca o problemach ideowych tej epoki z dużym znawstwem pisze o antropologii, o doktrynie Koła Sprawy Bożej, o obrazie Polski. Nie przedstawia w tej pracy dziejów całego ruchu, brak tu krótkiego, chronologicznego ujęcia losów sekty. Nie znalazłem też odpowiedzi, na nurtujące mnie pytanie, czy Towiański był rosyjskim agentem (ale się nie martwię, bo chyba nikt jeszcze pewnej odpowiedzi na to pytanie nie znalazł). Dużo miejsca poświęca Autorka oczywiście relacjom Towiańskiego z trzema najwybitniejszymi członkami Koła: Mickiewiczem, Słowackim i Goszczyńskim. Słusznie, bo to przecież wpływ Mistrza na tych właśnie mocarzy ducha sprawił, że w ogóle ktoś się takim zagadnieniem jak towiańszczyzna dzisiaj zajmuje.

Tomasz Babnis

Phea | 2016-09-06

Wnikliwe wyjaśnienie o co właściwie chodziło temu Towiańskiemu i dlaczego tylu emigrantów na czele z Mickiewiczem i Słowackim dało mu się uwieść.

Robert Kowalski | 2016-07-30
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam