Ostrołęka 1831

2011-03-29
2011-03-29
9788311119970
bitwa Ostrołęka Powstanie Listopadowe

Okładka książki Yorktown 1781. Decydująca kampania amerykańskiej rewolucji Marcin Leszczyński, Michał Leszczyński
Yorktown 1781.... Marcin Leszczyński,...
Okładka książki Po dru­giej stronie. Weird fiction po polsku Leonid Andrejew, Rafał Chojnacki, Krzysz­tof Dąbrowski, Tomasz Fenske, Stefan Grabiński, Wojciech Gunia, Dawid Kain, Magdalena Knedler, Marcin Knoppek, Mateusz Kopacz, Kazimierz Kyrcz jr, Jakub Łakomy, Michał Leszczyński, Michał Leszczyński, Thomas Ligotti, H.P. Lovecraft, Renata Majgier, Paweł Mateja, Łukasz Orbitowski, Bar­tosz Orlewski, Marcin Podlewski, Tomasz Połoński, Łukasz Wesołowski, Ryszard Wojtyński, Miko­łaj Zalewski
Po dru­giej st... Leonid Andrejew, Ra...

Solidne opracowanie nieudanej wyprawy na gwardię i fatalnej dla Polaków bitwy pod Ostrołęką. Jest tutaj wszystko, co powinno w takiej książce być. Oczywiście mogło pojawić się więcej informacji z różnych zapomnianych dokumentów, czy źródeł rosyjskich, bo ta strona jest nieco na drugim planie, ale w końcu nie każda książka musi być przełomowa i wybitna.

Autor skupia się na działaniach wojennych w maju 1831, bez opisywania całej historii powstania listopadowego - to wielki plus. Analizuje zalety i wady polskich dowódców, oddając też mgłę wojny, która wpływała na decyzje obu stron. Właściwie jedyny mankament to brak dobrych map. Podczas lektury pomagałem sobie atlasem z "Wojny polsko-rosyjskiej 1831" W.Tokarza, gdzie znajdują się dokładne plany wideł Bugu i Narwi, okolic Nura oraz wszystkich faz bitwy pod Ostrołęką. Bez nich byłoby mi trudniej zrozumieć co się wtedy działo.

7,5/10

Autor skupia się na...

Nazwa myląca, bo chodzi o całą wyprawę na Gwardię. Ale rzetelna, szukająca obiektywnych ocen, dobrze napisana książka.

• historia
  • Historyczne Bitwy