Trwajcie mocni we wierze

Tłumaczenie: Ludwik ks. Paluch SI
Wydawnictwo: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy
Demeurez fermez dans la foi
religia
Michał

Przemówienia papieża Pawła VI na audiencjach ogólnych i okolicznościowych w latach 1963-1967. "Co to jest wiara? Wiara jest odpowiedzią człowieka w dialogu z Bogiem, odpowiedzią na jego słowo, na jego objawienie. Jest to słowo , pozwalające myśli Bożej przeniknąć do naszej myśli; jest to przylgnięcie całej osoby rozumem i wolą do jakiejś prawdy, którą uzasadnia nie bezpośrednia oczywistość,...

"Co to jest wiara?
Wiara jest odpowiedzią człowieka w dialogu z Bogiem, odpowiedzią na jego słowo, na jego objawienie. Jest to słowo >, pozwalające myśli Bożej przeniknąć do naszej myśli; jest to przylgnięcie całej osoby rozumem i wolą do jakiejś prawdy, którą uzasadnia nie bezpośrednia oczywistość, lecz przewyższająca wszystko powaga pewnego świadectwa. Przyjąć to świadectwo jest rzeczą rozumną i logiczną na mocy wewnętrznego przekonania, które sprawia, że akt wiary staje się bardzo osobisty i duchowo zaspokajający. Wiara jest jakimś uzdolnieniem duszy, jakąś mocą, która korzeniami swymi sięga w głębiny ludzkiej psychologii, lecz wartość swą i siłę otrzymuje z tajemniczego, nadprzyrodzonego działania Ducha Świętego".

Z przemówień w dniu 19.04.1967

źródło opisu: opracowanie własne