Po drugiej stronie. Weird fiction po polsku

- Kategoria:
- fantasy, science fiction
- Wydawnictwo:
- Agharta
- Data wydania:
- 2013-04-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-04-01
- Liczba stron:
- 404
- Czas czytania
- 6 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788393302888
- Tłumacz:
- Przemysław Musiałowski
- Tagi:
- lovecraft cthulhu weird fiction horror opowiadania
Pionierska na rynku polskim pozycja poświęcona w całości weird fiction, czy jak zwykło się tłumaczyć nazwę tego gatunku - opowieści niesamowitej. Antologia ta dedykowana jest klasykom tego gatunku: Stefanowi Grabińskiemu, H.P. Lovecraftowi i Thomasowi Ligottiemu.Większość opowiadań wyłoniona została na drodze konkursu organizowanego przez wydawnictwo Agharta i portale Carpe Noctem i HPLovecraft. Obszerny wstęp. Opowiadania utrzymane w konwencji niedopowiedzenia, niesamowitości i grozy.Teksty krytyczne mistrzów gatunku.
Spis treści:
Przedmowa - Stanisław Żuławski
Spis treści:
Przedmowa - Stanisław Żuławski
WSTĘP:
Wstęp - Michał Budak
Filozofia weird fiction - Paweł Mateja
Czy weird fiction to literatura poważna? - Mateusz Kopacz
Współczesne weird fiction w krajach anglosaskich - Sławomir Wielhorski
OPOWIADANIA:
Trzy noce - Leonid Andriejew
Serce kolei - Łukasz Orbitowski
Rubieżyca - Tomasz Połoński
Wspólna podróż - Renata Majgier
Ogniomistrz - Rafał Chojnacki
Maszynista - Tomasz Fenske
Paznokcie - Łukasz Wesołowski
Uśmiech Zuzy - Ryszard Wojtyński
Fikcja na ulicy Krzywej - Paweł Mateja
Kłębowisko - Dawid Kain
Wojna - Wojciech Gunia:
Dualizm - Kazimierz Kyrcz
Żart - Mikołaj Zalewski
Śnienie - Mateusz Kopacz
Żegnaj, Melhizabet - Bartosz Orlewski
Pocztówki z Głębi - Marcin Podlewski
Cień pośród gwiazd - Michał Leszczyński
Opowieść Lasoty - Jakub Łakomy
W labiryncie Sapmi - Magdalena Knedler
21.12.12 - Krzysztof Dąbrowski
Język aniołów - Marcin Knoppek
TEKSTY TEORETYCZNE:
O fantastyce i metafantastyce - Stefan Grabiński
List do Zealii Brown Reed Bishop, 5 czerwca 1927 - H.P.Lovecraft
List do Catherine L. Moore, maj 1935 - H.P.Lovecraft
List do E. Hoffmanna Price’a, 28 września 1935 - H.P.Lovecraft
List do Fritza Leibera, 9 listopada 1936 - H.P.Lovecraft
Uwagi w temacie pisania horroru (opowiadanie) - Thomas Ligotti
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 151
- 29
- 10
- 3
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Choć zbiory opowiadań ciężko oceniać jednoznacznie, tu w większości przypadków była to naprawdę dobra, utrzymująca jeden poziom lektura. Weird fiction - opowieści niesamowite, to gatunek może mniej popularny, ale na pewno warty poznania. Czytałam te książkę z przyjemnością. W wielu wypadkach autorzy nawiązywali m.in. do twórczości Lovecrafta, polecam więc zwłaszcza fanom kosmicznego horroru, ale też każdemu kto ma ochotę spędzić kilka wieczorów zanurzając się w opowieści z dreszczykiem :)
Choć zbiory opowiadań ciężko oceniać jednoznacznie, tu w większości przypadków była to naprawdę dobra, utrzymująca jeden poziom lektura. Weird fiction - opowieści niesamowite, to gatunek może mniej popularny, ale na pewno warty poznania. Czytałam te książkę z przyjemnością. W wielu wypadkach autorzy nawiązywali m.in. do twórczości Lovecrafta, polecam więc zwłaszcza fanom...
więcej Pokaż mimo to"Po drugiej stronie" to mój święty graal kolekcji. Pozycja ukazała się tylko 7 lat temu a z jakiegoś powodu jej zdobycie graniczy teraz z cudem.
Książka wydana została przez Agharte w współpracy z portalami HPLovecraft.pl i Carpe Noctem i była pierwszym krokiem w strone Weirdu w Polsce i pokazania że jako gatunek może dotrzeć do czytelnika który się na tym ciula zna (np. do mnie) Opowiadania dedykowane były trójce najbardziej kojarzących się z gatunkiem autorów (przynajmniej w 2013-tym) czyli Grabińskiemu, Lovecraftowi i Ligottiemu.
Zainteresowanie tematem już się musiało tlić w środowisku od jakiegoś czasu ponieważ zostało tu zebranych aż 21 opowiadań debiutantów jak i znanych autorów, a do tego kilka tekstów wyjaśniających naturę weirdu.
Poziom antologii mógłbym umiejscowić gdzieś w środku moich oczekiwań. Przeczytałem trochę opinii według których jest to raczej słaby zbiorek i z początku byłem skłonny przyznać racje ale patrząc na całość myślę że jest to antologia którą warto poznać. Było tu naprawdę sporo momentów powodujących szybsze bicie serca, lub zwyczajny strach wywołany gęstą atmosferą.
Mam kilka faworytów ale moim zdecydowanym numerem jeden jest opowiadanie "paznokcie" Łukasza Wesołowskiego. To co z początku wziąłem za jakieś śmieszki okazało się mrocznym opowiadaniem które rozwaliło mnie na łopatki.
Największe zastrzeżenia mam co do wydania: uważam że czcionka jest za mała a miękka okładka sprawia że czytanie jest tylko upierdliwe. Mocno trzymam kciuki za reedycje.
"Po drugiej stronie" to mój święty graal kolekcji. Pozycja ukazała się tylko 7 lat temu a z jakiegoś powodu jej zdobycie graniczy teraz z cudem.
więcej Pokaż mimo toKsiążka wydana została przez Agharte w współpracy z portalami HPLovecraft.pl i Carpe Noctem i była pierwszym krokiem w strone Weirdu w Polsce i pokazania że jako gatunek może dotrzeć do czytelnika który się na tym ciula zna (np....
Teksty Połońskiego, Matei, Guni czy Podlewskiego to Weird przez wielkie w, klimatyczne, mroczne dzieła ukazujące prawdziwą naturę świata i pesymistyczną filozofię autorów. Niestety sporo tekstów jest bardzo słabych, znani autorzy dali plamę.Ligotti dał mistrzowski popis, tworząc w tekście teoretycznym niesamowity klimat i szokującą wizję.Słaba korekta Agharty. 7,5 Bo to mój w 100% mój klimat.
Teksty Połońskiego, Matei, Guni czy Podlewskiego to Weird przez wielkie w, klimatyczne, mroczne dzieła ukazujące prawdziwą naturę świata i pesymistyczną filozofię autorów. Niestety sporo tekstów jest bardzo słabych, znani autorzy dali plamę.Ligotti dał mistrzowski popis, tworząc w tekście teoretycznym niesamowity klimat i szokującą wizję.Słaba korekta Agharty. 7,5 Bo to mój...
więcej Pokaż mimo toPoziom opowiadań bardzo zróżnicowany. Nie żałuję, że przeczytałam, ale po raz kolejny bym po tą książkę nie sięgnęła.
Poziom opowiadań bardzo zróżnicowany. Nie żałuję, że przeczytałam, ale po raz kolejny bym po tą książkę nie sięgnęła.
Pokaż mimo toKsiążka powstała jako odpowiedź na brak dostatecznej ilości polskiego weird fiction. I niestety jest dowodem na to, dlaczego tego gatunku po polsku jest niewiele.
Sztampowa, wtórna, bezczelnie powielająca pomysły Mistrzów, a do tego - przede wszystkim! - cholernie nudna. Bez bicia przyznaję, że nie doczytałem. Doprawdy szkoda czasu, zwłaszcza ostatnio, gdy sporo tłumaczeń dzieł innych autorów się pojawia.
Książka powstała jako odpowiedź na brak dostatecznej ilości polskiego weird fiction. I niestety jest dowodem na to, dlaczego tego gatunku po polsku jest niewiele.
więcej Pokaż mimo toSztampowa, wtórna, bezczelnie powielająca pomysły Mistrzów, a do tego - przede wszystkim! - cholernie nudna. Bez bicia przyznaję, że nie doczytałem. Doprawdy szkoda czasu, zwłaszcza ostatnio, gdy sporo tłumaczeń...
Kilka opowiadań świetnych (Podlewski, Knoppek, Gunia, Połoński, Mateja),kilka tragicznie słabych (Dąbrowski popelnił najgorszy tekst zbioru),kilka napisanych "na odwal sie" przez dobrych pisarzy (Kain, Kyrcz),mnóstwo po prostu nijakich, choć bez żenady. Bardzo dobry Orbitowski, bardzo dobry Ligotti. Edytorsko katastrofa, ale nie przeszkadza bardzo w czytaniu.
Kilka opowiadań świetnych (Podlewski, Knoppek, Gunia, Połoński, Mateja),kilka tragicznie słabych (Dąbrowski popelnił najgorszy tekst zbioru),kilka napisanych "na odwal sie" przez dobrych pisarzy (Kain, Kyrcz),mnóstwo po prostu nijakich, choć bez żenady. Bardzo dobry Orbitowski, bardzo dobry Ligotti. Edytorsko katastrofa, ale nie przeszkadza bardzo w czytaniu.
Pokaż mimo toPrzyznam się szczerze, nie doczytałam do końca. Skończyłam gdzieś w połowie, gdyż szkoda mi czasu na czytanie książek, które nic nie wnoszą do mojego życia - ani wiedzy, ani ekscytacji. Zgadzam się z poprzednią opinia opublikowaną na blogu - poziom opowiadań jest bardzo mierny, co szczerze mnie zaskoczyło. W zasadzie do połowy książki jak dla mnie znalazły się tylko dwa opowiadania, które "mogły być", reszta była zupełnie nieinteresująca, lub źle napisana. Prawdą jest też, że w książce tej jest tak ogromna liczba błędów drukarskich i literówek, że aż kłuje w oczy. Dla mnie literatura niesie za sobą wartość edukacyjną i estetyczną, a książka pełna błędów nie idzie z tym w parze. Podsumowując, nie polecam.
Przyznam się szczerze, nie doczytałam do końca. Skończyłam gdzieś w połowie, gdyż szkoda mi czasu na czytanie książek, które nic nie wnoszą do mojego życia - ani wiedzy, ani ekscytacji. Zgadzam się z poprzednią opinia opublikowaną na blogu - poziom opowiadań jest bardzo mierny, co szczerze mnie zaskoczyło. W zasadzie do połowy książki jak dla mnie znalazły się tylko dwa...
więcej Pokaż mimo to