Po dru­giej stronie. Weird fiction po polsku

fantastyka, fantasy, science fiction
2013-04-01
Przemysław Musiałowski
lovecraft cthulhu weird fiction horror opowiadania

Teksty Połońskiego, Matei, Guni czy Podlewskiego to Weird przez wielkie w, klimatyczne, mroczne dzieła ukazujące prawdziwą naturę świata i pesymistyczną filozofię autorów. Niestety sporo tekstów jest bardzo słabych, znani autorzy dali plamę.Ligotti dał mistrzowski popis, tworząc w tekście teoretycznym niesamowity klimat i szokującą wizję.Słaba korekta Agharty. 7,5 Bo to mój...

Poziom opowiadań bardzo zróżnicowany. Nie żałuję, że przeczytałam, ale po raz kolejny bym po tą książkę nie sięgnęła.

Książka powstała jako odpowiedź na brak dostatecznej ilości polskiego weird fiction. I niestety jest dowodem na to, dlaczego tego gatunku po polsku jest niewiele.
Sztampowa, wtórna, bezczelnie powielająca pomysły Mistrzów, a do tego - przede wszystkim! - cholernie nudna. Bez bicia przyznaję, że nie doczytałem. Doprawdy szkoda czasu, zwłaszcza ostatnio, gdy sporo tłumaczeń...

Kilka opowiadań świetnych (Podlewski, Knoppek, Gunia, Połoński, Mateja), kilka tragicznie słabych (Dąbrowski popelnił najgorszy tekst zbioru), kilka napisanych "na odwal sie" przez dobrych pisarzy (Kain, Kyrcz), mnóstwo po prostu nijakich, choć bez żenady. Bardzo dobry Orbitowski, bardzo dobry Ligotti. Edytorsko katastrofa, ale nie przeszkadza bardzo w czytaniu.

Przyznam się szczerze, nie doczytałam do końca. Skończyłam gdzieś w połowie, gdyż szkoda mi czasu na czytanie książek, które nic nie wnoszą do mojego życia - ani wiedzy, ani ekscytacji. Zgadzam się z poprzednią opinia opublikowaną na blogu - poziom opowiadań jest bardzo mierny, co szczerze mnie zaskoczyło. W zasadzie do połowy książki jak dla mnie znalazły się tylko dwa...

• Chcę w prezencie
  • Antologie
  • Pajęczyny 🕸 duchy 👻 nietoperze 🦇
  • 2020
  • Antologia
  • Fantasy, horror i inne cuda wianki
  • Zbiór opowiadań (różni autorzy)
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Po dru­giej stronie. Weird fiction po polsku